Blockchain sağlık alanına genişliyor: DrBIO

Günden güne benimsenen ve farklı avantajları ortaya çıkaran Blockchain, sağlık alanında da genişlemesini sürdürüyor


Günden güne benimsenen ve farklı avantajları ortaya çıkaran Blockchain, sağlık alanında da genişlemesini sürdürüyor. Blockchain’in sağlık alanındaki büyümesinde, Quantum DrBIO dikkatleri üzerine çekiyor. Proje, blockchain tabanlı işletme platformu olarak buluşların hayata geçirilmesini ve küresel olarak yayılmasını ön plana çıkarıyor. Blockchain’i sağlık sektörüne taşıyan Quantum DrBIO’nun DrBIO adında bir kripto para birimi bulunuyor.

Quantum DrBIO, blockchain’in sağlık sektöründeki ivmesini ortaya çıkarıyor

Kripto para birimleri üzerinde artan ilgi, dijital varlıkların arka planına da perde aralıyor. Blockchain, inovasyon ortamında yarattığı ve sunduğu imkanlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Küresel çapta birçok sektörde blockchain’in kullanım imkanı bulduğu biliniyor. Finans alanında eğitim alanına ve sağlığa kadar her alanda blockchain’in izlerini görmek mümkün.

Blockchain üzerinde inşa edilen Quantum DrBIO, sağlık, çevre ve enerji alanlarında yedi buluşu tespit ederek bunları blockchain’e taşıdı. Bu yedi buluşun, dünya genelinde yaygınlaşması ve ticaret imkanı bulması amacıyla gerekli hukuki, teknik ve bilimsel altyapılar oluşturuluyor. Tüm süreçlerin ardından Quantum DrBIO, buluşları, blockchain entegrasyonundan geçirerek platforma katıyor.

Projenin sunduğu yenilikler, platformdaki “Geliştiriciler” olarak bilinen yapı sayesinde global çapta tanıtılıyor. Global yürütülen çalışma, buluşların ticari olarak gelir elde etmesine olanak tanıyor. Diğer taraftan projenin girişimleri de DrBIO token’ın üretimine zemin hazırlıyor. DrBIO, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla kullanım imkanı buluyor ve dolaşımdaki arzın yakılmasında pay sahibi oluyor. Diğer taraftan, buluşları kullanan geliştiricilerin harcamaları DrBIO aracılığıyla azalıyor. Birçok farklı alanda kullanım imkanı sunan DrBIO, projenin ilerleyişinde önemli bir rol üstleniyor.

Quantum DrBIO, pırlantalar ve buluşlar ile sahnede

Buluşların ve sağlık sektörünün blockchain’le tanışmasında pay sahibi olan Quantum DrBIO, ekosistemini de sağlam adımlarla oluşturuyor. Proje, DrBIO için organik değer oluşturmaya ve ekosistemleri DrBIO üzerinde inşa etmeye odaklanmış durumda.

Projenin platformunda yer alan her bir buluş ekosistemi ise “pırlanta” olarak ifade ediliyor. Yedi farklı işletme, yedi pırlanta ile sergileniyor. Akıllı kontrat tasarımı da buna göre şekillendiriliyor.

İlk iki pırlanta, sağlık alanında ödül almış bir biyoteknoloji buluşu olan Quantum Sinyali Tedavisi aracılığıyla lanse edildi. Buluş, insanlık için kritik bir önem taşıyan tüm virüsler ve bakteriler üzerinde gücünü ortaya koyuyor. Buluşun ilk tedavi aşamasında, insan ve hayvanlarda tedavisi mümkün görünmeyen hastalıklar üzerinde yoğunlaşıldı. İlk pırlantanın yöneticisi Vetbiotech Biyoteknoloji A.Ş, bu yılın ilk çeyreğinde hayvan tedavilerine başladı. İkinci pırlantanın yöneticisi olan AVB Biyoteknoloji A.Ş ise 2024 yılı içinde insan hastalıklarına ve salgınlarına tedavi oluşturmayı planlıyor.

Bu pırlantaların dahil olduğu ekosistemin ortakları, sağlık sektöründe meslek profesyonelleri ve sağlık kuruluşları olarak biliniyor. Ödül sistemi ise Quantum Sinyali Tedavisi ile gerçekleştirilen tedavilerden sonra Hayat Kurtar bonusu olarak gün yüzüne çıkıyor. Bu kapsamda, her tedavi edilen hastalık için, ilgili kuruluşa DrBIO ödülü sunulacak. Buluşlar ve tedaviler, blockchain aracılığıyla oluşturulan akıllı kontratlar ile kripto para üretimini tetikleyecek.

Quantum DrBIO ağı, 2023 yılında Quantum Bilimsel Yatırımlar A.Ş. tarafından kuruldu. İlk pırlanta ekosistemi Vetbiotech’e, ikincisi ise AVB Biyoteknoloji’ye teslim edildi. Yeni projeler için de Health Tech Yatırım Fonu oluşturuldu. Bu fonun yönetiminde, Global MD Portföy yer alıyor.

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ta sınırlı sayıda arz ile yapı oluşturmayı hedefleyen Quantum DrBIO, bu yılın sonlarına doğru merkezi borsalarda listelenmeyi planlıyor. Merkezi borsa listelemelerinden sonra ise üçüncü ve dördüncü pırlanta ekosistemleri duyurulacak.