Altcoin Nedir & Nasıl

Enjin (ENJ) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

ENJ-nedir-yeni-baslaynalar-icin-temel-rehber

Enjin Nedir? (ENJ)

Enjin, geliştiricilere Ethereum blok zincirinde sanal ürünler oluşturma ve yönetme yeteneği sağlayan bir yazılımdır. Buradaki fikir, birçok farklı mülkte oyun içi öğeleri yönetmek için blockchain teknolojisini kullanarak Enjin’in, sanal oyun içi malların ve koleksiyonların transferini engelleyen yüksek ücretlerin ve dolandırıcılığın azaltılmasına yardımcı olabileceğidir.

Bu hedef doğrultusunda Enjin, kullanıcıların hem Ethereum’da dijital varlıklar oluşturmalarına hem de bunları oyunlara ve uygulamalara entegre etmelerine olanak tanıyan yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar) yayınladı.

Her basılan varlık, istenen platforma uyacak şekilde özelleştirilebilir ve akıllı bir sözleşmeye kaydedilerek, öğelere kripto para biriminin avantajlarını, yani hız, maliyet ve güvenlik sağlanabilir.Dijital varlıkları kendi platformunda yönetmenin merkezi, Enjin’in kripto para birimi olan ENJ’dir ve Enjin’de oluşturulan her oyun içi öğeye ENJ’de bir değer atanır.

Enjin ayrıca, resmi web sitesi ve blogu aracılığıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel tutar.

Enjin Nasıl Çalışır?

Enjin’in ana kullanım örneği, kullanıcıların oyunlar için sanal ürünleri yönetmesini ve depolamasını sağlamaktır. Bunlar, oyun içi para birimlerinden, kılıçlar veya karakterler için aksesuarlar gibi benzersiz oyun öğelerini temsil eden tokenlara kadar değişebilir.

Oyun içi öğeler oluşturmak ve yok etmek için geliştiriciler aşağıdaki beş adımı tamamlar:

  • Acquisition – Bu ilk adımda geliştiriciler ENJ satın alır.
  • Minting – Geliştiriciler, satın alınan ENJ’yi kullanarak oyun içi öğeler tasarlar. Oyun geliştiricileri, oyun içi para birimleri ve kılıçlar, silahlar, yardımcılar, tanklar, uzay gemileri, karakterler, arazi parçaları, gezegenler gibi öğeler için token basabilirler. Burada hayal gücü sınırsızdır.Büyük hacimli oyun içi öğeler (örneğin para birimleri veya mayınlanabilir kaynaklar) basarken en önemli değişken (tasarım açısından oyun içi ekonomi) tedarik modelidir. Ethereum ölçekleme sorununun çözümü olan Efinity, oyun geliştiricilerinin oyun ekonomisi tasarımı ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak için altı farklı token tedarik modelini destekleyecektir.
  • Gaming – Oyuncular token alır ve bunları oyun içinde çeşitli işlevler için kullanır
  • Trading – Oyuncular birbirleri arasında token ticareti yapar. Efinity, ticari onaylarla birleştirildiğinde, çok oyunculu oyunlarda her tür dolandırıcılığı olmasa da çoğunu ortadan kaldıracak bir güvenlik katmanıyla sonuçlanacak olan birden fazla tokenın emanet edilmesini destekleyecek. Simgeleştirilmiş bir öğenin gerçek değeri, yalnızca onun yaratıcısına bağlı olabilir. Büyülü bir kılıç yapan ünlü bir Twitch yayıncısını, bir tüfek için kaplama oluşturan yetenekli bir sanatçıyı veya muhteşem bir kale inşa eden gerçek hayattaki bir mimarı düşünün. Bu tür ENJ destekli öğeler, yine Efinity’nin özelliklerinden biri olan token paketleri nedeniyle mümkün olacaktır.
  • Melting – Oyuncular ENJ için token satarlar. Yani oyuncular, ENJ tabanlı sanal öğelerini “eriterek” ENJ elde edebilirler.”Melting” ifadesi, ENJ destekli sanal öğeleri Enjin Coin’e geri dönüştürmeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Melting özelliği bir tür “sigorta” sağlar ve oyuncuların büyük çoğunluğuna başka türlü elde edemeyecekleri oyun içi öğeleri satın almaları için bir teşvik sağlar – ayrıca mikro dönüşümleri uygulamak için etik bir yol sağlar.

Enjin ekibi, cüzdanlara ve ödeme platformlarına odaklanan kitleri içeren bu işlevleri etkinleştirmek için çeşitli SDK’lar oluşturdu. (Bu SDK’lar, bu öğeleri oluşturmak için ortak işlevler sunarak sanal ürünler oluşturmanın maliyetini ve karmaşıklığını en aza indirir.)

Enjin, SDK’ları ile bağlantılı olarak, bu öğeleri oyunda dağıtmaya yardımcı olmak için uygulama programlama arayüzleri (API’ler) de oluşturdu.

Enjin Akıllı Cüzdan Nedir?

Enjin’in, oyuncuların eşya depolayabileceği ve takas edebileceği ve platformun tüm özelliklerini birbirine bağlayan kendi yerel cüzdanı vardır.

Cüzdan, kullanıcıların şunları yapmasına izin verir:

  1. Envanterlerini değerlendirmeyi, birden fazla oyuna bağlanmalarını ve öğelerini her platformda kullanmalarını sağlar.
  2. Enjin cüzdanı aracılığıyla kendi aralarında işlem yapar, yani oyun ortamı dışında madeni para ve eşya ticareti yapabilirler.
  3. Dijital ürünlerini ENJ için satar.

Enjin’i Kim Geliştirdi?

Enjin, kurucu ortaklar Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından 2009 yılında oluşturulan ve bir topluluk oyun platformu olarak inşa edilen, kâr amacı gütmeyen bir şirkettir.

Enjin, 2017’de yeni blok zincirini oluşturmak için ENJ tokenleri satarak yaklaşık 18,9 milyon dolar toplayan bir ilk para teklifi (ICO) başlattı. Enjin 2018’de yayına girdi.

ENJ’in Neden Bir Değeri Var?

ENJ, geliştiricilerin Enjin platformunda oyun ortamları için öğeler basmasını sağlar.

Sanal ürünleri basmak için, geliştiricilerin ENJ’yi akıllı bir sözleşmeye kilitlemesi ve böylece öğeye bir değer ataması gerekir. Bir oyuncu bu öğeleri aldığında, bunları oyunlarda kullanabilir. Buna ek olarak başkalarına takas edebilir veya orijinal para basma maliyetine göre ENJ karşılığında satabilir.

Satıldığında, bir ürün imha edilir ve akıllı sözleşmeye kilitlenen ENJ, ürünü satan kullanıcıya bırakılır.

Değerine ek olarak, diğer birçok kripto para birimi gibi, ENJ arzının da sınırlı olması, yani yalnızca 1 milyar ENJ’nin yaratılacağı anlamına geliyor.

Neden ENJ Kullanmalıyım?

Enjin, Enjin’de varlıklar oluşturmak için ENJ satın almaları gerektiğinden, yeni tür oyun içi varlıklar yaratmak isteyen herhangi bir geliştiricinin ilgisini çekebilir.

Yatırımcılar, oyun oynamak için dijital ürünlerle etkileşime girmenin daha şeffaf bir yoluna maruz kalmak istemeleri durumunda ENJ’yi de ilgi çekici bulabilirler.

Yorum Yap