Kripto Para Konulu Filmler ve Diziler

Kripto para konulu belgesel, film ve dizilerin neredeyse hepsine yer verdiğimiz faydalı ve bilgilendirici yazımızı sizlerle paylaşmak istedik

Kripto film

Kripto para konulu belgesel, film ve dizilerin neredeyse hepsine yer verdiğimiz faydalı ve bilgilendirici yazımızı sizlerle paylaşmak istedik.

LIFE OF BITCOIN 

Kripto film

Bu belgesel, tüm yaşamsal ihtiyaçlar kripto para ile satın alınarak hayatta kalınabilir mi sorusuna cevap arıyor. 

İki haftadan daha kısa bir süredir evli olan ve balayından yeni çıkmış olan Austin ve Beccy Craig, öğrenmek için bir maceraya atılır. 

Kripto para birimi dünyayı değiştirecekse, sıradan insanların onu her gün kullanması gerekecek. Bu gelecek vaat eden teknoloji prime time için hazır mı? Beccy ve Austin evlilik hayatlarının ilk üç ayında her türlü geçim masrafı için bitcoin kullanabilir mi? 

Kripto para birimlerinin günlük hayatta ne kadar kullanılabilir olduğu konusu hala belirsizliğini koruyor ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler için bu belgesel harika bir kaynak olabilir. 

THE RISE AND RISE OF BITCOIN 

Kripto film

The Rise and Rise of Bitcoin, Nicholas Mross tarafından yönetilen 2014 yapımı bir Amerikan belgesel filmidir. Film, Bitcoin’in tarih genişlemesinde önemli roller oynayan birden fazla şirket ve kişiyle röportaj yapıyor. İlk prömiyerini 23 Nisan 2014’te New York’ta Tribeca Film Festivali’nde yaptı. Film, 2014 Zürih Film Festivali’nde “En İyi Uluslararası Belgesel Film” dalında aday gösterildi. Filmin süresi 96 dakikadır. 

Belgeselde Gabriel Sukenik , Zach Harvey, Erik Voorhees, Yifu Guo, Gavin Andresen, Brian Armstrong, Fred Ehrsam, Mark Karpeles, Vitalik Buterin, Julian Assange, Tim Berners-Lee, George W. Bush ve Ross Ulbricht’in görüntüleri yer aldı.  

Dan, yoğun bir hayat yaşayan Pittsburgh’lu 35 yaşında bir bilgisayar programcısıdır.  

Dan, işini dengelemenin, evliliğinin ve üç oğlunu büyütmenin yanı sıra, zamanının çoğunu aktif olarak Bitcoin ile ilgili her şeye dahil olarak geçiriyor.  

2011’de Bitcoin’i keşfettikten sonra, kripto para birimine olan sevgisi ve takıntısı doğdu. 

Hızla büyüyen Bitcoin dünyasında bir yolculuğa çıkarken bize katılın.  

Yol boyunca, yeni finansal cepheyi şekillendirmeye yardımcı olan girişimcilerin ve startup’ların hikayelerini takip edeceğiz.  

Bitcoin topluluğu içindeki rekabetçi madencilik pazarına ve çeşitli alt kültürlere bakacağız.  

Açık kaynaklı bir dijital para biriminin sosyal ve politik etkisini incelerken çeşitli karakterler ve görüşlerle karşılaşacaksınız. 

Nicholas Mross 

BITCOIN: THE END OF MONEY AS KNOW IT 

Kripto film

Bu belgesel, paranın tarihini ve teknolojik yenilik kalıplarını inceleyerek, tartışmalı kripto para birimi Bitcoin’in nasıl çalıştığını açıklamaktadır. Bitcoin, para için geleceğimiz mi yoksa finansal bir felaket mi olacak? Bu soruyu yanıtlamak için yapılan bir araştırmayı da içermektedir. 

Henüz tartışmalı Bitcoin’i tam olarak anlamayanlar için, para ve kripto para birimleri hakkında özlü ve bilgilendirici bir kısa eğitimdir. 

BANKING ON BITCOIN 

Kripto film

İnternetin icadından bu yana Bitcoin kadar yıkıcı bir teknoloji olmamıştır. Bitcoin’in ilk öncüleri, egemenlik çizgilerini ve finansal statükoyu bulanıklaştırmaya çalıştı. Yıllarca süren yeraltı gelişiminin ardından Bitcoin, meraklı bir halkın dikkatini çekti ve teknolojinin alt üst ettiği düzenleyicilerin öfkesini çekti. Önde gelen siber suçluların dönüm noktası niteliğindeki tutuklamalarının ardından Bitcoin, şimdiye kadarki en şiddetli düşmanıyla, yok etmek için inşa edildiği bankalarla karşı karşıya. 
 
