Impermax (IMX) Coin Nedir? IMX Coin Yorum ve Geleceği

2018’de piyasaya sürülen Impermax (IMX), zincirler arası, izinsiz ve merkezi olmayan otomatik bir kripto kredi platformudur


2018’de piyasaya sürülen Impermax (IMX), zincirler arası, izinsiz ve merkezi olmayan otomatik bir kripto kredi platformudur.

Son yıllarda, DeFi dünyası, harekete öncülük eden stake etme, verim çiftçiliği ve kripto kredisi gibi avantajlarla sıçramalar ve sınırlarla gelişti.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular. Finans dünyasını tamamen ele geçirmiyor, açıkçası yakın zamanda durmayacak bir heyecana neden oluyor.

DeFi’nin sunduğu yeni özelliklerden AMM (otomatik piyasa yapıcı) en başarılılarından biri oldu. Protokoller arasındaki likidite havuzlarında milyarlarca dolar kilitli durumda ve bu rakamın yakın gelecekte artması bekleniyor. Yeni güncellemeler, kullanıcıların likidite havuzlarındaki konumlarından yararlanarak getirilerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor. Impermax, LP tokenlerine dayalı bu yeni borç verme sektöründeki öncü protokollerden biridir.

Impermax (IMX) Nedir?

2018’de piyasaya sürülen Impermax, zincirler arası, izinsiz ve merkezi olmayan otomatik bir kripto kredi platformudur. Uniswap ve Arbitrum gibi merkezi olmayan borsaların kullanıcılarına hizmet ederek, izole borç verme havuzlarında borç almayı ve borç vermeyi kolaylaştırır.

Diğer likidite havuzu türleri gibi, bu kredi havuzları da Impermax havuzlarından alınan krediler tarafından kullanılan iki farklı token içerir. Impermax , borçluların mevcut LP tokenlerini teminat olarak kullanarak bir çiftlikteki konumlarını iyileştirmek için kredi alabilecekleri kaldıraçlı verim çiftçiliği olarak bilinen bir özellik kullanır . Bu şekilde, hem teminatlı tokenleri hem de ödünç alınan fonları üzerinden kazanırlar.

Şimdi şunu sorabilirsiniz: Ya bir borç veren her şeyi göze alır ve kalıcı bir zarara düşerse ? Endişelenmeyin; Impermax, bu olası sorunu dikkate alan bir sistem tasarladı. Kullanıcılar DEX’e para yatırmadığı için kalıcı kayıp riski ortadan kalkar.

Decentralize Exchange (DEX), blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto değişim platformudur.

Sözleşmeler; bunun yerine, fonlar başka çiftçilere ödünç verildiği için kaldıraç için kullanılıyor. Verim çiftçileri kalıcı kayıp riskini taşırken, borç veren bundan güvende. Verim çiftçiliğinin bu yakın zamanda başlatılan versiyonu, dolaylı verim çiftçiliği olarak bilinir .

IMX Coin Nedir?

IMX, Impermax protokolünün yönetişim tokeni olarak işlev gören çok zincirli bir tokendir. Toplam değeri kilitli (TVL) 8 milyon dolardan başladı ve yaklaşık 40 milyon dolara yükseldi. Milyar dolarlık bir değere ulaşma hedefiyle daha fazla popülerlik kazandıkça hala büyüme yolunda.

Lansman sırasında, yaklaşık 35.000 Uniswap v2 likidite sağlayıcısına toplam 14 milyon IMX tokeni hava yoluyla bırakıldı.  Airdrop, tokenlerini veya madeni paraların blok zinciri cüzdanlarına gönderildiği bir pazarlama hilesidir.

IMX’in toplam arzı 100 milyon token iken, mevcut dolaşımdaki arzı bilinmiyor. Ödünç verme, ödünç alma veya kredilerin geri ödenmesi gibi her işlem için IMX’te bir ücret alınır. Bu, Impermax ağının gelecekteki büyümesi için önemlidir.

