FIL Coin Nedir? Fil Coin Yorum, Geleceği, Fiyat Tahmini

Filecoin, küresel bir bilgisayar operatörleri ağını bir dosya paylaşımı ve depolama hizmeti sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir


Filecoin, küresel bir bilgisayar operatörleri ağını bir dosya paylaşımı ve depolama hizmeti sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir.

Filecoin, herkesin bilgisayarında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkezi olmayan bir protokoldür. Filecoin ana ağı Ekim 2020’de başlatıldı.

Airbnb’de evinizi kiralar mısınız? Bilgisayarınızda biraz yer kiralamaya ne dersiniz? Filecoin tam da bunu yapmanıza izin vermek istiyor.

FIL Coin Nedir?

Filecoin, küresel bir bilgisayar operatörleri ağını bir dosya paylaşımı ve depolama hizmeti sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan  bir kripto para birimidir.

Proje kurucuları, yeterli sayıda insan bunu benimserse, internette veri depolamanın en hızlı ve en ucuz yolu olabileceğini iddia ediyor. Dahası, merkezi bir otoriteye dayanmayacak, bu da dosyalarının değişiminin hükümetler veya diğer aktörler tarafından sansürlenemeyeceği anlamına geliyor.

Bunun nedeni, Filecoin’in bilgi işlem gücünü, çalışmasını sağlayan hesaplamayı sağlamaya adayan madenciler tarafından sürdürülmesidir. Filecoin madencileri, kullanıcılara depolama alanı sağlamak için ödeme alır. Filecoin kullanıcıları, sırayla, bu verilerin depolanması, alınması veya dağıtılması için madencilere ödeme yapmalıdır.

Filecoin ağı, Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) adı verilen merkezi olmayan dosya işleme için başka bir protokolün üzerinde çalışır. İki sistem birçok benzerliği paylaşıyor, ancak temel fark, IPFS’nin kullanımı ücretsiz olsa da madencilere hiç para kazandırmayacak olmasıdır. Filecoin’in kullanımı paraya mal olur, ancak aynı zamanda gelir de sağlayabilir.

Yine de yatırımcılar ve traderlar, Filecoin’in kripto para birimi tarafından desteklenen merkezi olmayan bir depolama ve dosya paylaşım sistemi sunduğunu iddia eden tek protokol olmadığını not etmelidir.

Rakip protokoller arasında Storj ve Siacoin’dir. Storj, 100 petabaytın üzerinde bir ağ kapasitesine ulaştığını iddia ederken, Siacoin 2020 itibariyle 2 petabaytlık bir ağ kapasitesi olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte, Filecoin, sektörün en büyük finansman turlarından biri olan 2017’de ICO’da 205,8 milyon dolar topladı.

Filecoin
Filecoin

Filecoin’i Kim Yarattı?

Filecoin, mevcut internet protokollerini değiştirmeyi amaçlayan IPFS ve Libp2p gibi teknolojileri yaratan aynı firma olan Protocol Labs tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Örneğin, IPFS, Web adreslerinin http:// önekiyle başlaması gerektiğini belirten Web’in köprü metni protokolünün yerini alabilecek bir sistemdir.

Protocol Labs, Stanford’da bilgisayar bilimi okurken Loki Studios adlı bir oyun geliştiricisinin kurucularından Juan Benet tarafından kuruldu. Şirket 2013 yılında Yahoo tarafından satın alındı. Benet daha sonra Protocol Labs’ı başlatmak için Y Combinator başlangıç ​​hızlandırıcısına katıldı.

Protocol Labs, Digital Currency Group, Stanford Üniversitesi’nin startup hızlandırıcısı StartX, Coinbase kurucu ortağı Fred Erhsam ve AngelList kurucusu Naval Ravikant gibi önemli yatırımcılardan fon aldı.

Filecoin’in Ağustos’tan Eylül 2017’ye kadar süren ICO, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures gibi tanınmış risk sermayesi şirketlerinden 257 milyon dolar daha topladı. Filecoin teklifi, o zamanlar türünün en büyüğüydü.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin, Dropbox’a biraz benzer, ancak blok zincirler tarafından desteklenmektedir. Filecoin ağında bazı verileri depolamak isteyen kullanıcılar, bunu yapmak için bir madenciye ödeme yapmalıdır.

