Gwei Nedir?

Gwei, giga ve wei’nin bir birleşimidir

gwei

Gwei, giga ve wei’nin bir birleşimidir. Ethereum ağında kullanılan dijital para olan kripto para birimi etherinin (ETH) bir türüdür. Ethereum, kullanıcıların bir aracı müdahalesi olmadan mal alıp sattığı, Bitcoin gibi bir blockchain platformudur.

ABD doları veya euro gibi itibari para birimlerine benzer şekilde, ETH de kupürlere ayrılır. Wei, etherin en küçük birimidir, tıpkı cent’lerin ABD dolarına karşı olduğu gibi. Bununla birlikte, bir dolarda 100 cent varken, bir ethere karşı bir kentilyon wei (18 sıfır) vardır. Bir ethere bir milyar gwei vardır.

Gwei’yi Anlamak

Gwei ayrıca nanoeter olarak da adlandırılır – nano, bir şeyin milyarda birini belirtmek için kullanılır. Bazı kripto para birimleri o kadar yüksek fiat döviz kurlarına sahiptir ki, küçük türler gerekli hale gelmiştir. Bu mikro türler, bir kripto para biriminin piyasa değerinin, daha küçük işlemlere izin verirken arz ve talebin alacağı kadar yüksek büyümesine izin verir.

Gwei, “gaz” fiyatlarının bu şekilde ifade edilmesinden dolayı en sık kullanılan ETH birimidir. Gas, Ethereum ağında işlem gücü için kullanılan terimdir. Bir işlemin gerçekleşmesi için ona biraz gaz vermeniz gerekir, bu da gwei’ye mal olur. Gaz ücretleri, Ethereum blok zincirindeki işlemleri işlemek ve doğrulamak için gereken bilgi işlem enerjisini madencilere ve doğrulayıcılara tazmin etmek için kullanıcılar tarafından yapılan ödemelerdir.

Ethereum’un Gazı Olarak Gwei

Ethereum platformu, ether veya ETH olarak bilinen yerel bir kripto para birimine sahiptir. Ethereum’un kendisi, kripto para birimleri de dahil olmak üzere dApp’leri destekleyen bir blockchain teknoloji platformudur. ETH madeni parasına genel olarak Ethereum denir. Ancak Ethereum’un blockchain destekli bir platform olması ve etherin kripto para birimi olması arasındaki fark devam etmektedir. Gwei, Ethereum ağında işlem yapmak için kullanılan “gazı” fiyatlandırır.

Gas, Ethereum blok zincirinde başarılı bir şekilde bir işlem gerçekleştirmek veya bir sözleşme yürütmek için gereken ücreti veya fiyatlandırma değerini ifade eder. Gwei olarak adlandırılan ve bazen nanoeth olarak da adlandırılan kripto para birimi etherinin küçük fraksiyonlarında fiyatlandırılan gaz, Ethereum sanal makinesinin (EVM) kaynaklarını tahsis etmek için kullanılır. Böylece akıllı sözleşmeler gibi merkeziyetsiz uygulamalar güvenli bir şekilde kendi kendine yürütülebilir.

Gazın tam fiyatı, gaz fiyatı eşiğini karşılamadığında bir işlemi gerçekleştirmeyi reddedebilecek olan ağ madencileri ile işlem gücü arayan ağ kullanıcıları arasındaki arz ve talep tarafından belirlenir.

gwei

Gwei Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gwei’den ETH’ye Dönüşüm Nedir?

Gwei, Ethereum ekosistemi tarafından desteklenen kripto para birimi etherinin bir türüdür. ETH başına bir milyar gwei (ETH) vardır.

Gwei Gaz Fiyatı Nedir?
Gwei gas fiyatı, bir işlemin doğrulanmasının hesaplamalı çalışması için ağa ve işlem doğrulayıcılarına ödenen ücrettir. Standart işlem ücreti 21.000 gwei’dir.

Gwei Gaz Ücretleri Nasıl Hesaplanır?
Ethereum ağındaki standart işlem ücreti 21.000 gwei’dir. Daha karmaşık işlemler daha pahalıya mal olur. Gaz Birimleri (Limit) x (Taban Ücret + Bahşiş) formülünü kullanarak işlem ücretini hesaplayabilirsiniz.