Impermax Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar, tokenlerin güvenliğini korumak için tokenleri bir havuza yatırdıklarında likidite sağlayıcıları haline gelirler. Her likidite sağlayıcısına (LP), havuza ne kadar sağladıklarının kanıtı olarak işlev gören bir tokeni verilir.

Impermax, bu tokenleri kredi vermek için teminat olarak kullanır ve bu da likidite çiftine yeniden yatırılması gerekir

Impermax’ın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için varsayımsal bir senaryoya bakalım:

 1. Jade, Uniswap’ta kilitli 10.000 dolar değerinde ETH/ DAI’ye sahip bir likidite sağlayıcısıdır.
 2. Jade’in yatırımının yıllık yüzde getirisi (APY) %25’tir.
 3. Jade, bu getirinin artacağına inandığından, Jade, Impermax borç verme protokolünü kullanarak pozisyonlarını 100.000 $’a yükseltiyor. Jade bunu, DAI veya ETH almak için likidite sağlayıcısının tokenini teminat olarak koyarak yapar.
 4. Jade, krediyi havuza yeniden yatırmalı.
 5. ETH/DAI verimi %25’ten %50’ye yükselir, bu da Jade’in tahmininin doğru olduğu anlamına gelir.
 6. Jade, getiri olarak 5.000$ kazanmak yerine, hem getiri artışından hem de Impermax kaldıracından yararlanarak yılda 50.000$ getiri elde ediyor

Impermax’ın Temel Özellikleri

Likidite Sağlayıcılar İçin Krediler

Impermax ile Uniswap’taki likidite sağlayıcıları (LP’ler), daha fazla kredi almak için likidite havuzu tokenlerini teminat olarak kullanabilir. Geçmişte, bu tokenler yalnızca bir LP fonlarını havuzdan çıkarmak istediğinde alakalıydı. Ancak Impermax ile bu tokenler kredi almak için teminat olarak kullanılabilir.

Asgari Aşırı Teminat Riski

Impermax, yalnızca borçlunun likidite havuzu tokeni aynı havuzdan kredilere izin verir. Bu, kredinin varlık tarafından desteklendiği ve tasfiye riskinin ortadan kalktığı anlamına gelir. Örneğin, biri kredi almak için ETH/DAI tokenlerini kullanmak isterse, yalnızca Ether veya DAI kredisi alabilir .

Kaldıraç

Neden likidite havuzunda sahip olduğunuz tokenilerinin  aynısına ihtiyacınız var ve sadece başka bir tokeni almıyorsunuz? Cevap basit: Impermax’ın temel amacı getirileri artırmaktır. Bu nedenle, kredinin amacı, aynı likidite çiftinde kazancınızı çoğaltmak için tokenleriniziyeniden yatırmanızdır. Ne kadar risk almak istediğinize bağlı olarak, istediğiniz kaldıraç türünü de seçebilirsiniz. Büyük bir fiyat kayması meydana gelirse tokenlerinizin tasfiye edilme olasılığı olduğundan, istediğiniz risk/ödül oranına dikkat etmek önemlidir .

Kalıcı Kayıp Yok

Protokolün temel özelliklerinden biri, borç verenlerin, kalıcı kayıp riskini borçluya kaydıran algoritmik olarak desteklenen bir geri ödeme süreci alarak fayda sağlamasıdır. Borç veren havuza katılsa da katılmasa da yatırımlarının değeri aynı kalır.

Impermax’ın (IMX) Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Impermax’ta, bir kullanıcı yalnızca LP tokenlerinde sahip oldukları temel varlıkları ödünç alabilir, bu da onların kaldıraç kullanmasını çok verimli hale getirir.
 • Bir borç veren, çiftlerinde hangi tokenleri satın almak istediğini seçebilir.
 • Her havuzda bireysel güvenlik vardır. Bir havuz saldırıya uğrarsa, diğer havuzların borçluları etkilenmeyecektir.
 • Impermax izinsizdir – yani herkes bir kripto çifti ekleyebilir ve yeni çift üzerinde hemen kaldıraç elde edebilir. Tüm token çiftleri Impermax kullanılarak ödünç alınabilir ve ödünç verilebilir.

