Takip Edin

Bitcoin

Blockchain Cüzdanı Nedir?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

wallet

Blockchain cüzdanı, kullanıcıların Bitcoin ve Etherlerini saklamasına ve yönetmesine izin veren dijital bir cüzdandır. Blockchain Cüzdan, Peter Smith ve Nicolas Cary tarafından kurulan bir yazılım şirketi olan Blockchain tarafından sağlanmaktadır. Blockchain cüzdanı, kripto para birimlerinde aktarımlara ve bunları kullanıcının yerel para birimine geri dönüştürme yeteneğine izin verir. Blockchain Wallet, kurulumu basit ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir bütün olarak sunan yazılım cüzdanıdır. Blockchain Wallet, kurulumu basit ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir bütün olarak sunan yazılım cüzdanıdır. Blockchain Wallet, kurulumu basit ve kripto para sahipliğinin güvenlik avantajlarını bir bütün olarak sunan yazılım cüzdanıdır.

Blockchain Cüzdanları Hakkında Temel Noktalar

  • Blockchain cüzdanı, kullanıcıların Bitcoin ve Etherlerini saklamasına ve yönetmesine izin veren dijital bir cüzdandır.
  • Blockchain Cüzdan, Blockchain tarafından sağlanır ve bireylerin kripto para birimlerini saklamasına ve aktarmasına izin veren bir E-cüzdandır.
  • Blockchain Cüzdan kullanıcıları iki kripto para dengesini yönetebilir: Bitcoin ve Ether.
  • Blockchain Cüzdan dinamik ücretler alır, yani işlem ücretleri, işlem boyutu gibi faktörlere bağlı olarak farklı olabilir.

Blockchain Cüzdanını Anlamak

Dijital cüzdanlar bireylerin kripto para birimlerini saklamasına izin verir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Blockchain Cüzdan durumunda, kullanıcılar iki kripto para biriminin dengesini yönetebilir: Bitcoin ve Ether. Blockchain Cüzdan ile e-cüzdan oluşturmak ücretsizdir ve hesap kurulum işlemi çevrimiçi olarak yapılır. Bireyler hesabı yönetmek için kullanılacak bir e-posta adresi ve şifre sağlamalıdır. Ardından ise sistem hesabın doğrulanmasını isteyen otomatik bir e-posta gönderir.

Cüzdan oluşturulduktan sonra, kullanıcıya bir banka hesap numarasına benzeyen aynı zamanda benzersiz bir tanımlayıcı olan bir Cüzdan Kimliği (Wallet ID) verilir.
Cüzdan sahipleri, e-cüzdanlarına Blockchain web sitesine giriş yaparak veya bir mobil uygulamayı indirerek erişebilirler.

Blockchain Cüzdan arayüzü, hem Bitcoin hem de Ether tokenları için geçerli cüzdan dengesini gösterir ve kullanıcının en son işlemlerini görüntüler. Kullanıcılar ayrıca kripto para birimi bakiyesini tıklayabilir ve fonların değerini fiat veya kullanıcının yerel para biriminde görüntüler.

Blockchain Cüzdan Ödeme Süreci

Kullanıcılar belirli bir miktarda bitcoin veya eter için başka bir tarafa istek gönderebilir. Sistem üçüncü bir tarafa gönderilebilen veya kısaca Hızlı Yanıt koduna (QR kod) dönüştürülebilen benzersiz bir adres oluşturur. QR kodu, finansal bilgileri depolayan ve bir dijital cihaz tarafından okunabilen bir barkoda benzer.

Kullanıcı her istek yaptığında benzersiz bir adres oluşturulur. Kullanıcılar, biri benzersiz bir adres sağladığında da Bitcoin veya Ether gönderebilir. Gönderme ve alma işlemi PayPal aracılığıyla para gönderme veya alma işlemine benzer, ancak bunun yerine kripto para birimini kullanır. PayPal, finansal kuruluşlar aracılığıyla çevrimiçi transferleri kolaylaştırarak müşteriler ve bankaları ve kredi kartları arasında bir geçiş işlevi gören çevrimiçi bir ödeme sağlayıcısıdır.

