Takip Edin

Kripto Para

Stablecoin Nedir? Stablecoin Türleri Nelerdir? Nasıl Çalışır?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

stable-coin-nedir

Stablecoin, fiyat istikrarı sunmaya çalışan ve rezerv bir varlık tarafından desteklenen yeni bir kripto para sınıfıdır. Stablecoin, kripto para birimlerinin ödemelerinin anında işlenmesi, güvenliği veya gizliliği ve fiat para birimlerinin volatilitesiz istikrarlı değerlemelerini sunmayı amaçlar. Bu rehber yazımızda stablecoin hakkında temel noktalara ve stablecoin ile diğer kripto paralar arasındaki farklara da değineceğiz. Ayrıca üç farklı stablecoin türünü ve bunların örneklerini de yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Stablecoin Hakkında Temel Noktalar

  • Stablecoinler, piyasa değerlerini bir miktar dış referansa sabitlemeye çalışan kripto para birimleridir.
  • Stablecoinler ABD doları gibi bir para birimine veya altın gibi bir emtia fiyatına sabitlenebilir.
  • Stablecoinler, fiyat istikrarlarını teminatlandırma (destek) veya referans varlığın veya türevlerinin alım ve satımının algoritmik mekanizmaları yoluyla elde eder.

Stablecoin’i Anlamak

stable -coin-para

Bitcoin en popüler kripto para birimi olmaya devam ederken, değerlemelerinde yüksek oynaklıktan (volalite) muzdarip olma eğilimindedir. Örneğin Bitcoin, geçen yılın Kasım ayında 5,950 dolar seviyesinden Aralık ayında 19,700 doların üzerine çıktı ve Şubat ayının başlarında üçte iki oranında yaklaşık 6,900 dolar seviyesine geriledi. Lider kripto para biriminin gün içi fiyat dalgalanmaları bile çok büyük ve sert olabiliyor; ana kripto para biriminin birkaç saat içinde her iki yönde yüzde 10’dan fazla hareket ettiğini görmek yaygındır.

Bu tür kısa süreli oynaklık, Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimlerini insanlar tarafından günlük kullanım için uygun hale getirmez. Temel olarak, bir para birimi parasal değişim aracı ve parasal değerin depolanma şekli olarak hareket etmeli ve değeri daha uzun zaman ufuklarında nispeten sabit kalmalıdır. Kullanıcılar, yarın için satın alma gücünden emin değilse, bunu kabul etmekten kaçınacaktır.

İdeal olarak, bir kripto para, satın alma gücünü korumalı ve tokenları kurtarmak yerine harcamaları teşvik etmeye yetecek kadar en düşük enflasyona sahip olmalıdır. Stablecoinler bu ideal davranışa ulaşmak için bir çözüm sunar.

Fiyat İstikrarının Nedenleri

Fiat para birimlerinin fiyat istikrarının iki temel nedeni, onları destekleyen rezervler ve merkez bankaları gibi kontrol otoriteleri tarafından zamanında yapılan piyasa hareketleridir. Fiat paraları, teminat olarak hareket eden altın veya forex rezervleri gibi temel bir varlığa sabitlendiğinden, değerlemeleri büyük dalgalanmalardan uzak kalır.

Fiat para biriminin değerlemelerinin büyük ölçüde hareket edebileceği bazı aşırı durumlarda bile, kontrol otoriteleri fiyat istikrarını korumak için para biriminin talebini ve arzını atlar ve yönetir. Kripto para birimlerinin her ikisinde de bu temel özelliklerden yoksundur. Değerlerini destekleyen bir rezervleri yoktur ve gerektiğinde fiyatları kontrol etmek için merkezi bir yetkileri yoktur.

Stablecoinler, fiat para birimleri ile kripto para birimleri arasındaki bu boşluğu kapatmaya çalışır. Hepsi çalışma mekanizmalarına dayanan üç kategoride Stabil Coinler vardır.

StableCoin ve Kripto Paraların Farkı Nedir?

StableCoin, bildiğimiz kripto para birimlerinden çok daha farklı olarak yatırımcı fonlarını inişli çıkışlı piyasalardan koruma hedefinde olan bir coin türüdür. StableCoin, Dağıtık veri defterl, Blockchain ve merkeziyetsiz ağ gibi bildiğimiz kripto para birimi özelliklerini sunmaktadır ancak bu özellikleri varlık desteği farkıyla sunmaktadır.

