IoTeX (IOTX) Coin Nedir? IOTX Coin Yorum ve Geleceği

2017 yılında kurulan IoTex, nesnelerin interneti (IoT) ortamını yeni bir düzeye taşıyan ölçeklenebilir bir blok zinciri ağıdır


2017 yılında kurulan IoTex, nesnelerin interneti (IoT) ortamını yeni bir düzeye taşıyan ölçeklenebilir bir blok zinciri ağıdır. Katlanarak artan bir pazar olan IoTeX, IoT ekosistemini güçlendiren blok zinciri olmayı hedefliyor.

Araştırma firması GlobeNewswire’a göre, IoT pazarı 2020’de 308,97 milyar dolar değerindeydi. Değerinin %25,4’lük bir bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) artarak 2028 yılına kadar yaklaşık 1,855 milyar dolara ulaşması bekleniyor. büyük miktarda veri aktarın ve IoTeX, işlemleri güvenli bir şekilde kolaylaştırmak için temel blok zinciri olmayı hedefliyor.

IoTeX’in yerel kripto para birimi IOTX, son zamanlarda yükseliş eğiliminde. Fiyatı 0,06 dolardan başlamasına rağmen, IOTX tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi veya ATH, bir varlığın şimdiye kadarki en yüksek fiyatı anlamına gelir.

IoTeX Nedir?

Jing Sun, Raullen Chai, Qevan Guo ve Xinxin Fan tarafından kurulan IoTeX , IoT’ye hizmet veren, kolayca ölçeklenebilir, merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. Geliştiricilerine göre, tek bir kök blok ve ona bağlı birden çok yan zincir ile bir blok zinciri içinde blok zinciri mekanizması kullanan IoTeX aracılığıyla “[E]gündelik insanlar ve işletmeler cihazlarına sahip olabilir ve bunları kontrol edebilir”. Benzersiz roll-delegated hisse kanıtı (Roll- DPoS ) konsensüs mekanizması, ona IoT cihazlarını blok blok bağlamak için hız ve ölçeklenebilirlik sağlar.

30’dan fazla araştırmacıdan oluşan bir ekiple IoTeX, bugüne kadar 9.500’den fazla cihazı birbirine bağladı ve 14 milyondan fazla işlemi tamamladı. IoTeX blok zinciri ağına bağlı iki cihaz şunlardır:

 • Ucam: Sağlam gizlilik ve veriler üzerinde kontrol için blok zinciri tabanlı kimlik ve oturum açma özelliklerine sahip bir ev güvenliği akıllı kamera cihazı.
 • Pebble: Konum, iklim ve hareket gibi bilgileri yakalayabilen ve doğru gerçek zamanlı veriler için IoTeX ağı üzerinden işleyebilen sensör benzeri bir cihaz.

IOTX Nedir?

IOTX, IoTeX blok zincirinin işleyişini besleyen kripto para birimidir. IoTeX pazarına giriş yolu görevi gören bir ERC20 jetonu. IOTX belirtecini kullanarak IoT cihazlarını IoTeX ağına bağlayabilirsiniz. 0,10 doların altındaki ağ işlemleri, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), IOTX belirteçlerinin yardımıyla kolaylaştırılır.

IOTX kripto para sahipleri, delegeler için stake yaparak ve oy vererek IoTeX ağının yönetim ekibine katılabilir ve böylece ağın geleceğini şekillendirebilir. IOTX’e sahip olan herkes, kullanıcıların oy vermesini ve IoTeX ekosisteminin yönetilmesine yardımcı olan oylama gücü kazanmak için onu yatırabilir. Kullanıcılar oy vererek, yatırdıkları toplam miktarın %10’una kadar da kazanabilirler.

IoTeX Nasıl Çalışır?

IoTeX, ölçeklenebilir bir blok zinciri ağı aracılığıyla makineleri insanlarla bağlayarak çalışır. Ölçeklenebilirlik birçok blok zinciri ağı için önemli bir sorun olsa da, IoTeX gerçek zamanlı işlemleri çok düşük maliyetle sağlayarak bu engelin üstesinden gelir. Farklı IoT uygulamalarının farklı ihtiyaçları vardır ve tüm bağlı IoT düğümlerini tek bir blok zincirine koymak imkansızdır .

IoTeX blok zinciri, yan zincirler aracılığıyla görevleri devrederek bu alana odaklanır. Her yan zincir, belirli bir uygulamanın benzersiz bir işlevini sağlamak üzere oluşturulmuştur. Kök bloğa bağlı olan bu yan zincirler, gerektiğinde birbirleriyle etkileşime girerek tek bir blok zincirindeki yükü azaltır ve verimlilik seviyelerini artırır.

