Flare, Google Cloud ile Ortaklık Kurdu

Diğer ağlardaki ve internetteki yüksek bütünlüklü verilere merkezsiz erişim hizmeti sağlayan katman-1 blockchain ağa Flare, Google Cloud ile ortaklık kurdu


Diğer ağlardaki ve internetteki yüksek bütünlüklü verilere merkezsiz erişim hizmeti sağlayan katman-1 blockchain ağa Flare, Google Cloud ile ortaklık kurdu. Ortaklık kapsamında Flare, API portalını Google Cloud’a entegre ederek bu platformdaki ilk blockchain API’larını kullanıma sunacak. Böylelikle geliştiriciler, Flare ve Connected Chain node’larına kolaylıkla ulaşabilecek ve blockchain işlemleri gerçekleştirebilecek, veri durumlarını kontrol edebilecek.

Ortaklıkla birlikte Google Clood’un yerleşik pazaryeri Google Cloud Marketplace artık Algorand, BNB Smart Chain, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum, Flare, Litecoin, Songbird ve XRP için blockchain API’lerini destekliyor. Gelecekte Flare’in API Portalına eklenen diğer blockchain API’ları da Google Cloud geliştirilerinin kullanımına sunulacak.

Blockchain API’ları, geliştiricilerin blockchain üzerindeki verilerin son durumunu sorgulamalarına olanak sağlayan uygulamalar geliştirilmesine imkan tanıyor. API’lar geliştiricilerin her bir blockchain için ayrı ayrı node çalıştırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu da özellikle çapraz zincirler arasında birden çok verinin sorgulanması gerektiği durumlarda önemli bir avantaj sağlıyor. Önde gelen borsalar ve cüzdanlar da API portallarını kendi altyapılarına karşı bir riskten korunma aracı olarak kullanıyor.

Flare ile Google Cloud Marketplace arasındaki entegrasyon, Google Cloud kullanıcılarının hesapları üzerinden Flare’ın API’larını kolaylıkla erişmesine olanak sağlıyor. Google Cloud Marketplace üzerinden Clare API’ları için yapılan harcalamar, Google Cloud harcamalarına yansıtılıyor.

Flare’in Mühendislik Başkan Yardımcısı Josh Edwards tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Google Cloud Marketplace gibi platformlarda önde gelen blockchain API’lerinin daha fazla kullanılabilir olması, Web3’ün benimsenmesinin önündeki engelleri azaltıyor. Geliştiricilerin, pahalı donanım ve sürekli bakım maliyetleri altında kalmadan blockchain teknolojisini ve birçok kullanım durumunu denemelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, daha büyük kuruluşların ve iş ortaklarının güvenli, emniyetli ve onaylı bir Web3 API seti ile denemeler yapabilmesinin önünü açıyor. Sonuç olarak, geliştirici ekipleri herhangi bir altyapı yükü olmadan uygulama oluşturma esnekliğine sahip oluyor ve harika ürünler yaratmaya ve göndermeye odaklanabiliyorlar.

Google Cloud Web3 Mühendisliği Başkanı James Tromans ise ortaklıkla ilgili olarak şunları kaydetti:

Flare’in yüksek performanslı API’lerini pazar yerimize entegrasyonu ile ekosistemimizdeki Web3 iş ortaklarımızın hedeflerini desteklemekten ve teşvik etmekten heyecan duyuyoruz.

Flare’in Ethereum Sanal Makinesi destekli katman-1 ağı, diğer blokchain’lerden ve Web2 kaynaklarından gelen yüksek bütünlüklü verilerin merkezsiz erişim imkanı sağlayarak blockchain’in kullanım alanlarını geliştirmek için tasarlanmıştır. Flare’in veri ve birlikte çalışabilirlik altyapısına bağlı her blockchain ağı Google Cloud’a eklenecek ve geliştiricilere 100’ü aşkın blockchain’e erişim imkanı sağlayacak.