Fiat-Teminatlı Stablecoinler

Fiat teminatlı stablecoinleri en basit stablecoin türüdür. Basitçe, Fiat teminatlı stablecoinleri fiat parası veya ABD Doları veya diğer egemen para birimleri gibi değerli metallerle desteklenir. Merkezi IOU stablecoinleri başka bir varlığın temsili olduğundan değere sahiptir. Başka bir ifadeyle bu tür stablecoinler, ABD doları gibi bir fiat para rezervini, uygun sayıda kripto para ihraç etmek için teminat olarak tutar. Diğer teminat formları, altın veya gümüş gibi değerli metalleri ve petrol gibi emtiaları içerebilir, ancak günümüzdeki fiat-teminatlandırılmış stablecoinlerin çoğu dolar rezervleri kullanır.

Bu tip stablecoinin ortak bir eleştirisi, merkezi bir yapıya sahiptir ve bunu düzenleyen bir partinin güvenini ve oldukça yoğun bir düzenlemeyi gerektirir. Stablecoin ile ilişkili banka hesabına fiat yatırdığınızda, ağ yeni paralar basar. Diğer yandan, stablecoinleri tasfiye etmeye gittiğinizde, ağ bu paraları yakar ve teminat alırsınız.

Bu tür rezervler bağımsız saklama görevlileri tarafından sürdürülür ve gerekli uyumluluk açısından düzenli olarak denetlenir. Tether (USDT) ve TrueUSD, tek bir ABD dolarına eşit bir değere sahip olan ve dolar mevduatları ile desteklenen popüler kripto paralardır.

TrueUSD

tusd

TrueUSD (TUSD), en popüler merkezi IOU stablecoinlerinden biridir. Geleneksel varlık tokenları konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan TrustToken, Mart ayında TrueUSD’yi piyasaya sürdü.

TrueUSD sisteminde, birden fazla güven şirketi banka hesaplarında ABD doları tutarındadır. Bu sistem, bir bankacılık ortağının teminatı elinde bulunduğu Tether’den farklıdır. Ayrıca, TrueUSD banka hesaplarının içeriğini her gün yayınlayarak ve aylık denetimlere tabi tutarak şeffaflık sağlar.

TrustToken bugüne kadar çoğunluğu Haziran 2018’de sona eren 20 milyon dolarlık ilk dijital para teklifinden (ICO) gelen 21,7 milyon dolar topladı.

Gemini Doları ve Paxos Standart Tokenı

Gemini Exchange tarafından başlatılan Gemini Doları (GUSD) ve Paxos tarafından başlatılan Paxos Standart Tokenı (PAX) da yaygın merkezi IOU stablecoinlerdendir. Gemini Doları ve Paxos Standart Tokenı, New York Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) onayından sonra Eylül ayı başında çıkış yaptı.
Her iki stablecoin de, ABD’de bulunan ve FDIC sigortalı bankalarda tutulan ABD doları ile 1:1 teminatlandırılmış ERC-20 tokenleridir.

Gemini ve Paxos sırasıyla Ekim 2015 ve Mayıs 2015’te BitLicenses aldı. Mevzuata uyulması durumunda, yasadışı faaliyet için kullandığınız herhangi bir GUSD veya PAX stablecoin, bir kolluk kuvveti tarafından ele geçirilebilir veya kaybedilebilir.

Digix Gold

Digix

Digix Gold (DGX), fiat para yerine altın teminatlı bir başka merkezi IOU stablecoin projesidir. Her DGX tokenı bir gram altınla desteklenir.

Digix, Ethereum blok zincirindeki mülkiyeti doğrulamayı içeren bir süreç olan Proof of Asset (PoA) konsensüs mekanizması kullanır. Şirket, altın hizmetini Singapur’da bir emanet kasası olan Safe House’da teminat olarak saklıyor. Safe House 30 tona kadar altın depolayabilir, ancak Digix dünya çapında daha fazla kasa ile çalışmak istiyor.

Diğerleri: Arccy, Stably ve USD Coin ek merkezi IOU stabilcoin projeleri.

Kripto-Teminatlı Stablecoin

Kripto-teminatlandırılmış stablecoinler diğer kripto para birimleri tarafından desteklenir. Rezerv kripto para birimi de yüksek volatiliteye eğilimli olabileceğinden, bu tür stablecoinler “aşırı teminatlandırılır”  yani, daha az sayıda stablecoin verilmesi için rezerv olarak daha fazla sayıda kripto para birimi tokenı korunur. Daha sık denetim ve izleme, fiyat istikrarına katkıda bulunur.