Eksileri

 • Bir avantaj olduğu kadar, kullanıcıların likidite çifti tokenleri dışında varlıkları ödünç alabilmelerini tercih ederiz.

IMX Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Impermax Coin 14,03 TL’den işlem görüyor. Impermax Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -8.61% değişim gösterdi. Impermax Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 44,232,735 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 204,296,856 dolar seviyesinde.”

IMX Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Impermax Coin $ 0.869418 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle Impermax Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu $6.43 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Impermax yılın en düşük seviyesini ise $3.43 dolarla belirledi.

IMX Coin Yorum ve Geleceği

Impermax sunduğu özellikler ve çözdüğü problemler nedeniyle iyi bir yatırım olarak sınıflandırılabilir. Azaltmaya yardımcı olduğu önemli bir konu, kalıcı kayıptır. Kalıcı kayıp riski her zaman bir düzeyde mevcut olacaktır ve tek kesin çözüm likidite havuzlarından tamamen uzak durmaktır. Bununla birlikte, riskin borç verenden alındığı dolaylı bir verim çiftçiliği biçimine sahip olmak yarı kötü değildir.

İzinsiz bir borç verme piyasası olarak, kredilerinizi ve teminat olarak kullanmak istediğiniz LP tokenlerini ölçen merkezi bir otorite yoktur. Yatırım seçiminizin iyi olup olmadığına kimse karar vermiyor; bu nedenle, borçlular kredilere yaklaşımlarında daha “özgür” veya kısıtlamasız olabilirler.

Varlık çiftleriyle ilgili olarak , onları sınırlamak bazı faydalar sağlar. Ağın güvenliği için, kullanıcıların LP token çiftlerindeki varlıklardan yararlanmalarını zorunlu kılan kötü kredilerden kaçınma kuralı da iyi olabilir. Kullanıcıları kötü yatırım seçimleri yapmaktan caydırır ve ağın bütünlüğünü korur. Dolayısıyla, LP tokeniniz bir ETH/DAI çifti içinse, yalnızca ETH veya DAI ödünç alabilirsiniz. Para ödünç alamaz ve bunları mem paraları gibi spekülatif ve oldukça değişken seçeneklerle riske atamazsınız .

Uniswap 2.0’ı ilk AMM olarak eklemek , LP tokenleri için yenilikçi bir teminatlandırma modeli gösterdiği için iyi bir seçimdir. İki sorun – aşırı teminatlandırma ve tanıtım eksikliği – böylece tek bir çözümle çözülür.

DeFi sektörü dinamik, karmaşık ve her geçen gün piyasaya sürülen yeni ürünlerle inceliklerle dolu. Impermax protokolü bu gerçeğin kanıtıdır. Nitekim geleneksel finans alanında şimdiye kadar nasıl var olmadığı bir muammadır. Çoklu zincir konseptine dayanan kaldıraç, Ethereum’un ağ tıkanıklığına karşı dayanıklı olduğu ve alım satımının kolay olduğu anlamına gelir. Şu anda likidite havuzu kaldıraç alanında henüz çok fazla oyuncu bulunmamakla birlikte, Impermax’ın diken üstünde kalması ve rakipler tarafından fark edilmemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam etmesi gerekiyor.

IMX Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 IMX Coin 14,03 TL’den işlem görüyor. IMX Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -8.61% değişim gösterdi. IMX Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 44,232,735 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 204,296,856 dolar seviyesinde.

IMX Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 IMX Coin $ 0.869418 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle IMX Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 9,50  dolarla kaydetti. Bununla birlikte IMX yılın en düşük seviyesini ise 2,01 dolarla belirledi.