Altcoin Nedir & Nasıl

Handshake (HNS) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Handshake-nedir-yeni-baslayanlar-icin-temel-rehber
İlknur Özer

Handshake (HNS) Nedir?

Handshake, dağıtılmış bir bilgisayar ağını etki alanı adı sahipliği için yeni bir sistemi çalıştırmaya ve yönetmeye teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır. 

Handshake bugün, web sitesi adresleri, herhangi bir etki alanında noktadan sonra hangi harf kombinasyonlarının kullanılabileceğine ilişkin standartları belirleyen ICANN adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilmektedir (.com, .org, .net ve diğer birçok çeşit).

Handshake, ICANN’in üst düzey alan adlarını oluşturma ve yayınlama konusunda merkezi otorite rolünü, bilgi işlem ağı tarafından işletilen bir açık artırma sistemiyle değiştirmeyi amaçlamaktadır. ICANN resimde olmadığı için, Handshake sınırsız sayıda üst düzey etki alanı sunabileceğine inanıyor.

ICANN gibi merkezi bir varlığa bir alternatif oluşturmanın başka bir önemli yan etkisi vardır. Zamanla, Sertifika Yetkilileri veya CA’lar olarak adlandırılan alan adlarının yönetiminde yer alan bir grup şirketin eski hale gelmesine yardımcı olabilir.

Bugünün web sitesinde CA’lar, kullanıcılara gerçek bir web sitesine bağlanıp bağlanmadıklarını söyler. (Tarayıcınızın URL çubuğunda yeşil asma kilit simgesi her göründüğünde işte bir CA görebilirsiniz.)

Yine de, mevcut sistemle ilgili bir sorun, CA’ların – hata veya manipülasyon yoluyla – gerçek bir web sitesini belirlemede hata yapabilmeleridir. CA sistemi ayrıca, etki alanlarının bir listesini tutmak için ICANN’e bağlıdır ve bu da onu merkezi yönetimden kaynaklanabilecek hatalara tabi kılar.

Handshake’de, kullanıcılara bir web sitesine güvenip güvenemeyeceklerini söyleyen doğrulama, blok zincirine geçerek potansiyel olarak web’in en eski kaynaklarından birini yönetmek için yeni bir yol oluşturacaktır.

Handshake Nasıl Çalışır?


Basitçe ifade etmek gerekirse, Handshake, web sitesi adreslerini açık artırmalar yoluyla dağıtmak için bir sistemdir.

Handshake ile iki haftada bir üst düzey alan adları için açık artırmalar düzenlenir. Kullanıcılar, açık artırmaya katılmak için Handshake’in kripto para birimi HNS’ye teklif vermelidir.

Kazanan teklifi veren, Vickrey açık artırması olarak bilinen bir formatı kullanarak ikinci en yüksek fiyatı öder. Bu açık artırmaların tümü, Handshake yazılımı tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir.

Handshake Blok Zinciri

Handshake blok zinciri, Bitcoin blok zinciriyle birkaç benzerlik paylaşıyor . Örneğin, Handshake yazılımını çalıştıran madenciler, matematiksel bulmacaları çözerek ve Handshake blok zincirine bloklar ekleyerek yeni basılmış HNS tokenlarının kilidini açmak için rekabet ediyor.

Bitcoin’de olduğu gibi, her 10 dakikada bir blok zincirine yeni bloklar eklenir. Ayrıca, Bitcoin gibi, Handshake’in de oluşturulabilecek HNS arzında sabit 2,04 milyar limiti vardır.

Handshake madencilerine bu görevi yerine getirmeleri için her 10 dakikada bir 2.000 HNS ödeniyor.

Handshake Domain Adları Oluşturma

Handshake adları bir açık artırmada talep edilmelidir. Tüm olası Handshake adları, Handshake ağının başlatılmasından sonraki bir yıl içinde teklif vermeye hazır olacak.