Dai

DAI_stablecoin

MakerDAO, bu modeli kullanan önemli bir projedir ve aynı zamanda Dai stablecoin’in arkasındaki şirkettir. MakerDAO iki tokenlı bir model kullanır: Makercoin (MKR) ve Dai (DAI).

Makercoin, Maker Platformuna ilişkin bir yönetişim tokenidir. Dai, Ether’i teminatlı bir borç pozisyonunda veya CDP’de kilitlediğiniz stabilcoindir. Eter’inizi CDP’lerde toplanmış ether (PETH) şeklinde kilitlersiniz. Dai sizin için üretilirken, zaman içinde PETH’ye faiz hesaplanır.
MakerDAO geçtiğimiz günlerde Andreessen Horowitz bir MKR token arzının % 6’sını bir girişim turunda satın aldığında manşetlere çıktı. MakerDAO daha önce de, Polychain, FBG Capital, Wyre Capital, Dağıtılmış Sermaye Ortakları ve daha fazlasını içeren katılımcılardan 12 milyon dolar topladı.

Havven

Havven, kripto-teminatlıandırılmış bir mekanizma kullanan bir başka stablecoindir. MakerDAO gibi Havven de iki tokenlı bir modele sahiptir: nomins (nUSD) ve havven (HAV).

Nomins’in fiyatını sabitlemek için değişken bir arzı vardır, havven ise sistem için teminat sağlayan istikrarlı bir kaynağa sahiptir. Öngörülen ağ ücretleri, havven’in değerini belirler.

Nomins’in istikrarı havven’in değerine dayanır ve havven tarafından fazladan teminatlandırılır. Havven Mart ayında 30 milyon dolarlık bir ICO tamamladı.

Diğerleri: Augmint ve Sweetbridge, kripto-teminatlandırılmış stablecoin yaratan birkaç başka projedir.

Teminatsız (Algoritmik) Stablecoin

Hem geleneksel varlıklar tarafından teminatlandırılmış stabilcoinleri hem de kriptolar tarafından teminatlandırılmış stablecoinleri keşfettikten sonra, oldukça farklı türde bir stablecoin olan, teminatsız yani algoritmik stablecoinleri keşfedelim.

Bir şey teminatsız kalırken nasıl istikrarlı bir fiyat elde edebilir? Yanıt, Robert Sams tarafından 2014 yılında icat edilen bir kavram olan “Seniorage shares”.
Seniorage shares, para politikasının sadece bir yükümlülüğü olan bir merkez bankasını taklit etmek için 1 $ değerinde bir para birimi ihraç etmek için akıllı bir sözleşme kullanır. Başka bir deyişle, stabilcoinin fiyatı çok yüksekse ağ yeni paralar verir ve fiyat çok düşükse paraları yakar.

Diğer bir deyişle; Teminatlandırılmamış stablecoinler herhangi bir rezerv kullanmaz, ancak sabit bir fiyatı korumak için merkez bankasınınki gibi bir çalışma mekanizması içerir.

Örneğin, dolar sabitlemeli basecoin, ihtiyaç bazında token arzını artırmak veya azaltmak için bir konsensüs mekanizması kullanır.

Bu tür eylemler, fiat para biriminin değerlerini korumak için banknot basan merkez bankasına benzer. Bu, özerk bir şekilde çalışabilecek merkezi olmayan bir platformda akıllı bir sözleşme uygulanarak sağlanabilir.

Basis

Basis

Basis, teminatsız stablecoin içeren iyi bilinen bir projedir. Basis tokenı zincir içi tedarik yönetimi ile dengelenir.

Basis fiyatı dengede olmadığında, akıllı sözleşme fiyatı 1 dolara geri getirmek için arzı artırır veya azaltır. Basis’in fiyatı çok düşükse, sözleşme coinleri yakarak arz miktarını düşürüyor. Aksine, eğer Basis’in fiyatı çok yüksekse arz artar.

Basis, 2018’in başlarında bir ICO’da 133 milyon dolar topladı. Katılımcılar arasında Digital Currency Group, Polychain, GV, MetaStable Capital, Ceyuan Ventures, Stan Druckenmiller, Naval Ravikant ve daha fazlası vardı.