Ne kadar ödeyecekleri, madencilerin depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ettiği açık bir pazar tarafından belirlenir. Filecoin, bu pazarın “aşırı rekabetçi” olacağını ve dolayısıyla Amazon Web Servisleri gibi merkezi veri depolamadan daha ucuz olacağını iddia ediyor.

Madenciler ise, ağdan Filecoin tokenleri şeklinde ödüller alma şansına sahip oldukları için depolama sağlamak için bir teşvike sahipler. Ağa ne kadar fazla depolama sunarlarsa, ödül alma şansları o kadar iyi olur.

Ama bu ödüller bedava değil. Madenciler, sakladıklarını iddia ettikleri verileri depoladıklarını ve bunu belirli bir süre boyunca güvenilir bir şekilde yaptıklarını ağa kanıtlamak için (kanıt olarak adlandırılan) çeşitli hesaplama açısından yoğun işlemler gerçekleştirmelidir.

Bunu güvenilir bir şekilde yaparlar ve yeterli depolama sağlarlarsa, Filecoin blok zincirinde yeni bloklar oluşturabilir ve ağ ödülünü ve işlem ücretlerini alabilirler.

Proof-of-Replication ve Proof-of-Spacetime

Blok zincirleri, ağın tüm kullanıcılarının yeni işlemler üzerinde anlaşabilmesini sağlamak için kanıt adı verilen mekanizmalara güvenir. Örneğin Bitcoin blok zinciri, bir madencinin blok zincirine yeni işlemler ekleme ve yeni basılmış Bitcoin talep etme hakkını kazanmak için çok sayıda hesaplama gerçekleştirdiğini göstermesi gereken bir iş kanıtına dayanır.

Filecoin, madencilerin elinde tuttuklarını iddia ettikleri verileri gerçekten sakladıklarını doğrulamak için iki yeni kanıt kullanıyor. Replikasyon Kanıtı, bir madencinin elinde tuttuğunu iddia ettiği veri kopyalarının sayısını gerçekten sakladığını gösterir. Proof-of-Spacetime, bir madencinin verileri mutabık kalınan bir süre boyunca sakladığını gösterir.

Birlikte, bu kanıtlar, kullanıcıların, madencilerin elinde tuttuklarını iddia ettikleri verilere gerçekten sahip olduklarına güvenmelerini sağlar.

Filecoin Depolama Piyasaları

Filecoin, bu teknolojileri kullanarak, veri depolamak isteyen kullanıcıların, disk alanı sunan madenciler tarafından sunulan mevcut depolama için teklif verebilecekleri bir disk depolama pazarı sunacak.

Disk alanı sağlayan madenciler, sundukları depolama fiyatlarının yanı sıra güvenilirliklerine göre de değerlendirilecektir. Filecoin’in Depolama Pazarı, kullanıcıların teklif ve teklifte bulunabileceği bir finans piyasasına benzer olacaktır.

FIL Madenciliği

Genel olarak konuşursak, Filecoin madencileri depolama sunan kullanıcılardır. Bu, herhangi bir kullanıcının bir sabit disk takabileceği, Filecoin yazılımını çalıştırabileceği ve Depolama Pazarında disk alanı sunmaya başlayabileceği anlamına gelir. Bu madenciler, Depolama Madencileri olarak bilinir.

Ancak, Geri Alma Madencileri ve Hizmetleri olarak bilinen bir Filecoin madenci kategorisi daha var.

Bu madencilere, verileri almaları ve önbelleğe alma veya bir içerik dağıtım ağında  düğüm olarak katılma gibi verilerin iletimini hızlandıran hizmetleri gerçekleştirmeleri için kullanıcılar tarafından ödeme yapılır.

FIL Nasıl Yükselir?

Filecoin’in kripto para birimi FIL, ağına güç sağlayan yerel tokenidir. Bu, FIL’in depolama ve alma için ve ağdaki diğer işlemler için ödeme yapmak için kullanıldığı anlamına gelir.