Kök zincir, ağ üzerinde güvenlik sağlamaktan ve yönetişimi sağlamaktan sorumludur; yan zincirleri veya alt zincirleri, benzer amaçlarla IoT cihazlarına bağlanmayı veya benzer bir ortamda çalışmayı mümkün kılar.

IOTX Ne İçin Kullanılır?

IOTX, IoTeX blok zincirinde birkaç farklı amaca sahiptir. Temsilciler, paydaşlar ve hizmet sağlayıcılar dahil olmak üzere ağa katılan herkes için faydalıdır. IOTX madeni parasının temel amacı, IoTeX ağının merkezi olmayan bir şekilde uygun şekilde bakımını ve işleyişini sağlamak için gereken teşvikleri oluşturmaktır.

IOTX belirtecinin diğer bazı kullanımları şunlardır:

 • IoTeX blok zincirinde işlemler ve akıllı sözleşmelerin uygulanması için gereken gaz ücretlerinin ödenmesi.
  IOTX madeni paralarının paydaşları, fikir birliğini yürütmek ve yönetişime yardımcı olmak için delegelere oy verebilir ve seçebilir.
 • Kullanılan herhangi bir hizmet için ödeme.
 • Stake etme ve yakma yoluyla herhangi bir cihazın kaydı.

IoTeX’in Farkı Nedir?

Çoğu blok zinciri ağı, Ethereum veya Hyperledger gibi halihazırda var olan blok zincirlerinin temeli üzerine inşa edilirken, IoTeX’in blok zinciri ağı, IoT ara yazılımından kullandığı benzersiz Roll-DPoS konsensüsüne kadar sıfırdan inşa edilmiştir.

IoTeX’i benzersiz kılan bir diğer şey, blok zincirinde gerçek ademi merkeziyetçilik yaratma yaklaşımıdır. Tipik olarak, günümüzün IoT cihazları ve topladıkları veriler, özel veya kamu kuruluşları tarafından yönetilir ve kontrol edilir. IoT cihazlarının hizmetlerine erişmek için, kullanıcıların genellikle işletmelere verilerini kullanma izni vermekten başka seçeneği yoktur.

IoTeX blok zinciri, akıllı cihaz kullanıcılarının verileri üzerinde kontrol sahibi olduğu bir gelecek öngörüyor. IoTeX, tüketicilerin gizliliği kendi ellerine alabilecekleri IoT cihazları için merkezi olmayan bir ağı güçlendirirken, sunulan hizmetlerin kalitesinden ödün verilmemesini sağlar.

IoTeX: Temel Özellikler

IoTeX, çoğu blok zinciri ağının ölçeklenebilirlik sorununu dört ana bileşen aracılığıyla çözer: Roll-DPoS, Katman 2 zincirleri, uç bilgi işlem ve ağlar arası iletişim.

 • Roll-DPoS

Roll-DPoS konsensüsü, bir blok zinciri ağı için belirli sayıda delege/blok üreticisi seçerek çalışır. Paydaşlar oylarını blok üreticilerini seçmek için kullanırlar ve daha sonra blokları inşa etmeye ve onları ağa eklemeye devam etmek zorunda kalırlar. Delegeler, yeni bloklar ekledikleri için ödüllendirilir ve alınan ödülleri kendilerine oy veren paydaşlara dağıtır. Böylece hem blok üreticileri hem de paydaşlar, IoTeX blok zincirinin ademi merkeziyetçiliğini sürdürmeye teşvik edilir.

 • Katman 2 Zinciri

IoTeX’in blok zinciri içinde blok zinciri ağı, Katman 2 zincirlerinin kullanılmasıyla mümkün hale getirilmiştir. Farklı kripto para birimlerine dayalı çoklu kullanım durumları ve uygulamaları eklemek için açık bir mimari sağlar. Bu, aynı delege havuzundan geliştirilen karşılıklı toplu güven yoluyla yapılır ve farklı IoT cihazları eklemek için bir alt zincir oluşturmayı sorunsuz hale getirir.

 • Uç Hesaplama

Katman 2 zincirlerini kullanan IoTeX blok zinciri, gizlilik merkezli DApp’ler oluşturmak için uç bilgi işlemin bir güven ekonomisini paylaşmasını sağlar.