Kullanıcılar, Bitcoin’i Etherler için de değiştirebilir (veya tam tersini de yapabilir). Kullanıcılara cari döviz kuruna göre ne kadar alacaklarını gösteren bir teklif gösterilir ve bu oran kullanıcının işlemi ne kadar sürede tamamlayacağına bağlı olarak değişir. Borsalar cüzdanda anında görünmez, çünkü her bir para biriminin blok zincirine işlemlerin eklenmesi biraz zaman alır.

Kullanıcılar bu hizmeti Coinify veya SFOX gibi bir değişim ortağı tarafından desteklenen arayüzle Bitcoin satın alabilir veya satabilirler. Döviz kurları sınırlı bir süre için garanti edilmektedir. Bir satın alma işlemi yapmak için kullanıcının bir bankadan para aktarması veya bir kredi kartı veya banka kartı kullanması gerekir.

Blockchain Cüzdan Ücretleri

Banka havaleleri küçük bir ödeme ücretine (ör. %0,25) tabi tutulacak ve bitcoinlerin alınması birkaç gün sürebilir. Kredi kartı veya bankamatik kartı kullanmak, bitcoin’e anında erişim sağlar, ancak daha yüksek bir kolaylık ücreti (ör. %3) gerektirir. Alış ve satış hizmetleri tüm bölgelerde mevcut değildir.

Bununla birlikte, Blockchain Cüzdanının dinamik ücretler olarak adlandırdıkları bir işlem kullandığını, yani işlem başına ücretin çeşitli faktörlere göre farklı olabileceğini unutmayın. Hem işlem büyüklüğü hem de işlem sırasında ağın koşulları ücretin büyüklüğünü etkileyebilir. Madenciler adı verilen yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından bir blokta yalnızca çok fazla işlem gerçekleştirilebilir. Madenciler, genellikle finansal açıdan avantajlı olduklarından, en yüksek ücrete sahip işlemleri işlerler.

Blockchain Cüzdan, işlemin bir saat içinde işlenmesini sağlayacak bir öncelik ücreti sunar. Ayrıca daha ucuz olan düzenli bir ücret var, ancak işlem muhtemelen bir saatten fazla sürecek. Ücretler müşteri tarafından da özelleştirilebilir. Ancak, müşteri ücreti çok düşük ayarlarsa, aktarım veya işlem gecikebilir veya reddedilebilir.

Blockchain Cüzdan Güvenliği

Cüzdanın güvenliği, kullanıcılar için önemli bir husustur, çünkü hesabına yasa dışı bir şekilde erişilmesi kullanıcının bitcoin ve eter kaybetmesine neden olabilir. Blockchain Cüzdan’ın üç güvenlik seviyesi vardır:

Seviye 1

Seviye 1 Güvenlik, kullanıcıların hesap erişimini kaybetmelerini önlemek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların e-posta adreslerini doğrulamalarına, bir parola unutulursa kullanılabilecek 12 kelimelik bir yedekleme kurtarma ifadesi oluşturmalarına ve bir parola ipucu ayarlamalarına olanak tanır (Blockchain parolayı saklamaz).

Seviye 2

2. Seviye Güvenlik, başkalarının cüzdana yetkisiz erişmesini önlemek için tasarlanmıştır ve hesap oturum açıldığında bir kerelik şifre almak ve iki adımlı yetkilendirme oluşturmak için bir telefon numarasının hesaba bağlanmasını içerir.

Seviye 3

Seviye 3 Güvenliği, kullanıcıların TOR isteklerini engellemesine olanak tanır. TOR, kullanıcıların web trafiğini, kullanıcıların kökenlerini kullanıcıya kadar izlemesini engellemek amacıyla birden çok bilgisayar üzerinden yönlendirmelerine olanak tanıyan küresel bir sunucu ağıdır. TOR yasal olarak kullanılmasına rağmen, bir iz orijinal kullanıcıyı tanımlayamayacağından, anonim olarak dijital bir cüzdanı hackleyerek hain amaçlarla kullanılabilir.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

bitcoin-cuzdan

Bir kripto para cüzdanı, kripto para birimini saklamanızı, almanızı ve göndermenizi sağlayan bir araçtır. Çoğu token kendi cüzdanıyla gelir. Bununla birlikte, çeşitli tokenleri de saklamanızı sağlayan çok sayıda üçüncü taraf cüzdanı vardır.

