DJED nedir?

DJED, Cardano ağının ilk yerel stablecoinidir


DJED, Cardano ağının ilk yerel stablecoinidir. Bu stablecoin tamamen merkeziyetsiz, şeffaf ve topluluk tarafından yönetilir.

DJED, ABD doları ile denk değerdedir. Teoride 1 DJED her zaman 1 USD’ye eşit olacak şekilde tasarlanmıştır. Projenin gelişimi ve piyasaya sürülmesi yaklaşık 1 yıl süren bir süreçti. Resmi beyaz kağıdı 2021 Ağustos ayında yayınlanmıştır. Fakat bu protokolünün çıkış tarihi 2022 Cardano Summit sırasında duyurulmuştur. DJED stablecoin’inin temel amacı, Cardano blok zincirindeki ödemeleri anında yapmak için merkezi olmayan bir güvenli sığınak inşa etmektir. Kullanıcılar, DJED stablecoin’i sayesinde Cardano ağı üzerinde hızlı, düşük maliyetli ve güvenilir ödemeler gerçekleştirebilirler. Bu gelişme, Cardano’nun potansiyelini artırmak ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlamak için önemlidir. DJED, diğer merkezi olmayan finansal (DeFi) projeleri ile entegre olabilmektedir. Gelecekte Cardano ekosistemi için daha fazla fırsat sunması düşünülmektedir.

Kripto paralar genellikle dalgalı fiyatlara sahip oldukları için birçok ticaret işleminde kullanılmamaktadır. Bu nedenle, ABD dolarına sabitlemiş merkezi stablecoinler, örneğin USDT gibi, tercih edilen bir seçenek olmuştur. Ancak merkezi stablecoinlerin de fiat rezervlerinin bir gecede çalınma riskine sahip olduğu düşünülmektedir. Çünkü birçok merkezi stablecoin, rezervlerini tam olarak açıklamamaktadır. Bu rezervlerin gerçek olmadığı ortaya çıkarsa piyasadaki milyar dolarlık USDT gibi bir stablecoin aniden değerini kaybedecektir. Bu nedenle merkezi olmayan stablecoinler, geleneksel merkezi stablecoinlere göre daha az risk taşıdığı düşünülmektedir.

DJED

DJED nasıl çalışıyor?

DJED, ADA ve SHEN tokenları tarafından desteklenen bir algoritmik stablecoin olarak işlev görmektedir. Bu stablecoin, güçlü bir akıllı sözleşme mekanizması kullanarak, ADA ve SHEN tokenlerinin üretimini, yakımını ve takasını sağlayarak ekosistemde dengeyi sağlamaktadır. İşlem karmaşık gibi görünse de, temelde bir rezerve edilmiş ADA havuzu merkezinde yer almaktadır. Kullanıcılar akıllı sözleşmeler aracılığıyla bu havuza ADA göndererek DJED’i yaratır. Oluşturulan DJED miktarının dolar karşılığı ADA olarak hesaplanmaktadır. Böylece DJED’in değeri 1 dolara eşitlenmiş olur. DJED bozdurulduğunda ise yine aynı mekanizma ile kendi miktarının dolar karşılığındaki ADA token havuzdan çıkarılır.

Bu işlemlerin iki önemli amacı vardır. Birincisi, ADA tokenlarının kullanımıyla DJED’in değerinin her zaman 1 dolara eşit kalması sağlanır. İkincisi, akıllı sözleşmeler veya rezerv havuzu aracılığıyla Cardano blok zincirinde kilitli ADA token değeri arttırılmasıdır. Ancak, LUNA örneğinde görüldüğü gibi, bu mekanizma yalnızca sistemin korunmasını sağlamaya yetmez. Büyük oranda ADA tokenının değerinin düşmesi, sistemin istikrarsızlaşmasına neden olduğu düşünülmektedir. Cardano ekibi, Do Kwon’un hatalarından ders alarak böyle bir duruma karşı yeni önlemler aldıklarını belirtmektedir.