Aleph Zero Nedir?

Aleph Zero, ölçeklenebilirlik, düşük işlem ücretleri, anında kesinlik ve optimum güvenlik sağlayan, gizliliği artıran bir katman 1 blok zinciridir

aleph zero

Aleph Zero, ölçeklenebilirlik, düşük işlem ücretleri, anında kesinlik ve optimum güvenlik sağlayan, gizliliği artıran bir katman 1 blok zinciridir.

Aleph Zero, mevcut blok zincirlerinin karşılaştığı hız, ölçeklenebilirlik, doğrulama süresi ve güvenlik sorunlarını çözmeye çalışıyor. Blok zinciri ayrıca yeni, hakemli bir Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG) konsensüs protokolü kullanır. AZERO, yerel kripto para birimidir.

Aleph Zeronun Vakfı, ana ağının ilk sürümünü 10 Kasım 2021’de yayınladı. Bundan önce, kurucu ekip 2018’in başlarında projeyi başlatmaya başladı. 2020’de bir başlangıç turunu ve 2021’in başlarında bir halka satış gerçekleştirdiler.

Aleph Zeronun kurucu ortakları Adam Gągol, Michał Świętek, Antoni Żółciak ve Matthew Niemerg’dir. Proje üzerinde çalışan ekip, yazı yazıldığı sırada 40’ın üzerinde kişiden oluşuyor.

Aleph Zero Nasıl Çalışır?

Aleph Zero, PoS ve DAG’ı birleştirir. PoS mutabakat mekanizmasında, dönüşümlü bir doğrulayıcılar komitesi, işlemleri doğrulamaktan ve ağın güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Diğer PoS blok zincirlerine benzer şekilde, blockchainin doğrulayıcıları, işlemleri doğrulama ve bunları blok zincirine ekleme şansı için AZERO stake eder.

Bu blockchain, dönüşümlü bir doğrulayıcılar komitesi uygulayarak daha fazla kişiye doğrulama sürecine katılma şansı verir. Seçimler, rotasyon mekanizmasını mümkün kılar. Bu nedenle, doğrulayıcılar değişir, ancak sayıları aynı kalır. Halihazırda komitede yer almayan doğrulayıcılar da destekleri ve çalışmaları için ödüller alırlar.

Seçim süreci, doğrulayıcıları her seferinde bir seçim döngüsünde komiteye seçilme şanslarını artırmak için aktif kalmaya teşvik eder. Tersine, caydırıcı kurallar, doğrulayıcıları ağa karşı kötü niyetli eylemlerden caydırır. Bu, ağ güvenliğini garanti eder. Aleph Zero, merkezi olmayan yönetişim sistemi çalışır duruma gelene kadar manuel kesme mekanizmasını benimsemiştir.

Aleph Zero, her on beş dakikada bir doğrulayıcılardan oluşan sabit bir komite seçer. Bu, her 24 saatte bir (bir dönem) 96 komitenin seçildiği anlamına gelir. Ağ, katılımcıları katkılarından dolayı ödüllendirir. Bir tam dönemin tamamlanmasından sonra ödemelerini talep edebilirler. Ödülün %90’ı doğrulayıcılara ve adaylara (seçtikleri doğrulayıcı aracılığıyla belirteçleri stake eden kişiler) gider. Ağ, kalan %10’u hazineye ve ekosistem fonuna tahsis eder.

Doğrulayıcılar ve aday gösterenler için staking ödülleri, stake edilen miktarla orantılıdır. Ancak, aday gösterenler ödüllerini doğrulayıcıların komisyonları çıkarılarak alırlar. Adaylar olarak da bilinen Staker’lar, 14 dönem sonra tahvil hisselerine erişebilirler. Blockchain, şu anda toplam 104 doğrulayıcıya ve 8.000’den fazla adaya sahiptir.

aleph zero

Aleph Zeroyu Benzersiz Yapan Nedir?

Aleph Zero, blockchain teknolojisinin vaatlerini yerine getirmeye çalışıyor. Bunlar arasında güvenlik, ademi merkeziyet, yüksek işlem hacmi ve düşük ücretler yer alır. Bu blok zincirini benzersiz kılan özellikler aşağıdadır:

  • Hibrit mutabakat protokolü: Aleph Zero, PoS ile aracı veri yapısı DAG’yi birleştirir. Ayrıca konsensüs protokolünde aBFT mimarisini kullanır. Proje, bu hakemli hibrit mutabakat protokolünü AlephBFT olarak adlandırıyor. Ekip bunu 2019’da Zürih’te Finansal Teknolojilerde Gelişmeler (AFT) başlıklı bir konferansta sundu.
  • Akıllı sözleşme yeteneği: Aleph Zero, özel akıllı sözleşmeleri destekler. Blockchain, Ethereum Virtual Machine (EVM) ve akıllı sözleşme dili mürekkebi yerine WebAssembly (WASM) kullanıyor!
  • Liminal: Liminal, çok zincirli bir gizlilik katmanıdır. Aleph Zero’ya bağlanan tüm blockchain ağlarında kullanılabilir. Liminal, bu yazı yazıldığı sırada yapım aşamasındaydı ve birinin ilgili verileri ifşa etmeden bilgi bilgisini kanıtlamasına olanak tanıyan bir teknoloji olan sıfır bilgi kanıtlarına (ZKP’ler) dayanıyor. Liminal ayrıca güvenli çok taraflı hesaplama (sMPC) adı verilen gizlilikle ilgili başka bir çözüm içerir.
  • Bulut depolama: Aleph Zero, InterPlanetary File System (IPFS) tarafından desteklenen merkezi olmayan bir dosya depolama sisteminden yararlanır.
  • Substrat entegrasyonu: Blok zinciri, yaygın kabulü kolaylaştırmak için Parity’nin Substrate Stack’i ile bütünleşir. Ekip ayrıca Parity’nin Substrate Builder Programını da tamamladı.
  • Common: Aleph Zero ekosistemi ayrıca, blok zincirinin üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan Common’a da sahiptir.
  • Dinamik ücret ayarlaması: Bu çözüm, yoğun ağ trafiği sırasında bir organizasyon aracı olarak çalışır. Ayrıca, kullanıcı katılımına dayalı olarak yeterli ücretler sağlar. Bir bahşiş seçeneği, kullanıcıların ağ tıkanıklığı sırasında işlemlere öncelik vermesine de yardımcı olabilir.
  • Oracle: Bu köprü, blok zincirinin dışındaki gerçek dünya bilgilerinin zincire ve dolayısıyla Aleph Zero ekosistemine getirilmesine izin verir. Proje, geliştiriciler için daha fazla seçenek sağlamak üzere piyasadaki çoğu oracle sağlayıcısıyla entegre olmayı hedefliyor.