Herhangi bir cüzdan şunları içerir:

  • Cüzdanda depolanan tokennlara erişmenizi sağlayan Genel ve Özel Anahtarlar
  • Anahtarları yöneten ve kripto para birimi ağında para gönderip almanıza izin veren algoritmalar
  • Cüzdanlar “sıcak” veya “soğuk” olarak adlandırılabilir. “Sıcak” cüzdanlar internete bir şekilde bağlanır ve onları siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getirir. “Soğuk” cüzdanlar genellikle internete bağlı olmadıklarından daha güvenlidir ve saldırıya uğramak için fiziksel cihaza bir tür uzlaşma gerektirir.

Bitcoin Cüzdanıyla İle İlgili Önemli Noktalar

Public Key‘ler genel anlamda bizim kripto paralardaki adresimizi ifade eder. Örneğin siz herhangi bir kişiye para gönderecekseniz karşı tarafın Public Key‘ini bilmeniz gerekir veya aynı şekilde siz bir yerden para alacaksanız karşı tarafa Public Key‘inizi belirtmek durumundasınız. Diğer bir deyişle Public Key‘ler sizin benzeri olmayan hesap numaralarınız gibi düşünülebilir. Aynı Public Key birden fazla kişide olamaz; Her cüzdanın kendine özel bir Public Key numarası vardır. Bankacılık sistemi gibi düşündüğünüzde sizin hesap numaranızdır denilebilir. Bu bağlamda sizin de anlayacağınız üzere Public Keylerinizi başkalarıyla paylaşmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Private Key‘ler ise size paralarınıza erişebilme yetkisi veren anahtarlardır; Public Key‘lerden farklı olarak bu numaraları hiçkimseyle paylaşmamanız gerekir. Birazdan bahsedeceğimiz farklı türdeki cüzdanların hepsinin ortak özelliği Private Key‘lerinizi gizli tutmaya çalışmalarıdır. Size özel olan Private Key‘in kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda hesabınızdaki tüm parayı kaybedebilirsiniz.

Donanım Cüzdanı Nedir?

Donanım cüzdanı, paranızı bir cihaza (genellikle USB) depolamanızı sağlayan bir tür “soğuk” saklama cüzdanıdır. Donanım cüzdanları kendi özel anahtarlarını oluşturur ve doğrudan cihazda saklar.

Donanım cüzdanlarının güzelliği, pin erişimini kullanarak varlıklarınızı kolayca değiştirmenize ve yönetmenize izin vermek için bilgisayarınıza ve internete bağlanabilmeleridir. Bununla birlikte, paranızı yönetmeyi bitirdiğinizde, cüzdanınızın internet bağlantısını kesebilir ve fiziksel olarak güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Bu da özel anahtarlarınızı siber korsanlara karşı korunaklı bir hale getirir.

Çoğu donanım cüzdanı, küçük ekranlar ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi daha güvenli ve kullanımı kolay hale getiren ek özelliklere sahiptir.

Donanım Cüzdanları

Piyasada çeşitli donanım cüzdanları var, ancak en popüler ve güvenilir olanları Trezor ve Ledger Nano S.

Trezor

trezor

Trezor, piyasadaki orijinal donanım Bitcoin cüzdanıdır. Cihaz hem masaüstü hem de mobil cihazlarla uyumludur ve paranızı yönetmek ve ticaret yapmak için kendi yazılım arayüzü ile birlikte gelir. USB, menülerinde gezinmenize ve işlemleri yetkilendirmenize izin veren fiziksel düğmelere sahiptir.

Trezor aşağıdaki paraları destekleyebilir:

Bitcoin (BTC)
Litecoin (LTC)
DASH
Zcash
Bitcoin Cash / Bcash (BCH)
Bitcoin Gold (BTG)
Ethereum (ETH)
Ethereum Classic (ETC)
ERC-20 Tokens
Expanse (EXP)
UBIQ (UBQ)
NEM (XEM)
Namecoin
Dogecoin

Ledger Nano S

ledger

Ledger Nano S, Trezor’dan sonra geldi, ancak hızla popülerlik kazandı. Ledger, Trezor’a kıyasla 95$ ‘dan biraz daha düşük bir fiyata gidiyor. Paslanmaz çelik tasarımı ve yerleşik OLED ekranıyla Trezor’dan daha şık bir tasarıma sahiptir. Hesabınızı kolayca görüntülemenizi ve para gönderip almanızı sağlayan bir krom uzantısına sahiptir. Ledger ayrıca menüler arasında gezinmenizi ve işlemleri yetkilendirmenizi sağlayan fiziksel düğmelere de sahiptir.
Ledger’in Trezor’daki en büyük avantajı, daha fazla tokenı destekleyebilmesidir. Ledger şunları destekleyebilir:

Bitcoin (BTC)
Bitcoin Cash (BCH)
Bitcoin Gold (BTG)
Ethereum (ETH) + ERC20 Tokens
Ethereum Classic (ETC)
Litecoin (LTC)
Dogecoin (DOGE)
Zcash (ZEC)
Ripple (XRP)
Dash (DASH)
Stratis (STRAT)
Komodo (KMD)
Ark (ARK)
Expanse (EXP)
Ubiq (UBQ)
Vertcoin (VTC)
Viacoin (VIA)
Neo (NEO)
Stealthcoin (XST)
Stellar (XLM)
Hcash (HSR)
Digibyte (DGB)
Qtum (QTUM)
PivX (PIVX)
PosW (POSW)

Kağıt Cüzdan Nedir?

kagit-cuzdan

Bir kripto yatırımcısı olarak, Bitcoin’inizi güvende tutmanın farklı yollarını anlamanız çok önemlidir. Medyanın ilgisinin çoğu donanım ve yazılım cüzdanı çözümlerine odaklanırken, Satoshis’inizi saklamanın başka bir etkili yolu daha var: Bir Bitcoin kağıt cüzdanı.

Bu kripto depolama şekli, dünyanın en büyük Bitcoin yatırımcıları tarafından kullanılmaktadır. Dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri olan Winklevoss Twins’in kriptolarını kağıt cüzdanlarda tuttuğu bildiriliyor. Kağıt cüzdanlar parçalara ayrılır ve ülke çapında farklı banka kasalarında saklanır.
Bu güvenlik düzeyi çoğu insan için biraz fazla olabilirken, Bitcoin kağıt cüzdanlarının piyasaya getirdiği etkinliği ortaya koyuyor. Neyse ki, bir Bitcoin kağıt cüzdan stratejisi kullanmanın çok daha kolay yolları var.

Bir Bitcoin Kağıt Cüzdan Nasıl Çalışır?

Bir Bitcoin kağıt cüzdanı, özel anahtarlarınızın çıktısıdır. Özel anahtarınızı PC’nize kaydetmek yerine yazdırarak çevrimiçi tehditleri ortadan kaldırmış olursunuz. Kağıt cüzdanlar HODLers ve önemli miktarda Bitcoin olanlar için idealdir.

Bitcoin kağıt cüzdanlar saldırıya uğramadıkları için daha güvenli kabul edilir, ancak kaybolabilir veya çalınabilirler. Bitcoin’inizi çevrimdışı sakladığınızda buna soğuk depolama denir. Soğuk depolamanın avantajı, korsanlardan, dolandırıcılardan ve kripto alanında gizlenen tüm dijital hırsızlardan gelen tehditlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Kağıt cüzdanların ana dezavantajı, özel anahtarınızı ve bu nedenle tüm kripto paranızı sonsuza dek kaybetme olasılığıdır. Kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, Bitcoin’inize veda etmek zorunda kalırsınız.

Sadece az miktarda Bitcoin’e sahipseniz ya da kripto para işlemlerinizi sık sık kullanıyorsanız bir kağıt cüzdanın sizin için en iyi seçenek olması mümkün görünmüyor. Ayrıca, her zaman bir şeyler kaybeden veya evrak işlerini takip etmede zorlanan biriyseniz, kağıt cüzdanlardan kaçınmalısınız. Bu durumda, piyasadaki diğer Bitcoin cüzdanlarından birini düşünebilirsiniz.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Bitcoin’in Geleceği Nasıl?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kriptonun-gelecegi-nasil