Filecoin, depolama ve uzay-zaman kanıtlarına dayandığından, ağının temelde yararlı bir hizmet, yani disk depolama sağlayan madencilerden oluştuğunu iddia ediyor.

Filecoin, Depolama Pazarının Amazon Web Servisleri gibi merkezi rakipler tarafından sunulan fiyatlardan daha düşük fiyatlar sağlayacağını iddia ediyor.

Filecoin, şirketler veya hükümetler tarafından kolayca değiştirilemeyen merkezi olmayan depolama hizmetini başarılı bir şekilde sunabilirse, özellikle merkezi hizmetler müşterilerinin güvenini kaybetmeye başlarsa, daha fazla kullanıcı kazanabilir.

Bitcoin gibi, oluşturulacak toplam FIL miktarı da bu durumda 2 milyar tokenler sınırlıdır.

Filecoin ağı büyürse ve daha fazla kullanıcı verileriyle ona güvenirse ve daha fazla madenci disk alanı sağlarsa, FIL gerektiren işlemlerin miktarı artmalıdır. Mevcut FIL miktarı sınırlı olduğu için FIL’in fiyatı yükselmelidir.

FIL Coin Yorum ve Geleceği

Mevcut merkezi depolama sağlayıcılarının müşterilerinin güvenini kaybedebileceğini düşünüyorsanız, FIL’i düşünmelisiniz.

Amazon, Microsoft veya Google gibi merkezileştirilmiş sağlayıcılar, belirli kullanıcılara yönelik hizmetleri değiştirmek, kaldırmak veya reddetmek için şirketlerden veya hükümetlerden gelen baskıya maruz kalabilir. Bu, merkezi depolamanın güvenilmez olduğu algısına yol açabilir.

Bu senaryoda, Filecoin ve Storj, Siacoin ve Arweave gibi rakipleri fayda sağlayabilir. Merkezi olmayan tasarımları, merkezi hizmetlere bir alternatif sunacaktır.

FIL lehine bir başka argüman, pazarının mevcut sağlayıcıları azaltan fiyatlar sunabileceği inancıdır. Örneğin, Filecoin, dünyadaki disk alanının önemli bir bölümünün şu anda kullanılmadığını iddia ediyor. Mali teşvikler ve kriptografi yoluyla kullanılmayan disk alanının kilidini açabilirse, depolama fiyatlarını daha da aşağı çekebilir.

Daha düşük fiyatların bir kombinasyonu ve merkezi sağlayıcılara duyulan güven kaybı, FIL’i kullanmayı düşünmek için nedenlerdir.

Herhangi bir kriptoda olduğu gibi, FIL’e yatırım yapmanın da riskleri vardır. Kripto piyasasının doğasında var olan oynaklığın yanı sıra, tüccarlar ve yatırımcılar FIL’de işlem yapmaları durumunda kripto para vergileri için kancada olabilirler.

Ek olarak, sınırlı kullanımı vardır: FIL, bir kripto borsası dışında veya Filecoin ağında likit değildir. Örneğin, herhangi birinin, diyelim ki, arabasının yağ değişimi için ödeme yapması veya FIL kullanarak pizza satın alması pek olası değildir. Bir mal veya hizmet için bir işletme sahibiyle anlaşmaya varamazsanız, satın alma işleminizi yapmak için onu ABD doları ile takas etmeniz gerekir.

Bununla birlikte, FIL’in önümüzdeki aylarda ve yıllarda değer kazanma ve potansiyel olarak yatırımcılara sağlam bir getiri sağlama şansı her zaman vardır. Ancak hiç kimse geleceği tahmin edemez ve geçmiş performans bile gelecekteki başarının bir göstergesi değildir.

FIL Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FIL  Coin 190,13 TL’den işlem görüyor. FIL Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -4.73% değişim gösterdi. FIL Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 184,287,622 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 3,286,350,013 dolar seviyesinde.

FIL Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FIL Coin $ 5.90 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle FIL Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 237,24 dolarla kaydetti. Bununla birlikte FIL yılın en düşük seviyesini ise 16.89 dolarla belirledi.