CarbonUSD

Carbon tarafından yaratılan CarbonUSD, teminatsız bir fiyat istikrar mekanizması uygulayan bir başka stablecoin. Fiat-teminatlandırılmış bir stablecoin olarak başlayan CarbonUSD, sonunda tamamen fiat destekli bir stabilcoin olarak yeterli ölçeğe ulaştığında hibrid fiat-algoritmik bir modele geçecektir.

Carbon şu anda Ethereum blok zincirini kullanıyor, ancak ekibin sonunda geliştirme aşamasında olan yüksek verimli bir protokol olan Hedera Hashgraph’a geçmeyi planlıyor. Karbon bugüne kadar 2 milyon dolar topladı. Carbon yatırımcıları First Mark, General Catalyst, Digital Currency Group, Plug and Play ve daha fazlasını içeriyor.

Diğerleri: Kowala ve Fragments, seniorage shares’i uygulayan birkaç başka stablecoin projesidir.

StableCoin: Sonuç

StableCoin, belli bir yapıda bulunan istikrarlı bir kripto para birimine sahip yatırımcıları piyasadaki belirsiz iniş ve çıkış hareketlerinden koruma gibi bir özelliğe sahiptir. Yatırımcı ve traderların risklerini en aza indirerek piyasalarda son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Stablecoinlerin bu denli popüler hale gelmesinin en büyük sebebi, belirsizliği ortadan kaldırmasıdır. Birçok kullanıcı, özellikle bir para birimini kripto paraya dönüştürürken yaşadığı gerginlikten kurtulmak adına stablecoinleri tercih etmektedir. Stablecoinlerin sunduğu denge, birçok ülkenin kendi ulusal para biriminde elde edemediği bir özelliktir.

Stablecoinler, zaman içinde tutarlı ve neredeyse sabit bir fiyata sahip olmaları amacıyla tasarlanmışlardır. İtibari paraların dengeli fiyatları ile kripto paraların merkeziyetsizlik getirilerini tek bir coinde buluşturan stablecoinler olmadan kripto paraların teminatını vermek mümkün değildir. Çünkü siz arkanızı döndüğünüzde değerler kısa zamanda değersizleşebilir. Örneğin maaşınızı kripto para ile aldığınızı hayal edin; yıl içerisinde çok farklı rakamlar elinize geçebilir. Ancak Stablecoin bunu ortadan kaldırır.

İlknur Özer 24 yaşında olup, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunudur. Okul yıllarından bu yana kripto paralara ilgi duymaktadır. İnsan ve toplum psikolojisine hâkim olan İlknur, içerikleri ve analizleri ile insanlara ulaşmayı ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoin

Bitcoin’in Geleceği Nasıl?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kriptonun-gelecegi-nasil

Kripto para birimi, kriptografi olarak bilinen gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan ve yönetilen dijital bir para birimidir. Kripto para, 2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla teknik bir kavramdan sanal bir gerçekliğe sıçradı. Bitcoin, sonraki yıllarda ciddi bir büyüme gösterdi. Bitcoin, önceki iki ayda 10 kat arttıktan sonra, Nisan 2013’te 266$ rekor seviyeye ulaştı. Bu durum ise önemli yatırımcıların ve medyanın ilgisini çekti. . Bitcoin zirvede 2 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti. Ancak kısa bir süre sonra %50’lik bir düşüş, genel olarak kripto para birimlerinin ve özellikle de Bitcoin’in geleceği hakkında şiddetli bir tartışmaya yol açtı. Yani, bu alternatif para birimleri nihayetinde geleneksel para birimlerinin yerini alacak mı? Bir gün dolar ve euro gibi her yerde kullanılacak mı? Yoksa kripto para birimleri çok geçmeden alevi sönecek olan geçici bir moda mı? Aslında cevap yine Bitcoin’de yatıyor.

Kripto Para’nın Geleceği

Bazı ekonomi analistleri, kurumsal para piyasaya girdikçe kriptoda büyük bir değişikliğin olacağını tahmin ediyor. Dahası, kripto paranın Nasdaq üzerinde dalgalanma olasılığı var, bu da blok zincirine ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarına daha fazla güvenilirlik katacak. Bazıları, kriptonun ihtiyaç duyduğu her şeyin doğrulanmış bir borsa yatırım fonu (ETF) olduğunu tahmin ediyor. Bir ETF, insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kesinlikle kolaylaştıracaktır. Ancak yine de bir fonla otomatik olarak oluşturulamayabilecek kriptoya yatırım yapma talebinin olması gerekir.