Kripto para birimi, kriptografi olarak bilinen gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Kripto para, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla teknik bir kavramdan sanal bir gerçekliğe sıçradı. Bitcoin, sonraki yıllarda ciddi bir büyüme gösterdi. Bitcoin, önceki iki ayda 10 kat arttıktan sonra, Nisan 2013’te 266$ rekor seviyeye ulaştı. Bu durum ise önemli yatırımcıların ve medyanın ilgisini çekti. . Bitcoin zirvede 2 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Ancak kısa bir süre sonra %50’lik bir düşüş, genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle de Bitcoin’in geleceği hakkında şiddetli bir tartışmaya yol açtı. Yani, bu alternatif para birimleri nihayetinde geleneksel para birimlerinin yerini alacak mı? Bir gün dolar ve euro gibi her yerde kullanılacak mı? Yoksa kripto para birimleri çok geçmeden alevi sönecek olan geçici bir moda mı? Aslında cevap yine Bitcoin’de yatıyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Bazı ekonomi analistleri, kurumsal para piyasaya girdikçe kriptoda büyük bir değişikliğin olacağını tahmin ediyor. Dahası, kripto paranın Nasdaq üzerinde dalgalanma olasılığı var, bu da blok zincirine ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarına daha fazla güvenilirlik katacak. Bazıları, kriptonun ihtiyaç duyduğu her şeyin doğrulanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) olduğunu tahmin ediyor. Bir ETF, insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır. Ancak yine de bir fonla otomatik olarak oluşturulamayabilecek kriptoya yatırım yapma talebinin olması gerekir.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin, para birimi basımı, işlem işleme ve doğrulama gibi tüm işlevlerin ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası teknolojiyi kullanan merkezi olmayan bir para birimidir. Bu merkeziyetsizlik, Bitcoin’i hükümet manipülasyonundan veya müdahalesinden arındırmaktadır. Diğer bir tarafı ise, işlerin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlayacak veya bir Bitcoin’in değerini destekleyecek merkezi bir otorite olmamasıdır. Bitcoinler, karmaşık algoritmaları çözmek ve sayıları sıkıştırmak için güçlü bilgisayarlar gerektiren bir “madencilik” süreciyle dijital olarak oluşturulur. Bitcoin üretimi, 2140’ta ulaşılması beklenen bir seviye olan 21 milyon ile sınırlandırılacaklar.

Bitcoin Gelecekte Nasıl Görünüyor?

Bitcoin için gelecekteki görünüm çok tartışılan bir konudur. Finans medyası, sözde kripto-analistleri bir taraftan çoğalmaya devam ediyor. Harvard Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasındaki “ezici hissin kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde patlayarak 5-10 trilyon $ ‘a yükselebileceğini” öne sürüyor.

Rogoff: “Fiziksel altından farklı olarak, Bitcoin’in kullanımı işlemlerle sınırlıdır. Bu da onu balon benzeri bir çöküşe karşı daha savunmasız hale getirir. Bunlara ek olarak, kripto para biriminin enerji yoğun doğrulama süreci, merkez bankası gibi güvenilir bir merkezi otoriteye dayanan sistemlerden  çok daha az verimli”.

Artan İncelemeler ve Önlemler

Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve işlem anonimliğinin temel faydaları, onu kara para aklama, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve silah tedariki dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı faaliyet için tercih edilen bir para birimi haline getirmiştir. Bu, güçlü düzenleyici kurumların ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), SEC ve hatta FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) gibi diğer devlet kurumlarının dikkatini çekti. Mart 2013’te FinCEN, sanal para borsalarını ve yöneticileri para hizmeti işletmeleri olarak tanımlayan kurallar yayınladı. Ek olarak bunları hükümet düzenlemesi kapsamına getirdi. O yılın Mayıs ayında DHS, Mt. Gox (en büyük Bitcoin borsalarından ) Wells Fargo’da kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia etti.
Ve 2018 Ağustos ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, çoğu Bitcoin ile ilgilenen, kara para aklamayı önlemek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için önlemlerini soran 22 gelişmekte olan ödeme şirketine mahkeme celpi yayınladı.

Kripto Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu sınırlamaların bazıları – örneğin bir kişinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinebilmesi veya sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafından yağmalanması gibi – teknolojik gelişmelerle zamanla aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini alt üst eden temel paradokstur – ne kadar popüler olurlarsa, o kadar fazla düzenleme ve hükümet incelemesi çekecekler, bu da varoluşlarının temel öncülünü zedeliyor.

