Kripto Para Cüzdanı (Wallet) Nedir?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in hayatımıza girmesiyle birlikte dijital cüzdanlarla tanışmaya başladık


Lider kripto para birimi Bitcoin’in hayatımıza girmesiyle birlikte dijital cüzdanlarla tanışmaya başladık. Kripto para cüzdanları özel anahtarları depolamaya, token transferlerini gerçekleştirmeye ve dijital varlıkları muhafaza etmeye yarar. Kripto para cüzdanı genellikle fiziksel, yazılımsal ve donanımsal olarak 3 grupta karşımıza çıkar ve rakamlardan oluşan adresleri kapsar. Özel anahtarlar, blok zincir üzerinde bir kullanıcı hesap kimliğini temsil eder. Kullanıcılar, bu kimlik ile P2P (Peer to Peer) eşler arası iletişim sağlarlar. Dijital cüzdanlar aynı zamanda ”Wallet” olarak geçer. Bu araçlar sayesinde dileyen herkes BTC, ETH ve LTC gibi coinlerin transferlerini gerçekleştirebilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: BTC ağında onaylanan token transferlerini geri almak mümkün değildir. Bazı durumlarda henüz madenciler tarafından onaylanmamış transferler daha yüksek transfer ücreti ile çifte harcama yapmak suretiyle geri çevrilebilir.

Sıcak ve Soğuk Cüzdan

Kripto para endüstrisine ilgi duyan pek çok kişi en az bir kez de olsa sıcak cüzdan ya da soğuk cüzdan kavramlarıyla karşılaşmıştır. Online, yani internete bağlı dijital cüzdanlara sıcak cüzdan adı verilir. Buna en iyi örnek kripto para borsalarıdır. Borsalarda listelenen tüm token’lar için sizlere otomatik bir cüzdan oluşturulur. Bu cüzdanlar sayesinde token transferi ya da depolamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında coinleri saklamak için kullanabileceğiniz sayısız masaüstü ve mobil cüzdan da mevcut. Bunlar seçilirken güvenilirlik, hacim ve miktar gibi konulara mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde maddi ve manevi kayıplar meydana gelebilir. Uzmanlar ağırlıklı olarak bilindik ve köklü firmaların sunduğu cüzdan hizmetlerini öneriyor.

Bitcoin, Litecoin, Cardano, Ripple ve Ethereum gibi önde gelen dijital varlıkların cüzdan anahtarlarının donanımsal bir cihaz içerisinde saklanmasına ise soğuk cüzdan denir. Bu cüzdanlarda genellikle internete bağlı olma gerekliliği duyulmaz. O nedenle sıcak cüzdanlara kıyasla çok daha güvenli olarak nitelendirilmektedir. Soğuk cüzdan oluşturmak istiyorsanız herhangi bir token’ın cüzdan adresini oluşturmanız ve bilgileri internet ortamından arındırılmış bir cihaz içerisinde saklamanız gerekmektedir. Tüm bunların yanında kullanım oranı her ne kadar düşük olsa da mobil cüzdanları da tercih edebilirsiniz. Fakat mobil uygulama pazarında çok fazla taklit hizmet olduğu için ağırlıklı olarak soğuk cüzdanlar kullanılıyor.