DIA Coin Nedir?

Bu rehberimizde sizlere DIA Coin nedir, DIA Coin ne işe yarar gibi soruların cevaplarını detaylı bir biçimde sunmaya çalışacağız


Bu rehberimizde sizlere DIA Coin nedir, DIA Coin ne işe yarar gibi soruların cevaplarını detaylı bir biçimde sunmaya çalışacağız.

Öncelikle kısa bir biçimde özet geçelim, daha sonra ise DIA Coin nedir sorusunun detaylı bir açıklamasına birlikte bakalım. DIA, “Decentralised Information Asset” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir isimdir. DIA yani merkezi olmayan bilgi varlığı, DeFi ekosistemi için açık kaynaklı, veri ve oracle platformudur.

DIA Coin Nedir?

DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), finansal kurumlara herhangi bir piyasa veya varlık türü için değişmez ve doğrulanmış piyasa verileri kaynağı sunar. Bu veriler şeffaf, topluluk tarafından doğrulanmıştır. Proje verileri ve oracle’ları paylaşmak ve kullanmak için kripto ekonomik teşviklerden yararlanır.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), geleneksel finansal ürünleri aracılar olmadan çalışan güvenilir ve merkeziyetsiz protokollere dönüştürmektedir. Bu nedenle günümüzde kripto para topluluğunda oldukça önemli bir konumda bulunur.

Finansal Bilgi Platformu 

DIA verileri kaynaklardan elde etmek ve doğrulamak için kripto ekonomik teşvikler kullanır. Piyasada yer alan aktörler çeşitli finansal ve dijital varlık verilerini sağlayabilir, paylaşabilir ve kullanabilir.

İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir dernek olarak DIA’nın misyonu, Wikipedia’nın merkezi ansiklopedilerle ilgili daha geniş bilgi alanında yaptıklarına benzer şekilde finansal verileri demokratikleştirmektir. DIA veri kaynakları ve metodolojileri şeffaftır ve herkesin erişimine açıktır.

DIA Neden Önemlidir?

DIA ve DeFi Platformları

Maker Dao, Synthetix, Ampleforth ve benzerleri gibi DeFi platformları özellikle oracle güvenlik açığına maruz kalıyor. Bu platformların çeşitli finansal ihtiyaçlara hizmet eden özerk finansal protokoller olduğu düşünüldüğünden, şeffaf ve doğru fiyat oracle’larına kritik bir şekilde bağlıdırlar. DeFi platformları şeffaf ve denetlenebilir üçüncü taraf çözümlerine geçmek istiyor. DIA da temelde DeFi’ın bu ihtiyaçlarına benzersiz çözüm önerileri sunmaktadır.

DIA ve Trader’lar ile Finans Kurumları

Günümüzde çeşitli ticari faaliyetlere dahil olan kurum, birey ya da kuruluşlar, açık kaynaklı ve güvenilir verilerden yararlanmak ister. Buna fon yöneticileri, trader’lar, bireysel yatırımcılar ve finans veya kripto para alanındaki hemen hemen herkes dahildir.

Bilgi Sağlayıcılar

Dijital varlık veya finansal piyasalar hakkında doğru bilgi sağlamayı hedefleyen herkes, DIA platformundan son derece güvenilir veriler elde edebilir. Bu grubu oluşturanlar arasında; kripto para veri platformları,  finansal haber siteleri, pazar araştırma enstitüleri ve daha fazlası yer almaktadır.

Düzenleyiciler ve Finans Kurumları

Mali düzenleme ve vergilendirme otoriteleri, sağlam karar verebilme adına güvenilir piyasa verilerine bağlıdır ve bu veriler DIA platformu tarafından en iyi şekilde sunulmaktadır.

DIA Nasıl Çalışmaktadır?

Veri talebi: DIA platformunda halihazırda yayınlanmamış belirli bir veri setini arayan paydaşlar, bu verileri talep etmek için halka açık bir şekilde bir bilet sunabilir ve fon sağlayabilir. Verilerin başarılı bir şekilde sağlanması ve doğrulanmasının ardından DIA token’larıyla ödüllendirme yapılmaktadır.

Veri gönderimi: Veri talebinin teşvik ettiği veri sağlayıcılar, istenen verileri sağlamak için kazıyıcılar oluşturur, API’lere veya zincir üzerindeki verilere bağlanır.

Doğrulama: Veri analistleri gönderilen kodu bir stake etme mekanizması aracılığıyla doğrular. Eğer kişiler verilerin yanlışlığından şüpheleniyorsa, token’ları stake ederek buna itiraz edebilir. DIA topluluğu, kimin doğru çözümü sağladığını ve kimin söz konusu hisseyle ödüllendirileceğini bir pay oylama süreci aracılığıyla belirler. Ek olarak, dernek tarafından hataları, hataları, manipülasyon girişimlerini veya güvenlik kusurlarını bulmanın yanı sıra genel platform yapısını ve güvenliğini geliştirme ve inşa etme ödülleri sağlanmaktadır.

Veri depolama: DIA’da tüm doğrulanmış olan veriler açık kaynaklı ve değiştirilemez bir veritabanında saklanmaktadır. Bu veriler DIA platformunda yayınlanır.

Kullanım: Oracle’lar (zincir üzerinde) veya API’ler (zincir dışı) aracılığıyla verilere erişmek mümkündür.

DIA Yönetişim Token’ı Nedir?

DIA platformu, bir yönetişim token’ı kullanan bir ekosistemdir. DIA, DIA token sahipleri ve temsilcilerinden oluşan merkezi olmayan bir topluluk tarafından yönetilmektedir. DIA yönetişim token’ları, verilerin toplanmasını sağlamak, verileri doğrulamak, dernekle ilgili kararları oylamak ve DIA platformunun oluşturulmasını teşvik etmek için kullanılabilir.

DIA Token’ları Ne İçin Kullanılır?

DIA yönetişim token’ları, aşağıdakileri içeren etkinlikler için kullanılır:

Yönetim konularında oylamaya katılabilme: DIA ile alakalı önemli sorunlar oylamaya sunulur. Bu oylamaya herhangi bir token sahibi katılabilir ve oy kullanabilir.

Finansal veri toplama: Veri arayanlar, belirli veri ihtiyaçlarına ödül koyabilirler. Belirli veri kümelerini elde etmek için kazıyıcı oluşturanlar daha sonradan ödüllendirilmektedir.

Verileri stake etme yoluyla doğrulama: DIA token’ları, oracle’ların, yöntemlerin ve daha fazlasının doğrulanmasını teşvik etmek amacıyla stake edilebilir.

Platform geliştirmeyi teşvik etme: DIA platformu, topluluğu ve token sahipleri tarafından geliştirilebilir bir yapıya sahiptir. Arzu edilen herhangi bir özellik token ile önerilebilir, finanse edilebilir, oylanabilir.

API’lere ve canlı veri akışlarına erişim elde etme: Tüm geçmiş verilere ücretsiz olarak erişilebilirken, canlı veri akışlarına ve belirli API’lara erişim DIA token’ları ile mümkündür.