Kripto para birimlerini kabul eden traderların sayısı giderek artarken yine de hâlâ azınlıkta bulunuyorlar. Kripto para birimlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle tüketiciler arasında yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Bununla birlikte, geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknolojik olarak uzman olanlar dışında çoğu insanı caydıracaktır.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin, birbirinden çok farklı kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olması gerekir ki bunun sebebi dolandırıcılık ve bilgisayar korsanı saldırılarından kaçınmak içindir. Ancak kripto paranın aynı zamanda tüketicilerin anlaması için de kolay olması gerekir. Merkezi olmayan ancak yeterli tüketici korumaları ve korumasıyla vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer alçakça faaliyetler için bir kanal oluşturmadan kullanıcının anonimliğini koruması önemlidir. Bunlar karşılanması zor kriterler olduğundan, birkaç yıl içinde en popüler kripto para biriminin, sıkı bir şekilde düzenlenen itibari para birimleri ile günümüzün kripto para birimleri arasında kalan niteliklere sahip olması mümkün müdür? Bu olasılık uzak görünse de, şu anda önde gelen kripto para birimi olarak, Bitcoin’in karşılaştığı zorluklarla başa çıkmadaki başarısının veya eksikliğinin önümüzdeki yıllarda diğer kripto para birimlerinin servetini belirleyebileceği konusunda çok az şüphe var.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Paralar Güvenli Mi?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-guvenli-mi

Ticaret yapmak her alanda getirileri yüksek olabileceği gibi riskleri de olan bir durumdur. Mevcut riskler göz önünde bulundurulmalı ve yatırımlar her alanda olduğu gibi kripto para alanında da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir. Bizler bu yazımızda, sizler için, kripto paralar güvenli mi sorusunu sorduk. Aşağıda  kripto dünyasında bir ticaret ve yatırım yolculuğu sırasında ihtiyaç duyacağınız en önemli ipuçları yer almaktadır. Ancak öncelikle kripto para ticareti için en iyi platformu nasıl seçeceğiniz hakkında konuşalım.

Kripto yatırım platformunu seçerken riskleri de göz önünde bulundurarak, nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler traderın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta istenmeyen kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir. Bu normal bir durum değildir; bu işlem normal şartlarda yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

Kripto Para Yatırımının Riskleri

Başlangıçta, kripto para piyasasının henüz büyüme ve gelişme aşamasında olduğunu ve dünyadaki herhangi bir yeni etkili buluş gibi istikrarsızlık yaşadığını kabul etmeliyiz. Ayrıca Kripto Para alanı gelecekte artabilecek veya azalabilecek bazı risklerle de karşı karşıyadır.

Sonuç olarak bu 5 riski anlamalı ve kolay bir av olmamaları için akılda tutulmalıdır. Ayrıca en önemlisi risklere dikkat ederek, kripto para birimlerine yatırmak istediğiniz parayı kaybetmemelisiniz.

● Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto para piyasasında bir yatırımcı olarak başınıza gelebilecek en kötü şey, yeni başlayan endüstrinin bir şekilde birçok dolandırıcılıkla dolu olduğu için dolandırıcılığın kurbanı olmanızdır.

Aslında, kripto para birimi piyasası karmaşıktır, çok sayıda yeni kullanıcı için kafa karıştırıcıdır ve hafifçe düzenlenir. Bunların hepsi kripto para piyasasını dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getirir. Sonuç olarak, birçok kötü aktör yatırımcıların parasını yağmalamak için bu noktayı dolandırıcılık yapmak için kullanır.

Yatırımcıları zor kazandıkları paralardan ayırmayı amaçlayan en ünlü kripto para dolandırıcılığı yöntemleri arasında şunlar yer alır: Dolandırıcılık Paraları, Sahte Haberler, Dolandırıcı ICO’lar, Kimlik Avı, Madencilik dolandırıcılığı, Ponzi Şemaları, Para Transferi Dolandırıcılığı, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sahte Uygulamalar ve Dolandırıcılık Yazılımları, ayrıca sahte takas ve cüzdanlar.

● Düzenleyici Sorunlar

Yetkililer, tamamen kontrolsüz bir finans toplumundan dolayı endişe duyuyorlar. Bitcoin’in neredeyse isimsiz ve anonim olarak kullanma yeteneği, suçlular için çekici hale getireceği için endişe kaynağıdır. Yetkililer, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabilecek Bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından korkuyorlar.

Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki birçok otorite (veya düzenleyici) hala Bitcoin için bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için mücadele ediyor. Ancak, para olarak kullanılmayı içeren herhangi bir yeni inovasyon gibi, Bitcoin ile ilgili düzenlemeler de yazılmaya ve yeniden düzenlenmeye devam edecek.

● Kripto Para Piyasa Volatilitesi

Kripto para piyasası tuhaf bir fiyat dalgalanması durumu yaşıyor. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000$ gibi çok yüksek bir noktaya ulaştı. Yine örneğin, Kasım 2018’de 3.200’den işlem görürken bugün (yazım itibariyle) 11.738$’ dan işlem görüyor.

Doğru zamanda kripto para birimlerine yatırım yaparsanız benzeri görülmemiş kazançlar elde edebileceğiniz gibi, yanlış zamanı veya yanlış yolu seçerseniz önemli kayıplar da yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasasındaki oynaklığın nedenleri arasında hafif düzenlenmiş bir piyasa, yatırımcıların FOMO (kaybetme korkusu) gibi duyguları ve panik, pazarlama propagandası, sahte haberler ve dolandırıcılar yer alıyordu.

● Kripto Para Piyasa Manipülasyonu

İçeriden bilgi ticareti, entrika ve piyasa manipülasyonu, hafifçe düzenlendiği için kripto piyasasında yaygın faaliyetlerdir,
ve kesin olarak kanıtlamasa da manipülasyona işaret eden pek çok kanıt vardır.

Kripto para birimleri genellikle birkaç dakika içinde düzinelerce yüzdeyle yükselir ve ertesi gün, pompa ve boşaltma şeması olarak bilinen önceki seviyelerine dramatik bir şekilde geri döner.

Tüm bu ahlaki açıdan sorgulanabilir planlar, kripto piyasasını, temel piyasa mekanizmalarına aşina olmayan acemi yatırımcılar için çok riskli hale getiriyor.

● Kripto Para Birimlerinin Kabulü

Örneğin, kripto para piyasasının zayıf düzenlemesiyle, büyük uluslararası şirketlerin ödemede kripto para birimlerini benimsemeleri zordur. Ancak bu durum azalmaya başlıyor. Kripto para birimlerinin benimsenmesi durumu, piyasa  büyümeye devam ettikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Bazı büyük şirketler alımlarda Bitcoin kabul etmeye başlıyor, örneğin Kentucky dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ayrıca örneğin, Fransa’da da Bitcoin ile tütün dahi satıyorlar.

Kripto yatırımında riskler olsa da, yatırımcılar için hala cazip bir fırsat gibi görünüyor. Kripto para ticareti yoluyla elde edilen fırsatlar, sahadaki hiçbir projeyle karşılaştırılmaz.  Eğer riskleri biliyorsanız ve riskleri önleyebiliyorsanız, şimdi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-yatirimi-nasil-yapilir

Kripto para birimi yatırımı, son birkaç yıldır yoğun bir tartışma konusu oldu. Bir gecede milyoner olan insanlar hakkında birçok hikaye duyduk. Bu arada, hızlı bir kâr elde etmeyi umarken binlerce dolar kaybeden insanların hikayelerini de duyduk!

Şu anda bu satırları okuyor olmanız, bu hikayelerden bazılarının size çoktan ulaştığı anlamına geliyor. Kripto para birimi yatırımı hakkında birkaç sorunuz olabilir.

Bu kılavuzda, size kripto para birimi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve kazançlı yatırımcılar gibi kripto para birimine nasıl yatırım yapacağınızı anlatacağız.

Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı Mı?

Aslında, kripto para birimlerine yatırım yapmak inanılmaz derecede kârlı olabilir. Birçok yatırımcı, kripto para birimi yatırımlarından büyük getiri elde etti.

Dahası, birçok ekonomist kripto para birimini çok umut verici bir yatırım fırsatı olarak görürken, diğer bazı ekonomistler kripto para birimlerinin oldukça değişken ve riskli olduğu konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, pek çok insan, bu pazar hakkında hiçbir çalışmaya veya bilgiye sahip olmadan, hatta herhangi bir yatırım planı dahi yapmadan kripto yatırım havuzuna atladı. Ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Birçoğu çabucak zengin olmaya çalışırken fonlarının bir kısmını, hatta tamamını kaybetti.

