Holochain (HOT) Nedir, Holochain (HOT) Nereden Alınır?

Holochain tamamen dağınık, uçtan uca depolanan uygulamalar geliştirme sürecinde yazılımcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan açık kaynak bir kütüphanedir

holochain-nedir

Holochain tamamen dağınık, uçtan uca depolanan uygulamalar geliştirme sürecinde yazılımcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan açık kaynak bir kütüphanedir. Şimdi Holochain’i daha yakından inceleyelim…

Holochain Nedir?

Holochain, dağıtılmış uygulamalar için bir çerçevedir. Bunu daha genel bir blockchain türü olarak düşünebilirsiniz. Holochain, geleneksel blok zincirleri gibi veri merkezli olmak yerine, ajan merkezli bir yaklaşım benimsiyor. Bu mimari, ağı, üzerine inşa edebileceğiniz geniş bir dağıtık veri yapıları dizisine açar. İsterseniz Holochain kullanarak bir Bitcoin klonu bile oluşturabilirsiniz.

Basitçe, Holochain ekibinin amacı, geleneksel blok zincirlerinden daha ölçeklenebilir ve özelleştirilebilir bir çözüm sağlamaktır.

BitTorrent ve Git’in sahip olduğu çeşitli avantajların bir arada harmanlandığı bu sistem geleneksel blockhain zincirinden daha esnek, ölçeklenebilir ve verimli uygulamalar geliştirmeye imkân tanımasıyla öne çıkıyor. dApps olarak da bildiğimiz bu uygulamaların şaşırtıcı derecede hızlı çalışmasını sağlayan Holochain’in işlem hacmi ise her geçen gün büyümeyi sürdürüyor.

Bu arada Holochain ismini tahmin edilebileceği üzere hologram teknolojisine borçlu. Her bir ışık hüzmesinin birleşerek hologram görselini meydana getirmesi gibi Holochain de peer-to-peer teknolojisiyle ağ üzerindeki herkesi sistemin bir parçası olarak değerlendiriyor. Bu sayede blockhain ağının en büyük dezavantajları arasında yer alan ölçeklenebilirlik, hız ve performans değerleri Holochain’de optimize edilebiliyor.

Holochain Ne İçin Kullanılabilir?

2017 yılında temelleri atılan Holochain’in geliştirici ekibi, kurdukları bu blockhain alternatifi yapıyı daha çok aşağıdaki uygulamalar için ideal görüyorlar:

 • Sosyal ağlar
 • Tedarik zincirleri
 • Uber ve Airbnb gibi, uçtan uca işleyen platformlar
 • Oylama sistemleri
 • İş akışı düzenleme ve geri dönüş toplama sistemleri ile çeşitli kamu kuruluşları

Hot Token ve Holo Yakıtı

Ekip, projeyi finanse etmek için yer tutucu bir ERC20 tokenı olan HOT ile ilk madeni para teklifi (ICO) düzenledi. Şimdi HOT satın alabilir ve takas edebilirsiniz, ancak ağ canlı olduğunda Holo yakıtıyla takas etmeniz gerekecektir.

Holo yakıtı, Holochain’in yerel para birimidir. Esas olarak, Holochain uygulamaları (hApps), Holochain ana bilgisayarlarına hizmetleri için Holo yakıt olarak ödeme yapar. Ancak, bunu basit bir eşler arası para birimi olarak da kullanabilirsiniz.

Ekip, Holo yakıt değerini ağdaki ana bilgisayarların bilgi işlem kapasitesine bağlayarak sabit tutmaya çalışıyor.

Holochain Ekibi

Kurucu ortaklar Arthur Brock ve Eric Harris, Holochain’i Aralık 2016’da kurdular. Brock, on yılı aşkın bir sistem mimarisi deneyimine sahiptir. Harris’in ise B.S. Yale’den Bilgisayar Bilimleri ve zengin bir girişimcilik tarihi vardır. Ekip, Mart 2019’da test ağlarında kapalı bir alfa başlattı.

Holochain Nereden Alınır?

Github üzerinden tüm kaynaklarına ulaşabileceğiniz açık kaynak Holochain’in dijital para birimi Holo diye adlandırılıyor ve borsalarda HOT kısaltmasıyla işlem görüyor. HOT elde etmek için en iyi seçeneğiniz Binance üzerindedir. Borsa platformunda Bitcoin, Ethereum, Binance Coin veya Tether takas edebilirsiniz.

