Chia (XCH) Nedir?

Chia, madenciliğin (veya Chia deyimiyle farmerlığın), Bitcoin gibi Proof of work kripto para birimlerinde olduğu gibi işlem gücü yerine kendisine ayrılan sabit disk depolama alanı miktarına dayandığı bir kripto para birimidir

chia

Chia, madenciliğin (veya Chia deyimiyle farmerlığın), Bitcoin gibi Proof of work kripto para birimlerinde olduğu gibi işlem gücü yerine kendisine ayrılan sabit disk depolama alanı miktarına dayandığı bir kripto para birimidir. Platform, Chia Network Inc adlı Kaliforniya merkezli bir şirket tarafından oluşturuldu. Chia Network, 2017 yılında BitTorrent protokolünün yazarı olan Amerikalı bilgisayar programcısı Bram Cohen tarafından kuruldu. Mayıs 2021’de Chia Network, şirkete yaklaşık 500 milyon dolar değerinde 61 milyon dolarlık bir yatırım topladı. Aynı ay şirket, 2021’in sonundan önce bir halka arz gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu, ancak Haziran 2023 itibarıyla halka arz henüz gerçekleşmedi.

Chia Nedir?

Protokol, 2009’da Bitcoin’den bu yana ilk yeni Nakamoto Consensus’u oluşturmak için çok fazla miktarda aşırı tahsis edilmiş sabit disk alanından yararlanan yenilikçi bir konsensüs algoritması olan Proof of Space and Time’a dayanmaktadır.
Proof of Space, farmerların kullanılmayan sabit disk alanını ağa ayırdıklarını kanıtladıkları bir kriptografik tekniktir. Proof of Time, fikir birliğimizin saldırı direncini çoğu durumda %51’e çıkararak blok zincirinin genel güvenliğini artırır. 1.1 mutabakat sürümümüzün neredeyse her koşulda %51’e kadar saldırılara karşı nasıl güvenli olduğunu görmek için Chia’nın Green Paper’ında ve yeni mutabakat çalışma belgesinde PoST hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Proof of work blok zincirleriyle karşılaştırıldığında, Chia daha az enerji tüketir ve daha kapsayıcıdır ve aynı zamanda en az onun kadar güvenlidir. Proof of stake blok zincirleriyle karşılaştırıldığında, Chia saldırı veya manipülasyona karşı çok daha az savunmasızdır ve “zenginler daha da zenginleşir” probleminden ve staking’in merkezileştirici etkilerinden muzdarip değildir. Chia, Bitcoin’in güvenliğini ve emniyetini, amaca yönelik oluşturulmuş ve zincir üzerinde daha güvenli akıllı madeni para ortamının işlevsel faydalarının yanı sıra sunar.

chia

Chialisp

Chia, güçlü, denetimi kolay ve güvenli olan Chialisp adında yeni geliştirilmiş, yenilikçi bir blockchain programlama diline sahiptir. Chialisp, kripto para birimlerinin vaat ettiği güvenlik, şeffaflık ve kullanım kolaylığını ortaya çıkaracak üstün bir zincir üstü akıllı işlem geliştirme ortamıdır.

Chialisp, güvenlik ve denetlenebilirliğe odaklanan saf ve işlevsel bir dildir. Chialisp, sahipleri tarafından harcanıp serbest bırakılana kadar akıllı madeni paralardaki fonları kilitlemek için Chia blok zincirinde yaygın olarak kullanılır. Bu, akıllı sözleşmelere benzer davranışlar sağlar.

İşte bir örnek:

(mod ()
    (defun square (number)
        (* number number)
    )

    (square 5) ; 25
)