Chris Dixon Kimdir?

Chris Dixon, 1972 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur

Chris Dixon, 1972 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. Eğitimine Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında başlamış ve ardından Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisans yapmıştır. Bu eğitimler, hem teknik hem de işletme becerileri kazanmasına yardımcı olmuştur.

Kariyeri

Dixon, kariyerine yazılım mühendisi olarak başlamıştır. Chris çocukken programlamaya başladı. Üniversiteden sonra Arbitrade adlı yüksek hızlı opsiyon ticaret firmasında profesyonel bir programcı oldu. Birçok başarılı teknoloji girişimi kurmuş ve büyütmüştür. Örneğin, SiteAdvisor adlı bir internet güvenliği şirketini kurmuş ve McAfee’ye satmıştır. Ayrıca, Hunch adlı bir öneri motoru şirketinin de kurucusudur. Bu şirket eBay tarafından satın alınmıştır. Girişimciliğinin yanı sıra, Dixon aynı zamanda bir risk sermayedarıdır. Andreessen Horowitz‘in ortaklarından biri olarak, teknoloji alanındaki gelecek vaat eden şirketlere yatırım yapmaktadır. Dixon, yatırım yaptığı şirketlere deneyimleri, ağları ve kaynaklarıyla destek olmayı hedeflemektedir. Chris Dixon aynı zamanda teknoloji, kripto para birimleri ve yapay zeka gibi konularla ilgili düşüncelerini ve analizlerini yayınlayan bir blog yazarıdır. Blogu, girişimciler ve teknoloji tutkunları arasında popülerdir. Sektördeki yeni gelişmeleri takip etmek isteyenler için değerli bir kaynaktır.

Chris Dixon

Dixon, şirketin dördüncü kripto fonu için Mayıs 2022’de 4.5 milyar dolar topladı. Ayrıca Crypto Startup School adında kripto girişimler için bir hızlandırıcıyı yeniden başlattı.Ayrıca Dixon’ın kripto ticaret platformu Coinbase‘e erken yatırımı, şirketin Nisan 2021’de 85 milyar dolarlık piyasa değeriyle halka açılmasıyla büyük getiriler elde etti. 2022 yılında, SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), Coinbase’in iddia edildiği gibi insanların menkul kıymetler olarak listelenmesi gereken dijital varlıklarını ticaret yapmalarına izin verdiği iddiasıyla bir soruşturma başlattı.

Başarıları

Dixon’ın önceki başarılı girişimleri arasında 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığında satın alınan sanal gerçeklik şirketi Oculus VR, teslimat drone hizmeti Zipline, kripto para birimi pazar yeri Uniswap ve NBA Top Shot yaratıcısı Dapper Labs bulunmaktadır.

Serveti

Chris Dixon gibi tanınmış bir girişimci ve risk sermayedarı için servetleri, başarılarına, yatırımlarına ve şirketlerine olan katkılarına bağlı olarak değişebilir. Bundan dolayı Chris Dixon’un serveti hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Fakat yaptığı işlere ve yaptığı yatırımlara bakılırsa büyük bir servet sahibi olduğu tahmin edilmektedir.