Coinmarketcap (CMC) Nedir?

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para alanında dünyanın en sık başvurulan fiyat takip sitesidir

kripto endeks fonu

CoinMarketCap, hızla büyüyen kripto para alanında dünyanın en sık başvurulan fiyat takip sitesidir. Misyonu, son kullanıcıya kendi bilgisiyle karar verebilmesi için tarafsız, yüksek kaliteli ve doğru bilgi sağlayarak kriptoyu dünya genelinde keşfedilebilir ve etkin kılmaktır. Ayrıca Türkçe dil ve Türk Lirası desteği de sunmaktadır.

CoinMarketCap, kripto para piyasa değeri sıralamaları, çizelgeler ve daha fazlasını sağlar. Liste fiyatları, mevcut arz (şu anda dolaşımda olan coin miktarı), son 24 saatteki ticaret hacmi veya piyasa kapitalizasyonlarına göre çeşitli kripto para birimlerinin kapitalizasyonunu takip ediyor.

Brandon.Chez tarafından Mayıs 2013’te kurulan CoinMarketCap, binlerce kripto varlığını karşılaştırmak için kullanıcıların, kurumların ve medyanın tercih ettiği güvenilir bir kaynak haline geldi. Bugüne kadar CNBC, Bloomberg ve diğer büyük haber mecralarında kaynak gösterildi. Öyle ki, ABD devleti bile araştırma ve raporlarında CoinMarketCap verilerini kullanıyor.

CoinMarketCap Nisan 2020’de Binance Capital Mgmt tarafından satın alındı. Binance, işlem hacmi ve kullanıcı sayısı açısından dünyanın en büyük dijital varlık borsasına sahip küresel bir blockchain şirketi olarak, kriptoyu erişilebilir kılmak ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar için önemli hale getirmek konusunda ortak vizyonu paylaşıyor. CoinMarketCap kesin, doğru, gerçek zamanlı ve tarafsız veri sunar. CoinMarketCap, 2020’nin başlarında Binance tarafından satın alındığından bu yana, ana şirketinden bağımsız biçimde faaliyet gösteriyor.

Piyasa Değeri Nedir?

Piyasa Değeri, bir kripto para biriminin göreli boyutunu sıralamanın bir yoludur. Fiyatın Dolaşımdaki Arz ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Piyasa Değeri = Fiyat X Dolaşan Arz

  • Dolaşan arz piyasada ve genel herkese açık ellerde dolaşan coin’lerin en iyi tahmini sayısıdır.
  • Toplam Arz şu anda mevcut olan toplam coin miktarıdır. (eksi onaylanarak yakılan her türlü coin)
  • Maks Arz kripto para biriminin tüm ömrü boyunca var olacak maksimum coin’lerin en iyi tahmini sayısıdır.

CMC, piyasa değerini hesaplarken toplam arz yerine dolaşan arz kullanmasının nedenini dolaşımdaki arzın piyasa kapitalizasyonunu belirlemek için çok daha iyi bir ölçüt olduğunu söylüyor. Çünkü kilitli, ayrılmış veya halka açık piyasada satılmayan coinler, fiyatı etkilemeyen coinlerdir ve bu nedenle piyasa değerini de etkilememesi gerekir. Dolaşımdaki Arzı kullanma yöntemi, geleneksel yatırımda şirketlerin piyasa kapitalizasyonunu belirlemek için halka açıklık kullanma yöntemine benzer.

CoinMarketCap Nasıl Kullanılır?

CoinMarketCap’e girdiğinizde sizi ana sayfa karşılıyor. Burada her kripto varlık, bir metodolojiye göre sıralanır.

coinmarketcap nedir
CoinMarketCap Anasayfası

Bir kripto paranın üstüne tıkladığınızda, o para hakkında birkaç veri göreceksiniz. Örneğin kaynak kod, teknik makale ve o paranın etiketleri. Bunun yanı sıra, piyasa değeri, fiyatı, 24 saatlik ve 7 günlük değişimi, hacmi ve dolaşımdaki arzı da bu sayfada bulmak mümkün.

Grafik verileri özellikle yararlıdır. Size yalnızca verilerin görsel bir görünümünü sunmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut ve geçmiş fiyatlandırma verilerini analiz ederken istediğiniz kadar ayrıntıya inmenizi sağlar.

Grafik işlevlerini kullanırken, tarihi değiştirebilir, fiyatları USD, ETH, BTC gibi diğer para birimlerinde görüntüleyebilir, piyasa değerini ve 24 saatlik hacmi dahil edebilir ya da doğrusal veya günlük grafikleri görüntüleyebilirsiniz. Doğrusal görünümün okunması daha kolaydır ancak günlük grafik size daha doğru bir genel bakış sağlayabilir.

coinmarketcap nedir

CoinMarketCap’te Kripto Para Birimi Almak Mümkün Müdür?

CoinMarketCap, binlerce pazarın alım satım faaliyetlerini rapor eder ancak herhangi bir kripto para birimini doğrudan satmaz. Nereden satın alacağınızı bulmanın en iyi yolu, kripto para birimi için piyasalar bölümüne bakmaktır.