Periskop 

Bu belgesel uçtaki ütopistler ile ana akım kapitalizm arasında ideolojik savaşı konu alınıyor. Banking on Bitcoin, bu devrim niteliğindeki teknolojinin ne olduğunu ve onun hayatlarımızı nasıl şekillendireceğini tanımlamak için mücadele eden oyunculara bir göz atıyor. 

MAGIC MONEY: THE BITCOIN REVOLUTION 

Kripto film

Magic Money, Bitcoin’in gizemli kökenlerini, toplumdaki rolünü ve dünyamızın geleceğini nasıl şekillendirebileceğini araştıran bir belgesel filmdir. 

Günlük manşetlerde yer alan küresel finansal istikrarsızlıkla birlikte, giderek daha fazla insan paralarını bankalardan çekmeye başlıyor. Bitcoin ilerlemenin tek yolu mu? Magic Money, paramızın kontrolünün küresel kurumlardan alınıp bize geri verildiği bir geleceğin resmini çiziyor. 

BITCOIN IN UGANDA – EMPOWERING PEOPLE  

Kripto film

Bu, Uganda, Kampala’dan Ronald’ı konu alan bir hikaye. Eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ailesinden Bitcoin alıyor.  

Geleneksel para transferi yöntemlerinde, yüksek banka havalesi maliyetleri ve diğer hizmetlerden kaynaklanan yüksek ücretler söz konusu olur. İnsanların Bitcoin kullanma sebeplerinden biri de budur. Yurtdışındaki sevdiklerine bu yüksek ücretleri ödemeden para gönderebilirler. 

Havalelerin Bitcoin aracılığıyla nasıl gönderildiğini görmek için Ronald ve ailesinin yer aldığı bu kısa belgeseli izleyebilirsiniz.  

THE BITCOIN DOCO

Kripto film

The Bitcoin Doco belgesini çekme fikri Dale Dickins’tan gelmiştir ve Melbourne’da yaşayan Dale Dickins ve Chris Mylrae, Pozible sitesinde oluşturdukları proje ile fon toplamışlardır. Sonrasında projeye destek olan kişilerden topladıkları 25.000 dolarlık fon ile bu belgeseli çekmeye başlamışlardır. 

Dale, 2012 yılında Bitcoin ile tanışmış olan ve bunun hayatında çok büyük bir değişikliğe neden olduğuna inanan bir hayalperest. Dale, Bitcoin’e ilgi duymaya başladığından beri yaşadığı tecrübeleri ve tanıştığı kişilerle olan diyaloglarını The Bitcoin Doco’da izleyicilere aktarmış. 

Belgesel 3 bölüm olarak yayınlanmıştır. 

The Bitcoin Doco’da belirtildiği üzere: 

“Medya bizlere kripto paraların emniyetsiz, istikrarsız, geçici bir heves, hatta bir saadet zinciri, para aklama ve uyuşturucu trafiği için bir metot olduğuna inandırdı. Biz Bitcoin’in gerçek hikayesini, kişilerin hikayelerini ve kripto paraların Avustralya’da yaşayan insanların hayatlarındaki etkilerini anlatmak üzere kendimize bir görev edindik.” 

BITCOINS: LIBERATING ORGANIC FARMERS 

Kripto film

Bu, Santiago gibi organik çiftçilerin müşterilerine doğrudan, hiçbir ücret ve aracı olmadan ulaşmak için Bitcoin’i nasıl kullandıkları hakkında bir hikaye.  

Buenos Aires yakınlarındaki Arjantin’de çekilen hikaye, küçük işletmelerde çevrimiçi ödemeler için Bitcoin’in nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. 

 Burada Santiago, siparişleri ve ödemeleri almak için bir web sitesi kurarak çiftliğinden organik sebze satıyor. Bu şekilde, onun gibi çiftçiler müşterilere doğrudan erişebilir konuma geliyor. 

Bitcoin’in küçük işletmeleri nasıl özgürleştirebileceğine dair olasılıkları görmek için bu filmi izleyebilirsiniz. 

DEEP WEB 

Deep WebAlex Winter tarafından yönetilen; dark web‘in Silk Roadbitcoin ve politikaları ile alakalı bir belgesel filmidir. 

Film, özellikle FBI’ın Tor gizli hizmeti Silk Road’u ele geçirmesine ve adli sonrasına odaklanıyor. 