Bitcoin’i Anlamak

Bitcoin, para birimi basımı, işlem işleme ve doğrulama gibi tüm işlevlerin ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilmesini sağlayan eşler arası teknolojiyi kullanan merkezi olmayan bir para birimidir. Bu merkeziyetsizlik, Bitcoin’i hükümet manipülasyonundan veya müdahalesinden arındırmaktadır. Diğer bir tarafı ise, işlerin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlayacak veya bir Bitcoin’in değerini destekleyecek merkezi bir otorite olmamasıdır. Bitcoinler, karmaşık algoritmaları çözmek ve sayıları sıkıştırmak için güçlü bilgisayarlar gerektiren bir “madencilik” süreciyle dijital olarak oluşturulur. Bitcoin üretimi, 2140’ta ulaşılması beklenen bir seviye olan 21 milyon ile sınırlandırılacaklar.

Bitcoin Gelecekte Nasıl Görünüyor?

Bitcoin için gelecekteki görünüm çok tartışılan bir konudur. Finans medyası, sözde kripto-analistleri bir taraftan çoğalmaya devam ediyor. Harvard Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Politikası Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasındaki “ezici hissin kripto para birimlerinin toplam piyasa kapitalizasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde patlayarak 5-10 trilyon $ ‘a yükselebileceğini” öne sürüyor.

Rogoff: “Fiziksel altından farklı olarak, Bitcoin’in kullanımı işlemlerle sınırlıdır. Bu da onu balon benzeri bir çöküşe karşı daha savunmasız hale getirir. Bunlara ek olarak, kripto para biriminin enerji yoğun doğrulama süreci, merkez bankası gibi güvenilir bir merkezi otoriteye dayanan sistemlerden  çok daha az verimli”.

Artan İncelemeler ve Önlemler

Bitcoin’in merkeziyetsizlik ve işlem anonimliğinin temel faydaları, onu kara para aklama, uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve silah tedariki dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı faaliyet için tercih edilen bir para birimi haline getirmiştir. Bu, güçlü düzenleyici kurumların ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), SEC ve hatta FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) gibi diğer devlet kurumlarının dikkatini çekti. Mart 2013’te FinCEN, sanal para borsalarını ve yöneticileri para hizmeti işletmeleri olarak tanımlayan kurallar yayınladı. Ek olarak bunları hükümet düzenlemesi kapsamına getirdi. O yılın Mayıs ayında DHS, Mt. Gox (en büyük Bitcoin borsalarından ) Wells Fargo’da kara para aklama karşıtı yasaları çiğnediğini iddia etti.
Ve 2018 Ağustos ayında, New York Finansal Hizmetler Departmanı, çoğu Bitcoin ile ilgilenen, kara para aklamayı önlemek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için önlemlerini soran 22 gelişmekte olan ödeme şirketine mahkeme celpi yayınladı.

Kripto Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu sınırlamaların bazıları – örneğin bir kişinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinebilmesi veya sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafından yağmalanması gibi – teknolojik gelişmelerle zamanla aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini alt üst eden temel paradokstur – ne kadar popüler olurlarsa, o kadar fazla düzenleme ve hükümet incelemesi çekecekler, bu da varoluşlarının temel öncülünü zedeliyor.

Kripto para birimlerini kabul eden traderların sayısı giderek artarken yine de hâlâ azınlıkta bulunuyorlar. Kripto para birimlerinin daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle tüketiciler arasında yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Bununla birlikte, geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknolojik olarak uzman olanlar dışında çoğu insanı caydıracaktır.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin, birbirinden çok farklı kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olması gerekir ki bunun sebebi dolandırıcılık ve bilgisayar korsanı saldırılarından kaçınmak içindir. Ancak kripto paranın aynı zamanda tüketicilerin anlaması için de kolay olması gerekir. Merkezi olmayan ancak yeterli tüketici korumaları ve korumasıyla vergi kaçırma, kara para aklama ve diğer alçakça faaliyetler için bir kanal oluşturmadan kullanıcının anonimliğini koruması önemlidir. Bunlar karşılanması zor kriterler olduğundan, birkaç yıl içinde en popüler kripto para biriminin, sıkı bir şekilde düzenlenen itibari para birimleri ile günümüzün kripto para birimleri arasında kalan niteliklere sahip olması mümkün müdür? Bu olasılık uzak görünse de, şu anda önde gelen kripto para birimi olarak, Bitcoin’in karşılaştığı zorluklarla başa çıkmadaki başarısının veya eksikliğinin önümüzdeki yıllarda diğer kripto para birimlerinin servetini belirleyebileceği konusunda çok az şüphe var.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Paralar Güvenli Mi?

