Chiliz Chain 2.0 Nedir?

Chiliz Chain 2.0, daha kısa blok süresi, daha düşük ücretler ve daha az enerji kullanımını destekleyen bir proof-of-stake otoritesi (PoS) ispatlama mekanizması üzerinde çalışan BNB Zincirinin bir fork’udur

Chiliz chain 2.0

Chiliz Chain 2.0, daha kısa blok süresi, daha düşük ücretler ve daha az enerji kullanımını destekleyen bir proof-of-stake otoritesi (PoS) ispatlama mekanizması üzerinde çalışan BNB Zincirinin bir fork’udur. Ağ hala Ethereum ile uyumludur ve yerel CHZ tokeni tarafından desteklenmektedir.

Chiliz, Manchester City, Paris Saint-German, Arsenal ve diğerleri gibi spor takımları için özel kripto para birimleri sunan sözde fan token’lerinin çoğuna öncülük ediyor. Bu tokenler, taraftarların yeni forma tasarımları veya stadyum adları için oy kullanmasına olanak tanıyorlar.

Chiliz Chain Nedir? Ne İşe Yarar?

2018’de kurulan Chiliz, spor ve eğlence için önde gelen blockchain sağlayıcısıdır ve 170’in üzerinde büyük spor organizasyonuna Socios.com hayran etkileşimi uygulamasında küresel hayran kitleleriyle bağlantı kurmak ve onları ödüllendirmek için yeni fırsatlar sağlayan Fan Tokens dijital varlıklarının yaratıcısıdır.

Chiliz, 2023’te Chiliz Chain’in lansmanıyla ekosistemini çok daha geniş bir kitleye açtı. Chiliz Chain, tüm ücretler Chiliz yerel tokeni $CHZ ile ödenerek Taraftar Tokenları, NFT’ler ve diğer dijital varlıklar oluşturmaya davet edilen markalarla, spor ve eğlencede blockchain teknolojisinin daha fazla benimsenmesine yol açacak.

Chiliz chain 2.0

Chiliz Chain 2.0

Chiliz Chain 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle proje aynı zamanda spor ve eğlence markalarının yanı sıra geliştiricilerin misli olmayan tokenler (NFT’ler) basmasına, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları veya kazan-kazan oyunları oluşturmasına olanak tanıyacak.

Chiliz’in teknolojisinin uygulamasını gördüğü bir başka alan da stadyum içi katılım deneyimleri, Web3 yerel biletleme ve ödemelerin yanı sıra hatıra eşyalarını toplamaya yönelik geleneksel hayran deneyimini Web3 ortamına taşımaktır.

“Sadece bir token olmaktan blockchain ekosistemine nasıl geçtiğimiz bizim için gerçekten önemliydi. Chiliz zinciri, çapraz sistem olmaması dışında teknik olarak 2019’dan beri var. Şimdi, ‘Fan Token Everywhere’ girişimimizi başlatırken, daha açık hale gelecek,” dedi Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus.

Chiliz yerel belirteci CHZ, Chiliz blok zincirinin üzerine inşa edilecek tüm merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) dahil olmak üzere ETH’nin Ethereum üzerinde çalıştığı gibi tüm ekosisteme güç sağlayacak. Akıllı sözleşmeleri devreye almak ve token varlıklarını Chiliz Chain 2.0 ve Ethereum üzerinden aktarmak gibi zincirler arası işlemleri gerçekleştirmek için gaz ücretlerini ödemek için kullanılacak ve token sahipleri ayrıca staking yoluyla ağı güvence altına aldıkları için ödüller alabilecekler.

Chiliz ayrıca blok zincirinin benimsenmesini artırmak için geliştiriciler için 2023 ve 2024 boyunca dünyanın dört bir yanındaki stadyumlar ve spor sahalarında düzenlenecek bir dizi küresel hackathon düzenliyor.