Keanu Reeves tarafından anlatılan bu belgesel, teknolojik özgürlük konusunda önemli fikirler ortaya koyarken aynı zamanda karmaşık gizlilik, suçlamalar ve suç faaliyetleri gibi konuları da derinlemesine ele alıyor. 

THE BITCOIN GOSPEL 

Bir grup girişimci ve aktivist, onların görüşüne göre, dünya bankaları ve hükümetler, kitlelerin finansal canlılığı üzerinde çok fazla kontrol sahibi. Ancak, sıradan bir vatandaş, finans endüstrisinin tüm düzenlemelerini ve manipülasyonlarını atlayarak kendi bankası haline gelebilseydi ne olurdu? Düşündürücü yeni belgesel “The Bitcoin Gospel”, bu hipotezi somut bir gerçekliğe dönüştürmek için kullanılabilecek bir yöntemi inceliyor. 

Küresel finansal krizinin ardından, o felaketin küllerinden yükselen Bitcoin, bankalar veya diğer aracılarla ilgili herhangi bir müdahale olmadan para kazanma, biriktirme ve harcama şeklimizde bir deniz değişikliği temsil etti. Bu heyecan verici yeni dijital para birimi, finansal elitlere köle olmayacağımız bir dünyanın vaadini taşıyordu. Tüketiciler, para birimi değişimi veya dönüştürme kısıtlamaları olmaksızın dünya genelinde herhangi bir yerden mal ve hizmet alıp satabilirlerdi. 

Aracıyı ortadan kaldıran Bitcoin, geleneksel işlemler için bankaların ve diğer kurumların normal olarak talep ettiği yüklü ücretlerden kurtulmayı sağlar. Ancak bu anonimlik bir bedel öder; kullanıcıların günlük işlemleri için çekici olsa da, aynı zamanda suç faaliyetlerinin gelişmesine daha fazla esneklik sağlayabileceği düşünülür. 

Eleştirmenler ayrıca Bitcoin’in yükselen önemiyle sistem tarafından yenilmeye çalışıldığı elitist bir toplumun ortaya çıkmasına yol açtığını iddia ediyorlar.  

The Bitcoin Gospel, bu konuların hepsini ve daha fazlasını beğeniye değer ve tarafsız bir şekilde ele alıyor. Filmde sunulan deliller ve tanıklıklara göre, Bitcoin, birçok potansiyel kusuru olmasına rağmen, küresel ölçekte kapitalizmin doğasını yeniden tanımlamak isteyen bir vatandaş hareketini temsil ediyor. 

CRYPTO  

Kripto film

Crypto adlı film, kara para aklama ile mücadele eden genç bir ajanın hikayesine odaklanıyor. Martin adındaki bu ajan, karmaşık bir dolandırıcılık ağını ortaya çıkarmak için zorlu bir görevi üstlenir. Ajan, araştırmaları sırasında ailesinin yaşadığı memleketi ziyaret eder ve tehlikeli bir yeraltı dünyasına adım atar. 

CRYPTOPIA

Ödüllü yapımcı/yönetmen Torsten Hoffmann, ilk belgeselinden beş yıl sonra Bitcoin’i yeniden ziyaret ediyor ve blockchain endüstrisinin gelişimini ve yeni vaadini keşfetmeye koyuluyor. Güvenden bağımsız ve merkezi olmayan bir ağ içinde çalışmak üzere tasarlanan bu teknoloji, bildiğimiz İnternet’e gerçekten sağlam bir alternatif sağlayabilir mi? 

Blok zincirleri bu cesur vaadi yerine getirebilir mi ve kripto hareketi siber suçlar, ölçekleme sorunları, tüketici kafa karışıklığı, fiyat düşüşleri ve topluluk içindeki iç tartışmalar arasında gücünü mü kaybetti? 

BITCOIN BEYOND THE BUBBLE   

Bitcoin kavramı ilginizi çekiyorsa, ancak onu çevreleyen karmaşık tekno-jargondan korkuyorsanız, “Bitcoin: Beyond the Bubble” belgeseli tam size göre. Bu keskin genel bakış, kripto para biriminin inceliklerini sürükleyici ve kolayca sindirilebilir bir şekilde açıklıyor. 

Film, altın ve gümüş gibi değerli metallere uzun süredir güvenmemizin yanı sıra günümüzde en yaygın olarak kullanılan ABD doları sistemi de dahil olmak üzere tarih boyunca popüler para birimlerinin incelenmesiyle başlıyor. Bitcoin, birçok kişi tarafından bu para birimlerinden bir sonraki mantıksal evrim olarak görülüyor. 