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-guvenli-mi

Ticaret yapmak her alanda getirileri yüksek olabileceği gibi riskleri de olan bir durumdur. Mevcut riskler göz önünde bulundurulmalı ve yatırımlar her alanda olduğu gibi kripto para alanında da büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir. Bizler bu yazımızda, sizler için, kripto paralar güvenli mi sorusunu sorduk. Aşağıda  kripto dünyasında bir ticaret ve yatırım yolculuğu sırasında ihtiyaç duyacağınız en önemli ipuçları yer almaktadır. Ancak öncelikle kripto para ticareti için en iyi platformu nasıl seçeceğiniz hakkında konuşalım.

Kripto yatırım platformunu seçerken riskleri de göz önünde bulundurarak, nelere dikkat etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler traderın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta istenmeyen kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir. Bu normal bir durum değildir; bu işlem normal şartlarda yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

Kripto Para Yatırımının Riskleri

Başlangıçta, kripto para piyasasının henüz büyüme ve gelişme aşamasında olduğunu ve dünyadaki herhangi bir yeni etkili buluş gibi istikrarsızlık yaşadığını kabul etmeliyiz. Ayrıca Kripto Para alanı gelecekte artabilecek veya azalabilecek bazı risklerle de karşı karşıyadır.

Sonuç olarak bu 5 riski anlamalı ve kolay bir av olmamaları için akılda tutulmalıdır. Ayrıca en önemlisi risklere dikkat ederek, kripto para birimlerine yatırmak istediğiniz parayı kaybetmemelisiniz.

● Kripto Para Dolandırıcıları

Kripto para piyasasında bir yatırımcı olarak başınıza gelebilecek en kötü şey, yeni başlayan endüstrinin bir şekilde birçok dolandırıcılıkla dolu olduğu için dolandırıcılığın kurbanı olmanızdır.

Aslında, kripto para birimi piyasası karmaşıktır, çok sayıda yeni kullanıcı için kafa karıştırıcıdır ve hafifçe düzenlenir. Bunların hepsi kripto para piyasasını dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getirir. Sonuç olarak, birçok kötü aktör yatırımcıların parasını yağmalamak için bu noktayı dolandırıcılık yapmak için kullanır.

Yatırımcıları zor kazandıkları paralardan ayırmayı amaçlayan en ünlü kripto para dolandırıcılığı yöntemleri arasında şunlar yer alır: Dolandırıcılık Paraları, Sahte Haberler, Dolandırıcı ICO’lar, Kimlik Avı, Madencilik dolandırıcılığı, Ponzi Şemaları, Para Transferi Dolandırıcılığı, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Sahte Uygulamalar ve Dolandırıcılık Yazılımları, ayrıca sahte takas ve cüzdanlar.

● Düzenleyici Sorunlar

Yetkililer, tamamen kontrolsüz bir finans toplumundan dolayı endişe duyuyorlar. Bitcoin’in neredeyse isimsiz ve anonim olarak kullanma yeteneği, suçlular için çekici hale getireceği için endişe kaynağıdır. Yetkililer, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı için kullanılabilecek Bitcoin’in merkeziyetsiz doğasından korkuyorlar.

Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanındaki birçok otorite (veya düzenleyici) hala Bitcoin için bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için mücadele ediyor. Ancak, para olarak kullanılmayı içeren herhangi bir yeni inovasyon gibi, Bitcoin ile ilgili düzenlemeler de yazılmaya ve yeniden düzenlenmeye devam edecek.

● Kripto Para Piyasa Volatilitesi

Kripto para piyasası tuhaf bir fiyat dalgalanması durumu yaşıyor. Örneğin, Bitcoin Aralık 2017’de 20.000$ gibi çok yüksek bir noktaya ulaştı. Yine örneğin, Kasım 2018’de 3.200’den işlem görürken bugün (yazım itibariyle) 11.738$’ dan işlem görüyor.

Doğru zamanda kripto para birimlerine yatırım yaparsanız benzeri görülmemiş kazançlar elde edebileceğiniz gibi, yanlış zamanı veya yanlış yolu seçerseniz önemli kayıplar da yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasasındaki oynaklığın nedenleri arasında hafif düzenlenmiş bir piyasa, yatırımcıların FOMO (kaybetme korkusu) gibi duyguları ve panik, pazarlama propagandası, sahte haberler ve dolandırıcılar yer alıyordu.

