Coincheck Nedir? Ne İşe Yarar?

2012 yılında kurulan Coincheck, dijital varlıklar için alım, satım, ticaret ve borç verme hizmetleri sağlayan Tokyo merkezli bir borsadır


2012 yılında kurulan Coincheck, dijital varlıklar için alım, satım, ticaret ve borç verme hizmetleri sağlayan Tokyo merkezli bir borsadır. Tezgah üstü (OTC) ticaret, Android ve iOS için dijital cüzdanlar ve banka transferleri gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır. Ayrıca bir mobil uygulaması ve bir web sürümü vardır.

Coincheck çeşitli hizmetler sunarken, kullanıcıları için kolay ve kullanışlı bir deneyim sunmaya odaklanmaktadır. Şirketin web sitesinde bir gösterge tablosu ve ayrı bir grafikler bölümü bulunmaktadır. Kullanıcılar, alım satım, emirler ve zararı durdur emirleri hakkındaki bilgileri görüntülemek için kontrol panelini kullanabilir. Ayrıca Coincheck, iOS ve Android platformlarında kullanılabilen bir mobil uygulamaya sahiptir. Uygulama, ek bilgiler ve bir ‘ticaret defteri’, bir sipariş defteri ve bir Emir defteri gibi daha gelişmiş seçenekler sunar.

Coincheck, banka havaleleri ve kredi/banka kartları gibi bir dizi para yatırma seçeneği sunmaktadır. Banka havaleleri biraz zaman alabilirken, kredi/banka kartları en hızlı seçeneklerden biridir. Kullanıcılar ayrıca kripto varlıklarını Coincheck’e ödünç verebilir ve faiz kazanabilirler. Şirket BTC, XRP veya ETH ödünç almak için bir ücret talep etmemektedir. Bununla birlikte, kullanıcılar günde yalnızca maksimum yüzde 0,05 faiz oranıyla borç alabilirler.

Coincheck, Japon Finansal Hizmetler Ajansı tarafından düzenlenmektedir. Aynı zamanda Japonya Blockchain Birliği ve ResuPress, inc. üyesidir. Koichiro Wada ve Yusuke Otsuka tarafından kurulmuştur. Coincheck’in 2013’ün sonlarında Monex Group tarafından satın alınmasının ardından Monex, birleşik kuruluşun ilk halka arzını başlatmayı planladığını duyurdu. Anlaşmanın 2023 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Şirketin genel merkezi Tokyo’nun Shibuya bölgesinde yer almaktadır. Geçen yıl Ağustos ayı itibariyle 71 çalışanı vardı. Japonya’da büyük bir kullanıcı tabanına sahip. Ürün ve hizmetleri arasında bir borsa, bir cüzdan barındırma hizmeti, bir ticaret terminali ve bir ödül programı bulunmaktadır. Şirket ayrıca Japonya Blockchain Birliği tarafından denetlenmektedir.

Geçen yıl Ekim ayı itibariyle Coincheck’in 2,5 milyon kullanıcısı vardı. 2018’in başlarında 500 milyon dolardan fazla dijital paranın çalınmasının bir sonucu olarak, şirket manşetlere çıktı. Haberlere yanıt olarak, yöneticiler müşterilere kayıpları için geri ödeme yapacaklarını açıkladılar. Coincheck’e yatırım yapmış olanlar, gelecekteki hisse senedi fiyat performansına bağlı olarak şirketin 50 milyona kadar hissesini almaya hak kazandı.