 • Ağlar Arası İletişim

IoTeX’in kök zinciri, tüm alt zincirlerle iletişimi kolaylaştırarak zincirler arası etkileşimleri ve yönetişim sağlar. Bu, blok kesinlik mekanizması ile elde edilir. Blok kesinliği, ister kök zincirde ister alt zincirde olsun, IoTeX ağında oluşturulan herhangi bir bloğun değiştirilememesini sağlar. Bu, birlikte çalışabilirliğe izin verirken gizliliği korur.

IoTeX: Artıları ve Eksileri

IoTeX ağı, küresel blok zinciri altyapısını olumlu yönde etkileyebilse de, hatasız değildir. İşte blok zincirinin bazı artıları ve eksileri.

Artıları

 • İşlem Başına Düşük Maliyet
 • Akıllı cihazlar büyük miktarda veri toplayabildiğinden, en büyük zorluk bu verileri blok zinciri üzerinden aktarmaktır. IoTeX’in Katman 2 zincirleri ile her işlemin hızı artarken maliyeti büyük ölçüde azalır ve bu da kullanıcıların blok zinciri ağını benimsemesini kolaylaştırır.
 • Mahremiyet
 • IoTeX ağı, kullanıcıların verilerini kontrol etmelerini sağladığından, diğer IoT ağlarından farklı olarak gizlilik ve hizmetler arasında seçim yapmak zorunda kalmazlar.
 • Birlikte çalışabilirlik
 • IoTeX’in kök zinciri ve alt zincir mimarisi , her bir yan zincire bağlı uygulamalar ve akıllı cihazlar arasında birlikte çalışabilirlik sağlar. Bu birlikte çalışabilirlik, cihazların gerektiğinde birbirleriyle etkileşim kurarak verimliliği artırmasını sağlar.

Eksileri

 • Eksik Yerel Yönetim
 • Roll-DPoS konsensüsü, blok zinciri ağını yöneten belirli delegeleri seçtiğinden, tamamen merkezi değildir.
 • Yüksek Volatilite
 • Birçok yeni kripto para gibi, IOTX de oldukça değişkendir – bu, şimdiye kadarki fiyatlarındaki ani iniş ve çıkışlardan gözlemlenebilir.

IOTX Coin Yorum ve Geleceği

IoTeX büyük umut vaat ediyor ve IoT ve blockchain için önünü açabilir. En yakın rakiplerinden biri, güvenli veri alışverişi vizyonunu paylaşan bir proje olan IOTA’dır. IoTeX ile karşılaştırıldığında, IOTA’nın işlem ücretleri, DAG (yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik) adı verilen ve maliyetleri artıran bir araç kullandığından daha yüksektir.

IOTX, son birkaç hafta içinde muazzam bir büyüme kaydetti. Bu eğilim devam ederse, uzun bir boğa koşusu görebiliriz . Elbette kriptonun gelecekte nasıl bir performans göstereceği de yeni ortaklıklar, ürünler ve DeFi’ye (merkezi olmayan finans) benzeyen ancak makinelere göre uyarlanmış MachineFi gibi faktörlere bağlı. IOTX, Kasım 2021’de IoTeX’in MachineFi duyurusunu takiben 0,26 $’lık mevcut ATH’sine ulaştı.

Bununla birlikte, bazı IOTX fiyat tahminlerine bir göz atalım. DigitalCoin , IOTX’in 2022’de 0.18$’ı aştığını ve 2028 yılına kadar 0.50$ işaretine yaklaştığını görüyor. Benzer şekilde, WalletInvestor bir yükseliş koşusu öngörüyor ve IOTX’in fiyatının 2022’de 0.21$’ı ve 2026’ya kadar 0.60$’ı geçeceğini tahmin ediyor. Genel olarak, IOTX’in iyi olduğu açık. uzun vadeli yatırım. Ancak, söylediğimiz gibi, oynaklığa eğilimli yeni bir kripto para birimi olduğunu unutmayın.

Üç yıldan biraz daha uzun bir süre önce kurulan IoTeX blok zinciri şimdiye kadar muazzam bir potansiyel gösterdi. Ağın yetenekleri nedeniyle, ağında geliştirilen ve IOTX’in genel fiyatını etkileyen daha fazla IoT cihazı ve DApp görmemiz olasıdır.

Piyasada IOTX için bu sadece bir başlangıç ​​ve IoTeX ekibinin gidecek çok yolu var. Ancak MachineFi gibi duyurular ve UCam ve Pebble gibi sağlam ürünler ile doğru yolda oldukları görülüyor.