● Kripto Para Piyasa Manipülasyonu

İçeriden bilgi ticareti, entrika ve piyasa manipülasyonu, hafifçe düzenlendiği için kripto piyasasında yaygın faaliyetlerdir,
ve kesin olarak kanıtlamasa da manipülasyona işaret eden pek çok kanıt vardır.

Kripto para birimleri genellikle birkaç dakika içinde düzinelerce yüzdeyle yükselir ve ertesi gün, pompa ve boşaltma şeması olarak bilinen önceki seviyelerine dramatik bir şekilde geri döner.

Tüm bu ahlaki açıdan sorgulanabilir planlar, kripto piyasasını, temel piyasa mekanizmalarına aşina olmayan acemi yatırımcılar için çok riskli hale getiriyor.

● Kripto Para Birimlerinin Kabulü

Örneğin, kripto para piyasasının zayıf düzenlemesiyle, büyük uluslararası şirketlerin ödemede kripto para birimlerini benimsemeleri zordur. Ancak bu durum azalmaya başlıyor. Kripto para birimlerinin benimsenmesi durumu, piyasa  büyümeye devam ettikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Bazı büyük şirketler alımlarda Bitcoin kabul etmeye başlıyor, örneğin Kentucky dünyanın bazı bölgelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Ayrıca örneğin, Fransa’da da Bitcoin ile tütün dahi satıyorlar.

Kripto yatırımında riskler olsa da, yatırımcılar için hala cazip bir fırsat gibi görünüyor. Kripto para ticareti yoluyla elde edilen fırsatlar, sahadaki hiçbir projeyle karşılaştırılmaz.  Eğer riskleri biliyorsanız ve riskleri önleyebiliyorsanız, şimdi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Devamını oku

Bitcoin

Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İlknur Özer

Yayınlanma tarihi

-

kripto-para-yatirimi-nasil-yapilir

Kripto para birimi yatırımı, son birkaç yıldır yoğun bir tartışma konusu oldu. Bir gecede milyoner olan insanlar hakkında birçok hikaye duyduk. Bu arada, hızlı bir kâr elde etmeyi umarken binlerce dolar kaybeden insanların hikayelerini de duyduk!

Şu anda bu satırları okuyor olmanız, bu hikayelerden bazılarının size çoktan ulaştığı anlamına geliyor. Kripto para birimi yatırımı hakkında birkaç sorunuz olabilir.

Bu kılavuzda, size kripto para birimi yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve kazançlı yatırımcılar gibi kripto para birimine nasıl yatırım yapacağınızı anlatacağız.

Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı Mı?

Aslında, kripto para birimlerine yatırım yapmak inanılmaz derecede kârlı olabilir. Birçok yatırımcı, kripto para birimi yatırımlarından büyük getiri elde etti.

Dahası, birçok ekonomist kripto para birimini çok umut verici bir yatırım fırsatı olarak görürken, diğer bazı ekonomistler kripto para birimlerinin oldukça değişken ve riskli olduğu konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, pek çok insan, bu pazar hakkında hiçbir çalışmaya veya bilgiye sahip olmadan, hatta herhangi bir yatırım planı dahi yapmadan kripto yatırım havuzuna atladı. Ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Birçoğu çabucak zengin olmaya çalışırken fonlarının bir kısmını, hatta tamamını kaybetti.

Bu dünyadaki her yatırımın bir planı olmalı, bazı riskler elbette ki var ve tatmin edici getiri elde etmek için uyulması gereken bazı kurallar ve yönergeler de vardır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, fiziksel bir varlığı olmayan ve menkul kıymetleri ya da euro, dolar ve diğerleri gibi ülkelerin para birimlerine benzemeyen, merkeziyetsiz dijital paradır.

Sadece çevrimiçi olarak mevcuttur ve bir değişim aracı olarak tasarlanmıştır. Anlık işlemlere izin verir ve herhangi bir yere sınırsız para transfer edilebilir. İşlemleri güvenli hale getirmek ve doğrulamak veya yeni kripto paraların yaratılmasını kontrol etmek için şifreleme kullanır.

Diğer bir deyişle kripto para birimi, online işlem yapabileceğiniz, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi satın alabileceğiniz para olarak tasarlanmıştır ve ilginç olan kripto para birimi işlemlerde hızlı, düşük maliyetli ve gizlilik sağlar.