HOT Nerede Saklanır?

Şu anda HOT bir ERC20 toeknıdır. Bu nedenle onu ERC20 uyumlu bir cüzdanda saklamanız gerekir. Popüler bir çevrimiçi seçenek MyEtherWallet’tir.

Ek güvenlik için Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanına bakabilirsiniz.

Holochain ekibi ana ağını başlattığında, HOT tokenlarınızı Holo yakıtı ile değiştirmeniz gerekecek. Ekipten gelecek duyuruların ne zaman olacağı ve hangi eylemlerin gerçekleştirileceği konusunda gözünüzü dört açmanız gerekecektir.

Blockchain ve Diğer Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DLT)?

Holochain, Blockchain, DAG zincirleri ve diğer DLT’lerle bazı teknolojik ve kavramsal benzerliklere sahip olduğu için bir DLT olarak kabul edilebilir . Ancak, kökten farklı varsayımlar üzerine kurulmuştur.

Temel farklılıklar:

 • Holochain bir platform veya ağ değil, bir geliştirme çerçevesidir. (Tendermint’e benzer).
 • Tüm kod yürütme, veri oluşturma ve veri depolama, “global bir bilgisayar” yerine kendi düğümünü çalıştıran bireysel bir kullanıcı aracılığıyla gerçekleşir.
 • Herkese açık blockchain platformlarından farklı olarak, her uygulamanın özel bir ağı ve veri deposu vardır.
 • Uygulamalar ayrıca kendi yönetişim politikalarını, izin sistemlerini ve fikir birliği / tutarlılık algoritmalarını tanımlayabilir.
 • Ayrı ağlarda yaşayan uygulamaların bir “köprü” API’si aracılığıyla birbirine bağlanması kolaydır.
 • Holochain , madencilik, stake etme veya BFT algoritmaları aracılığıyla küresel anlaşmayı koordine etmek yerine, her veri girişi için rastgele seçilen ‘doğrulayıcılar’ aracılığıyla kritik verilerin güvenilirliğini güçlendirir. Bu, veri bütünlüğüne yönelik saldırıları istatistiksel olarak zorlaştırır.
 • Her düğüm, kendi defterini kendi cihazında saklar. Bu, özel verilerin genel verilerle aynı uygulamada saklanabileceği anlamına gelir.
 • Holochain, hard fork geçişlerini tahmin etmek ve desteklemek için yerleşik araçlara sahiptir.
 • Veri depolama ve doğrulama sorumluluğu, üst üste binen ‘neighborhoods’’ oluşturan bir seçim algoritması aracılığıyla düğümler arasında dağıtılır. Bu, depolama ve hesaplama gereksinimlerini azaltarak Holochain’i performans açısından parçalanmış blok zincirleri veya DAG zincirleriyle karşılaştırılabilir hale getirir.
 • Düğümler, verileri halka açık bir deftere yazmadan  doğrudan birbirleriyle iletişim kurabilir.
 • Anahtarlar bir düğüm için benzersizdir ve başka bir düğümde kullanılamaz. Anahtar yönetimi, yerleşik bir dağıtılmış PKI dApp tarafından desteklenir .
 • Holochain, yerel olarak anonimliği desteklemez, bunun yerine kimlik sürekliliği için optimize edilmiştir.

Holochain’e Dair Son Düşünceler

Holochain, dağıtılmış sistemleri nasıl gördüğümüzü yeniden tanımlamak için iddialı bir yaklaşım benimsiyor. Veri merkezli bir ağ yerine aracı merkezli bir ağ oluşturmak kolay bir iş değildir. Bununla birlikte, ekip istikrarlı bir ilerleme kaydediyor ve hızla birçok kripto topluluğu üyesinin yeni bir favorisi haline geldi.

İleriki yıllar için merakla beklenen bir yol haritasıyla, 2019 yılının platformun başarısı için çok önemli olduğuna şüphe yok. Holochain, yeni mimari yaklaşımında başarılı olursa, hayran kitlesinin olacağına inandığı Ethereum katiline dönüşebilir.