Hard Cap (Üst Limit) Nedir?

ICO’yu (Initial Coin Offering), geleneksel finanstaki halka arz süreçlerine benzetebiliriz


ICO’yu (Initial Coin Offering), geleneksel finanstaki halka arz süreçlerine benzetebiliriz. Yani bir nevi, kripto projelerinin kendilerini tanıttığı ve pazarlamaya çalıştığı süreçtir. ICO, özellikle 2014 senesinde gerçek anlamda yatırımcıların ilgisini çekti. O dönemlerde piyasa değeri açısından en değerli altcoin olan Ethereum, ICO’sunu BTC ile gerçekleştirdi ve 18,4 milyon dolarlık devasa bir fon topladı. Ethereum’un başarısı diğer dijital varlık projelerinin de önünü açmış oldu. Günümüzde piyasaya sürülmeyi ve kripto para sektöründe ses getirmeyi amaçlayan token’ların tamamı bu yöntemle fon sağlamaktadır.

ICO, piyasaya sürülmeye hazırlanan yeni bir token’ın satışa sunulma sürecini kapsar. Bu token’ların arkasındaki geliştiriciler, projelerine finansman kaynağı sağlamak için ICO’lara katılım sağlarlar. Ardından projelerinin yerel varlıklarını kullanıcıların satışına sunarlar. Geliştiriciler, kendi ihtiyaç duydukları maksimum ve minimum yatırım miktarını ICO’lara başlamadan önce belirler. Belirlenen maksimum yatırım miktarına hard cap denilmektedir.

Hard Cap Nedir?

Hard Cap, Türkçe’de üst sınır olarak geçer. Finansman elde etmek için arz edilen bir token projesinin, arzı esnasında hedeflenen maksimum yatırım miktarını ifade eder. Eğer ICO sırasında bir dijital varlık projesi üst yatırım limitine ulaşırsa, ilgili proje yeterli fonu elde etmiş demektir. Dolayısıyla ICO süreci tamamlanmış olur.

Projenin verimliliğini sağlamak için Hard Cap seviyesinin çok iyi belirlenmiş olması gerekir. Ayrıca ona kısa sürede ulaşmak da son derece önemlidir. Çünkü ICO esnasında istenen hedefe ulaşılamazsa doğal olarak proje de hayata geçemez. Ardından yatırımcılara geri ödeme yapılır. Eğer Hard Cap seviyesinin üstüne çıkılırsa, fazla olan kısım yine yatırımcılara iade edilir. Aksi halde geliştirici ekip güvensiz konuma düşebilir. Hard Cap’in ne kadar yüksekte tutulacağı tamamen geliştirici ekibin inisiyatifindedir. Bu limitlerin belirlenmesi coinlerin seyrekliği ile doğru orantılıdır.

Hard Cap ve Soft Cap Farkı Nedir?

Hard Cap, ICO sürecinde toplanabilecek maksimum token miktarını ifade eder. Soft cap ise projeye finansman sağlama aşamasındaki minimum fon miktarı anlamına gelir. Hard cap’ta olan bir kripto para projesi amacına ulaşmış demektir. Soft Cap’ta olan projeler ise hedeflerini gerçekleştirememiştir ve o nedenle kripto para arzı gerçekleşmez.

Hard Cap, güvenilir ve hedefleri doğrultusunda ilerleyen bir proje için büyük önem teşkil eder. Amaca ulaşmak ve yaşanan gelişmelere göre usulüne uygun davranışlarda bulunmak, kripto para projelerinde güvenli bir imaj yaratacaktır.