Kripto Para Ticaretinin En Popüler Yolları

Kripto ticareti, insanların beklediğinden çok daha fazla psikolojik bir oyundur. Bu nedenle, size uygun ticaret yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, kripto ticaretinin üç ana stili vardır:

● Günlük Kripto Para Ticareti

Günlük kripto para ticareti, piyasanın daha aktif olduğu dönemlerde bir gün olan ve günün çoğu saatinde bir traderin yaptığı alım satım türüdür.

Günlük işlemler dakikalar ile birkaç saat arasında sürer. Kısa vadeli ticarettir ve genellikle yatırımlarını her günün sonunda izlemek ve geliştirmek isteyen kişilerin tercihidir. Günlük bir trader olarak diğer taahhütler muhtemelen karmaşık olacaktır.

Bu tür traderlar, gün boyunca piyasa hareketini izleyerek ekranların önünde oturur, gün boyunca birkaç alım satım aramaya ve yapmaya devam eder. Gözlerini piyasa trendlerine ayırıp hızlı hareket ederler. Adrenalin fazladır ve yüksek riskler ile çok çalışmak zordur.

● Swing Kripto Para Ticareti

Swing ticaretinde, trader alım satım yapar ve traderın fiyat hareketi tahminine ve beklentilerine göre birkaç gün veya hafta sonra bu alım satımları kapatmak için en az bir gün açık bırakır.

Günlük alım satım ile uzun vadeli yatırım arasındaki çizginin ortası bir yaklaşımdır. Swing traderları, alım satımlara girme ve çıkma kararlarını vermek için çoğunlukla teknik analize ve temel analize güvenirler. Günlük veya hatta bazen haftalık bir zaman diliminde grafikteki fiyat hareketlerini inceleyerek son birkaç gün boyunca fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmayı temel alan bir ticaret türüdür.  Swing traderları, günlük traderlar gibi çok fazla zaman tüketmezler, gün boyunca bilgisayarınızın ekranına takılıp kalmaları gerekmez ve daha az stres yaşarlar.

Swing ticareti yapmak için işinizden ayrılmanıza gerek yok. Teknik analiz tekniklerinde yetkin ve piyasaların nasıl çalıştığı konusunda uzmansanız, işlem yönteminize uygun fırsatları bulmak için yalnızca dakikalara ihtiyacınız olacak. Üstelik alım satımlarınızı belirli ve düşünceli bir planla yaptığınızda gerilimden uzaklaşacaksınız.

● Uzun Vadeli Kripto Para Ticareti

Uzun vadeli alım satım, bir süreliğine piyasa grafiklerinden gözlerini alıp başka işler yapmak isteyen yatırımcıya uygundur, tıpkı al ve tut gibi. Traderlar, geçim kaynağı olarak kripto para birimi ticaretine bağımlı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar, satın alıp uzun süre bekleyen Hodlerlardır. Gün içinde ve hatta hafta içinde ne olduğu pek umurlarında değildir ve bu vizyon yıllarca uzar.

Bu tür ticaret, kripto para varlıklarına belirli bir miktar güven gerektirir, büyük olasılıkla beyaz kağıt ve ilgili kripto para biriminin önceki piyasa geçmişinin derinlemesine incelenmesinden sonra elde edilir.

Kripto Para Yatırım Platformunu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kripto para birimlerini satın almak / satmak, takas etmek veya tutmak için herhangi bir platforma girmeden önce, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır, en önemlileri:

Düzenleme – Düzenlenmiş bir kripto para birimi ticaret platformunda bir hesap açmanız önemlidir.

Ücretler – Katılmadan önce para yatırma, işlem ve para çekme ücretleri gibi ücretle ilgili bilgileri anladığınızdan emin olun. Ücretler, kullandığınız komisyoncuya bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Ticaret Seçenekleri – Aynı anda birçok finans piyasasına yatırım yapabilmek heyecan vericidir. En iyi seçenek, ticaret için çok çeşitli pazarlar sunan bir komisyoncu ile çalışmaktır.

Kolay kullanım – Kullanıcı dostu bir arayüz ticaret platformu için çok önemlidir çünkü kötü arayüzler tüccarın kafasını karıştırabilir, bu da bazı hatalara ve hatta kazara kayıplara neden olabilir.

Hızlı Yürütme – Bazı platformların bir alım veya satım emrini yerine getirmesi birkaç dakika sürebilir ve bu normal değildir; yalnızca birkaç saniye veya daha kısa sürer.

 

Devamını oku