Coinbase Exchange Nedir, Nasıl Kullanılır?

Coinbase, binlerce dijital varlığın alınıp satılabildiği popüler bir kripto para borsasıdır


Coinbase, binlerce dijital varlığın alınıp satılabildiği popüler bir kripto para borsasıdır. Halka açık bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Merkezi ise Amerika’dadır. Bu borsayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik, uzaktan çalışma modelini benimsemesidir. Tüm çalışanlar uzaktan çalışma yoluyla hizmet verir. Yani fiziksel bir genel merkez söz konusu değildir. Coinbase, ticaret hacmi açısından ABD’nin en büyük kripto para borsasıdır. Şirketin temelleri Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından atıldı. Borsa, 2020 yılında San Francisco genel merkezini kapatacağını duyurdu. Teknoloji şirketlerinin önemli bir kısmı COVID-19 salgınının ardından San Francisco’daki genel merkezlerini kapatmıştı. Coinbase’de bu kapatma dalgasına katıldı.

Coinbase Gelişim Süreci

Borsanın kurucusu olan Brian Armstrong, daha önce Airbnb mühendisi olarak görev yapıyordu. Başarılı yönetici, Y Combinator başlangıç ​​inkübatör programına kaydoldu. Bu programdan tam 150.000 dolar nakit akışı aldı. Şirketin diğer kurucusu olan Fred Ehrsam ise eski bir Goldman Sachs trader’ı olarak biliniyor. Ehrsam, Armstrong’un Reddit’teki paylaşımlarını fark etti. Ardından kurucu ortak olarak ekibe katıldı. İlk başlarda İngiliz programcı ve Blockchain.info kurucu ortağı Ben Reeves’in Coinbase kurucu ekibinin bir parçası olacağı düşünülüyordu. Armstrong ve Reeves, Coinbase cüzdanının nasıl çalışması gerektiğine dair fikir ayrılığına düştü. Dolayısıyla Y Combinator finansman etkinliğinden önce Armstrong ile yolları ayrıldı.

Coinbase’in isim hikayesi de mantıklı temellere dayanıyor. Şirket, ismini kripto para birimini dolaşıma sokan özel işlemler olan ‘’coinbase’’ işlemlerinden aldı. Popüler kripto para borsası 8 Ekim 2012’de banka havaleleri yoluyla Bitcoin alım satım hizmetlerini başlattı. 2013 yılının mayıs ayında ise A serisi finansman turunu düzenledi. Union Square Ventures’tan Fred Wilson liderliğindeki finansman turunda tam 5 milyon ABD doları toplandı. Coinbase, yine 2013 yılının Aralık ayında risk sermayesi şirketleri Andreessen Horowitz, Union Square Ventures (USV) ve Ribbit Capital’den 25 milyon ABD doları tutarında ciddi bir yatırım aldı. Coinbase, güncel verilere göre işlem hacmi açısından ilk 5’te yer alıyor. Gelecek vadeden token’ları listeleyerek bireysel ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ayrıca şirket, kullanıcı gizliliği ve güvenliği açısından kullanıcılardan tam not alıyor. Tüm bu avantajlar neticesinde dünyanın dört bir yanından milyonlarca yatırımcıyı çekiyor.