Bir Handshake adı oluşturmak isteyen bir kullanıcının mevcut olup olmadığını kontrol etmesi ve ardından bir açık artırma açan ağa özel bir işlem göndermesi gerekir. Ağın algoritması daha sonra bu açık artırmanın ne zaman yapılacağını belirleyecektir.

Handshake adları çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, bir web sitesine işaret etmek için kullanılabilirler, ancak aynı zamanda bir kripto para cüzdanı adresi olarak da kullanılabilirler.

İsim Talepleri ve İsim Açık Artırmaları

Alexa tarafından ölçüldüğü üzere en fazla trafiğe sahip 100.000 web adresi, sistemin kötüye kullanılmasını önlemek için mevcut sahiplerine Handshake’de ayrılıyor.

Bu web sitelerinin sahipleri, kriptografik bir kanıt yayınlayarak bir Handshake adı talep edebilir.

Müzayedeler, Handshake isimlerinin edinilmesinin ana yoludur. Kullanıcılar yaklaşık olarak her 14 günde bir isim için teklif verebilir. Teklifler özeldir ve en yüksek teklif kazanır.

Handshake’i Kim Geliştirdi?

Handshake, kripto para birimine derin bir şekilde dahil olan bir grup teknoloji uzmanının ürünüdür.

Bu grup, Bitcoin’in Lightning Network’ünün kurulmasına yardım eden Joseph Poon ve erken bitcoin startup Purse’un CTO’su Christopher ‘JJ’ Jeffrey’i içeriyor.

Handshake ekibi şu ana kadar saygın risk sermayesi firmalarından 10,2 milyon dolarlık yatırım aldı. Bunlar arasında Andreesen Horowitz, Draper Associates ve Peter Thiel’s Founders Fund bulunmaktadır. Finansman turuna toplam 67 yatırımcı katıldı.

Yatırımcılar, 1,36 milyar HNS’nin ilk arzının %7,5’ini aldı.

Handshake Lansmanı

Unutulmamalıdır ki, Handshake’in yaratıcıları, HNS tokenlarını yaratıcı bir şekilde fiyatlandırarak ve dağıtarak HNS kripto para biriminin bozulmasını hızlı bir şekilde başlatmaya çalıştı.

Ekip, geliştiriciler ve yatırımcılar için HNS tokenlarının yaklaşık %15’ini bir kenara bıraktıktan sonra,%68’i açık kaynak geliştiricilere gitti ve ilk tedarikin geri kalanını dağıtmaya devam etti.

Handshake’in yaratıcıları, alan adlarıyla ilgilenen tüm tarafların yeni sistemlerini benimsemek için bir teşvike ihtiyaç duyacaklarını düşündükleri için, HNS’nin geri kalanı web’in en iyi web siteleri olan ICANN ve CA’lara tahsis edildi.

Handshake resmi olarak 3 Şubat 2020’de başlatıldı.

HNS’nin Neden Bir Değeri Var?

Handshake ağının resmi para birimi HNS’dir. Bu, kullanıcıların domain adları için açık artırmalara katılmak için HNS satın almaları ve bu mevcut adresler için yenileme ücreti ödemeleri gerektiği anlamına gelir.

Handshake kullanıcıları diledikleri herhangi bir üst düzey alanı oluşturabildikleri için, alan adlarının tedariki keskin bir şekilde artma potansiyeline sahiptir. Yeni üst düzey domain adları, kullanıcılar arasında popülerlik kazanabilir ve böylece daha fazla alan adı talebini artırabilir.

2020 itibariyle 366 milyondan fazla alan adı, ortalama 10-15 dolarlık bir maliyetle kaydedildi . Bu, yılda 3 milyar doların üzerinde küresel bir alan adı tescil pazarı anlamına gelir. O halde Handshake fırsatı, 3 milyar dolarlık alan adı tescil işini daha güvenilir bir alternatifle bozmaktır.

Yorum Yap