Nedir & Nasıl

FIO Protocol (FIO) Nedir?

Giriş

FIO Protokolü, cüzdanlar, borsalar, kripto ödeme işlemcileri ve kripto varlıklarının tutulduğu ve/veya aktarıldığı diğer herhangi bir uygulama gibi kripto uç noktaları arasındaki boşluğu dolduran merkezi olmayan bir hizmet katmanıdır.

FIO Protokolü bir cüzdan değildir. Bunun yerine, diğer blok zincirlerindeki işlemler hakkında bir veri ve onay katmanı sağlayarak tüm blok zinciri tokenleri ve kripto  paraları için gelişmiş, homojen bir kullanıcı deneyimi yaratan bir kullanılabilirlik katmanı olarak mevcut ürünlere entegre olur. FIO Protokolü, diğer herhangi bir blok zinciri ile rekabet etmez, bunlarla bütünleşmez veya müdahale etmez. Ve diğer blok zincirlerine veya diğer blok zincirlerinden işlem göndermez. Teknik olarak konuşursak, diğer blok zincirleri FIO Protokolüyle bir bağ kuramaz.

FIO Protocol Nasıl Çalışır

FIO Protokolü, kullanılan cüzdan, borsa, token veya kripto paradan bağımsız olarak blok zinciri tabanlı değer göndermenin ve almanın daha iyi bir yolunu yeniden tasarlar ve sağlar. Bu, şu şekilde elde edilir:

 • Anlamlı kullanıcılar: kullanıcıların “[email protected]” veya “ayş[email protected]” gibi insan tarafından okunabilir ve akılda kalıcı tanımlayıcılar kullanarak işlemleri başlatmasına olanak tanır.
 • Merkezsizlik: Güvenilir bir üçüncü tarafın merkezileştirilmiş bir çözümünü gerektirmeyen bir genel blok zinciri tarafından desteklenmektedir.
 • Güvenlik: İşlemlerin taraflar arasında güvenli bir şekilde değiş tokuş edilmesini sağlar. Tüm FIO Protokol işlemleri, kullanıcının cüzdanında saklanan bir FIO özel anahtarı gerektirir.
 • Özel: Herkese açık adresler ve meta veriler dahil olmak üzere hassas karşı taraf bilgileri blok zincirinde şifrelenebilir.
 • Birlikte çalışabilir: Bir cüzdana entegre edildikten sonra FIO Protokolü, bu zincirlere herhangi bir entegrasyon olmaksızın herhangi bir blok zinciri ve kripto para birimi ile çalışır.
 • e-Ticaret için hazır: Her işlem ve basit geri ödeme süreçleri için sağlam, değişmez ve özel meta verilerle birlikte ödeme işlevselliği (yani cüzdandan cüzdana sipariş sepeti sunumu için) isteğini etkinleştirir.

FIO Protocol’ün Temel Özellikleri Nelerdir?

FIO Protokolü şu anda eklenebilecek gelecekteki öğelerin sağlam bir yol haritasıyla birlikte çeşitli özellikler sunmaktadır. Şu anda, FIO Protokolü aşağıdakileri sağlar:

 • FIO Adresleri: Blok zinciri genel adreslerini görme ve hatta bilme ihtiyacını ortadan kaldıran, insan tarafından okunabilen bir cüzdan tanımlayıcısı ([email protected] veya [email protected] gibi). FIO Adresleri, bir cüzdandaki/değişimdeki herhangi bir jetonu otomatik olarak destekler ve manuel eşleme gerektirmez.
 • FIO İstekleri: Cüzdan/uygulama içi bildirimleri ve basit onayları kullanarak diğer cüzdanlardan para talep etme yeteneği. FIO İstekleri, karşı taraflar arasında tamamen şifrelenir ve gerçek temel blok zinciri işlemlerine müdahale etmez.
 • FIO Verileri: Basit bir not, yapılandırılmış veriler (sipariş sepeti gibi) veya karmalar ve zincir dışı verilere referanslar gibi herhangi bir işleme eklenebilen şifreli meta veriler. FIO Verileri, doğrudan bir cüzdana para gönderilmesine eşlik edebilir veya bir FIO Talebine eklenebilir.