Bu dünyadaki her yatırımın bir planı olmalı, bazı riskler elbette ki var ve tatmin edici getiri elde etmek için uyulması gereken bazı kurallar ve yönergeler de vardır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, fiziksel bir varlığı olmayan ve menkul kıymetleri ya da euro, dolar ve diğerleri gibi ülkelerin para birimlerine benzemeyen, merkeziyetsiz dijital paradır.

Sadece çevrimiçi olarak mevcuttur ve bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Anlık işlemlere izin verir ve herhangi bir yere sınırsız para transfer edilebilir. İşlemleri güvenli hale getirmek ve doğrulamak veya yeni kripto paraların yaratılmasını kontrol etmek için şifreleme kullanır.

Diğer bir deyişle kripto para birimi, online işlem yapabileceğiniz, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi satın alabileceğiniz para olarak tasarlanmıştır ve ilginç olan kripto para birimi işlemlerde hızlı, düşük maliyetli ve gizlilik sağlar.

Kripto Para Ticaretinin En Popüler Yolları

Kripto ticareti, insanların beklediğinden çok daha fazla psikolojik bir oyundur. Bu nedenle, size uygun ticaret yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, kripto ticaretinin üç ana stili vardır:

● Günlük Kripto Para Ticareti

Günlük kripto para ticareti, piyasanın daha aktif olduğu dönemlerde bir gün olan ve günün çoğu saatinde bir traderin yaptığı alım satım türüdür.

Günlük işlemler dakikalar ile birkaç saat arasında sürer. Kısa vadeli ticarettir ve genellikle yatırımlarını her günün sonunda izlemek ve geliştirmek isteyen kişilerin tercihidir. Günlük bir trader olarak diğer taahhütler muhtemelen karmaşık olacaktır.

Bu tür traderlar, gün boyunca piyasa hareketini izleyerek ekranların önünde oturur, gün boyunca birkaç alım satım aramaya ve yapmaya devam eder. Gözlerini piyasa trendlerine ayırıp hızlı hareket ederler. Adrenalin fazladır ve yüksek riskler ile çok çalışmak zordur.

● Swing Kripto Para Ticareti

Swing ticaretinde, trader alım satım yapar ve traderın fiyat hareketi tahminine ve beklentilerine göre birkaç gün veya hafta sonra bu alım satımları kapatmak için en az bir gün açık bırakır.

Günlük alım satım ile uzun vadeli yatırım arasındaki çizginin ortası bir yaklaşımdır. Swing traderları, alım satımlara girme ve çıkma kararlarını vermek için çoğunlukla teknik analize ve temel analize güvenirler. Günlük veya hatta bazen haftalık bir zaman diliminde grafikteki fiyat hareketlerini inceleyerek son birkaç gün boyunca fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmayı temel alan bir ticaret türüdür.  Swing traderları, günlük traderlar gibi çok fazla zaman tüketmezler, gün boyunca bilgisayarınızın ekranına takılıp kalmaları gerekmez ve daha az stres yaşarlar.

Swing ticareti yapmak için işinizden ayrılmanıza gerek yok. Teknik analiz tekniklerinde yetkin ve piyasaların nasıl çalıştığı konusunda uzmansanız, işlem yönteminize uygun fırsatları bulmak için yalnızca dakikalara ihtiyacınız olacak. Üstelik alım satımlarınızı belirli ve düşünceli bir planla yaptığınızda gerilimden uzaklaşacaksınız.

● Uzun Vadeli Kripto Para Ticareti

Uzun vadeli alım satım, bir süreliğine piyasa grafiklerinden gözlerini alıp başka işler yapmak isteyen yatırımcıya uygundur, tıpkı al ve tut gibi. Traderlar, geçim kaynağı olarak kripto para birimi ticaretine bağımlı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar, satın alıp uzun süre bekleyen Hodlerlardır. Gün içinde ve hatta hafta içinde ne olduğu pek umurlarında değildir ve bu vizyon yıllarca uzar.

Bu tür ticaret, kripto para varlıklarına belirli bir miktar güven gerektirir, büyük olasılıkla beyaz kağıt ve ilgili kripto para biriminin önceki piyasa geçmişinin derinlemesine incelenmesinden sonra elde edilir.

Kripto Para Yatırım Platformunu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler tüccarın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta kazara kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir ve bu normal değildir; yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

 

Devamını oku