Filecoin (FIL) Coin Nedir? Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

Sanal alemdeki web sitelerinden finansal altyapıya kadar hemen her alan, etkin veri depolama işlemine ihtiyaç duymaktadır


Sanal alemdeki web sitelerinden finansal altyapıya kadar hemen her alan, etkin veri depolama işlemine ihtiyaç duymaktadır. Ancak günümüzde, veri depolama süreci giderek daha maliyetli ve stratejik bir hale dönüşmüştür. Filecoin, doğası gereği hassas ve özel olabilen verilerin korunması ve depolanmasına odaklanan bir projedir. Filecoin gibi merkezi olmayan bir blok zinciri, depolamanın verimliliğini artırmayı ve depolama sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Bunun için de verilerini büyük ölçekte depolamak isteyen kişi ve şirketlere somut çözümler sunma iddiasıyla pazara girmekte ve geleneksel veri depolama yöntemlerine alternatif yollar eklemeye çalışmaktadır.

Filecoin, eşler arası merkezi olmayan veri depolamaya geçiş projelerinin başında gelmektedir. Bu yönüyle Filecoin (FIL), merkezi olmayan bir veri depolama protokolüdür. Ağustos 2020’de piyasaya sürülen Filecoin (FIL), Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir. Şirket kendisini ağ protokolleri için araştırma, geliştirme ve dağıtım laboratuvarı olarak tanımlamaktadır. Çoğu blok zinciri projesinin aksine, Filecoin bir kişi veya bir grup kişi tarafından kurulmamıştır. Filecoin geliştiricileri ve topluluğunun olağanüstü yenilikler yapma yeteneğine sahip olduğu görülmektedir.

Verilerini merkezsiz sistemde depolamak isteyen bilgisayar kullanıcıları, kripto para Filecoin (FIL) kullanarak bu kapasiteyi satın almaktadır. Veri depolamayı sağlayan kullanıcılar ise, katkıları için Filecoin (FIL) kazanmaktadır. Sabit diskinde boş alanı olan herkes projeye depolama sağlayıcısı olarak katılabilmektedir. Fikir, önde gelen risk sermayedarları tarafından desteklense de Filecoin projesinin ne kadar benimseneceğini zaman gösterecektir.

FileCoin’in planı istendiği gibi çalışırsa, kullanıcıların ilgili verilere daha ucuz ve daha hızlı erişim sağlayacaktır. Ayrıca dijitalleşme ilerledikçe ve depolama ihtiyaçları katlanarak büyüdükçe, muazzam bir küresel veri depolama havuzu ihtiyacı doğacaktır. FileCoin’in kullanıcılar için en büyük avantajı, veri veya dosyaların merkezi bir bulut depolama yerine yakındaki bir FileCoin sağlayıcısında saklanabilmesidir. FileCoin, özellikle bulut sağlayıcılarına sınırlı veya yavaş erişimi olan gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar için büyük bir fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Öte yandan Filecoin’in mevcut bulut depolama sağlayıcılarıyla ve Amazon, Google gibi dev şirketlerle rekabet etmek zorunda kalması FIL açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Filecoin (FIL) Fiyatı

Piyasada dolaşımda olan her bir kripto para birimi gibi, FIL’in fiyatı da çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar piyasanın hareketleri, tarihsel verileri ve işlem hacmidir.

FIL madeni para 14 Ekim 2020’de yaklaşık 30 $’lık bir fiyatla piyasaya sürüldü, ertesi gün 63 dolara yükseldi, ardından 22 Ekim’e kadar 22.49 $’a düştü. FIL arzı 2 milyar ile sınırlandırılmıştır. Sonraki yıllar boyunca blok ödülleriyle serbest bırakılacaktır. Şu anda FIL 13,59 $ fiyatla kripto pazarında 36. sıradadır.


Filecoin (FIL) Grafikler


Filecoin (FIL) Piyasa Değeri

6 Mayıs 2022 itibarıyla Filecoin’in (FIL) piyasa değeri 2,71 Milyar Dolardır. Filecoin projesinin kısmen başarılı olması ve giderek daha fazla yatırımcının bu sanal para birimine akın etmesi gelecekte piyasa değerinin daha da yükseleceği anlamına gelmektedir.

FIL Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FIL Coin 210,18 TL’den işlem görüyor. FIL Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -1.87% değişim gösterdi. FIL Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 193,964,366 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 3,508,246,357 dolar seviyesinde.

FIL Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FIL Coin $ 6.47 dolardan işlem görüyor.