Film, Bitcoin’in en ateşli eleştirmenlerine yanıtlar veriyor. 

Küresel finans sahnesinde önde gelen liderler ve tahmincilerin anlayışlı tanıklıklarını içeren “Bitcoin: Beyond the Bubble”, herkesin kendi parasından sorumlu olabileceği güçlendirici bir geleceğe dair iyimser bir izlenim çiziyor. 

TRUST NO ONE: THE HUNT FOR THE CRYPTO KİNG 

Kripto film

Trust No One: The Hunt for the Crypto King, Luke Sewell tarafından yönetilen bir Netflix orijinal belgesel filmidir. Hikayesi, borsalarının kurucusu Gerry Cotten’in zamansız ölümünü ve onlardan çaldığından şüphelendikleri 250 milyon doları araştıran bir grup kripto para yatırımcısını takip ediyor. Film 30 Mart 2022’de gösterime girdi.  

27 Mart 2022 ile 3 Nisan 2022 arasında film dünya çapında Netflix’te 12 milyon saatin üzerinde izlendi.  

DECRYPTED

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’yu kaçıran ve kripto para birimlerini yok etmek için ihtiyaç duydukları bilgiler için ona işkence etmeye çalışan uyumsuz bir NSA ekibi hakkında çirkin ve kışkırtıcı bir kara komedi. 

FİNDİNG SATOSHİ NAKAMOTO

Kripto film

Gerçek hayattaki bir Satoshi Nakamoto aranıyor ve iki gazeteci, New York Harlem’de gerçek Satoshi Nakamoto’yu bulduklarına inanıyor. Ya da belki değil… 

DİZİLER

Son yıllarda, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri birçok televizyon programında konu edilerek, toplumda daha fazla ilgi uyandırdı.

Billions dizisinde, yatırımlar ve takip edilemeyen işlemler için kullanılan kripto paralardan birden fazla kez bahsediliyor. Ancak ne yazık ki kara para aklamak amacıyla kullanılıyor ve kripto varlıklara karşı olumsuz bir duruş sergileniyor.

Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı ve açıklandığı Explained isimli Netflix’de yayınlanan belgeselin bir bölümü de kripto paralara ayrılmıştır. Bölüm ise 6 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı.

How To Sell Drugs Online (Fast) (2019) dizisinde de sıkça Bitcoin’e ve diğer kripto varlıklara rastlıyoruz.

StartUp (2016) ise kripto varlıkları konu alan bir suç dizisi.

Merakla beklenen, bir diğer kripto varlıkları konu alan dizi ise Cryptos. Hikaye, Hollywood’da yaşayan bir grup cesareti kırılmış genç film yapımcısının çalışmalarını finanse etmek için blokzinciri teknolojisi ve kripto varlıkları kullanabileceklerini keşfetmeleriyle başlıyor.

Dizinin yapımcıları arasında Roger Ver, Jeff Mckinnon gibi blockchain ve kripto varlık dünyası için önemli olan isimler de var.

Oldukça bilinen The Big Bang Theory dizisinin 11.sezonun 9.bölümü bitcoine adanmıştır.

Dünyanın en popüler çizgi dizilerinden olan The Simpsons’ın 31. sezonundaki yeni bölümünde kripto paraların ne olduğu anlatılıyor! 

Silikon Valley dizisi bir kaç bölümünde kripto paralara yer veriyor ve aynı zamanda Coinbase borsası dizide yer alıyor.

Mr Robot dizisi, henüz kripto paralardan bu kadar söz edilmediği yıllarda Bitcoin odaklı diyaloglara yer veriyor. Bitcoin’e en çok vurgu yapılan bölüm ise 3.sezon 2.bölüm.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden sıkça bahsedilen diğer TV dizileri arasında, The Good Wife, CSI, Supernatural, House of Cards ve Person of Interest yer aşıyor.

Kripto para birimlerine filmler ve diziler daha sık yer vermeye başlıyor ve bu durum halkı daha bu yeni teknojiye yakınlaştırırken, kripto paraların da popülaritesini arttırıyor.

Kripto para birimlerinin özünde yatan yeni teknoloji, objektif bir bakış açısıyla incelenip yorumlanan belgesellerle daha net bir şekilde anlaşılabilir hale geliyor. Ancak maalesef, sadece kara para aklama için kullanıldığına dair yanlış algıların yaygın olduğunu da görüyoruz. Bu durumda insanlar, kripto para birimlerinin olumsuz algılarından kurtulup, blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmek için çaba harcamalılar.