Geliştiricilerin kendi ürünlerine entegre etmeleri için tüm özellikler artık FIO Chain Mainnet’te mevcuttur, ancak ürünün gereksinimlerine ve/veya mevcut kaynaklara bağlı olarak tüm özelliklerin aynı anda dahil edilmesi gerekmemektedir. Güvenli merkezi olmayan çok imzalı istek yönlendirme, yinelenen ödeme yeteneği, ücret bölme ve daha fazlası gibi potansiyel işlevler dahil olmak üzere gelecekteki potansiyel yeteneklerin büyüyen bir listesi vardır.

Blok Üretimi

Blok üreticileri, FIO zincirini çalıştırmak için gerekli altyapıyı çalıştırır ve zincirin yönetiminde önemli bir rol oynar. FIO tokenlerine sahip olanlar, oylama yoluyla blok üreticilerini seçerler. Bloklar, o anda bir blok üretmek üzere belirlenmiş belirli bir blok üreticisi tarafından tam olarak her 0,5 saniyede bir üretilir. Bloklar 126’lık turlarda (her biri 21 üreticiden 6 blok) üretilir. FIO’da blok üreticileri, sistem akıllı sözleşmelerini ⅔ + 1 (15 BPs) süper çoğunluk ile değiştirebilir.

Herkes blok üreticisi (BP) olmak için kayıt olabilir ve yeterli oy alırsa blok üretebilir. En iyi 21 aktif BP’ye ve 21’e kadar yedek BP’ye ödeme yapılacaktır – toplam 42 BP’nin havuzu oy sayısına göre belirlenir.

Her turun başında, en yüksek oyu alan 21 blok üreticisi, bir sonraki turun bloklarını üretmek üzere seçilir. Seçilen üreticiler, yüksek performans sağlamak ve bölgesel merkezileşmeyi önlemek için coğrafi konum sırasına göre planlanmıştır.

FIO Token

FIO Protokolü, bir yardımcı program tokeni (FIO) tarafından desteklenecektir. FIO Token, FIO Zinciri aracılığıyla işlenen işlemler için ödeme yapmak için kullanılacaktır. Bir token veya bir FIO Adresi/Etki Alanı tutmak için bir kullanıcının yalnızca bir özel/genel anahtar çiftine ihtiyacı vardır ve tüm aktarımlar bir FIO genel anahtarı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu, herhangi bir özel işlevsellik olmadan FIO Jetonlarının desteklenmesine izin verir.

FIO tokenleri, SLIP-44 (235 konumunda FIO indeksi) standardını destekler. Bir kullanıcı, bir cüzdandan diğerine çekirdek ifadeleri geri yüklemeyi seçtiğinde, FIO tokenlerinin yanı sıra FIO Adresleri ve Etki Alanları da geri yüklenir.

Token Ekonomisi

 • Maksimum Toplam Arz: 1.000.000.000 FIO (38.506.000’i kalıcı olarak kilitli)
 • Her token, 1.000.000.000 En Küçük FIO Birimi’ne (SUF) bölünebilir
 • Maksimum Toplam Arzın ötesinde enflasyon yok

FIO tokenlerine olan talep aşağıdakilerden kaynaklanacaktır:

 • FIO Protokolünün kullanımı için jetonlara ihtiyaç duyan kullanıcılar (ör. FIO Adreslerini/Etki Alanlarını ve diğer işlem ücretlerini kaydetme)
 • Blok üretimine oy vermek amacıyla token isteyen kişi ve kuruluşlar
 • Bazı cüzdanların veya borsaların, kullanıcılarına daha sonra blok üretimine oy verebilecekleri FIO tokenleri tutmaları için tazminat ödemesi olasılığı
 • FIO tokenlerinde ödenecek ek hizmet ücretleri oluşturması öngörülen FIO Protokolünde gelecekteki geliştirmeler.

FIO Protokolünün piyasaya dayalı ücretler unsuru, kullanıcılara yönelik fiili jeton ücretlerinin, bir FIO Tokeninin kabaca mevcut insan tarafından algılanan değerine göre sürekli olarak ayarlanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, örneğin, FIO Token değeri arttıkça, bir FIO Adresinin kaydedilmesi gibi belirli bir yardımcı programın ücreti, ücretlendirilen mutlak FIO Token sayısı kadar düşecektir.

FIO Adres/Alan kaydı için alınan ücretler hemen dağıtılmaz, bunun yerine kilitlenir ve bir yıl boyunca her gün eşit olarak dağıtılır. Bu, paketlenmiş işlemleri işleyen Blok Üreticilerinin uygun şekilde telafi edilmesini sağlar.

Yorum Yap