Flare, Katman-1 Oracle Ağını Başlattı

Flare, uzun zamandır beklenen token airdrop’unu 9 Ocak günü TSİ 14:59’da başarıyla tamamladı


Flare, uzun zamandır beklenen token airdrop’unu 9 Ocak günü TSİ 14:59’da başarıyla tamamladı. Söz konusu airdrop kripto para tarihindeki en büyük ölçekli dağıtımlardan biri olarak tarihe geçti. Öyle ki Binance, OKX, Kraken, Bithumb, UpBit, Kucoin, BitBank ve daha birçok borsadaki alıcıya 4.279 milyar Flare (FLR) token dağıtıldı.

Airdrop, Flare için çok önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor. Zira geliştiriciler artık Flare’in EVM ve yerel veri toplama protokolleri olan State Connector ve Flare Time Series Oracle’dan yararlanmaya başlayabilecek. Ağ tarafından güvence altına alınan bu yerel protokoller, diğer blok zincirlerinden ve internetten yüksek bütünlüklü verilere merkezi olmayan erişim sağlayarak yeni kullanım durumlarının ve para kazanma modellerinin oluşturulmasına olanak tanıyor.

Flare CEO’su ve Kurucu Ortağı Hugo Philion konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

Blockchain sektörünün gelişmesi için daha kullanışlı, merkezsiz uygulamalara ihtiyacımız var. Flare, geliştiricilerin daha geniş bir kullanıcı grubuna daha fazla fayda sağlayan uygulamalar geliştirebilmeleri için yalnızca fiyatları değil, işlem ayrıntıları, Web2 etkinlikleri ve benzeri veriler aracılığıyla bu sorunu çözüyor.

Flare CEO’su ve Kurucu Ortağı Hugo Philion sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Flare’in amacı, geliştiricilerin daha çok veriye daha güvenli bir şekilde ulaşan uygulamalar geliştirmesini sağlamak. Bu, başka bir zincirde yapılan bir ödemeyle veya bir internet/web2 API’sinden gelen girdiyle bir Flare akıllı sözleşme eylemini tetiklemek gibi yeni kullanım durumlarının oluşturulmasını sağlayabilir. Ayrıca, özellikle DeFi protokolleri gibi uygulamalarda kullanılmak üzere akıllı sözleşme dışı token’ları Flare’e köprülemek için yeni bir köprüleme yöntemini de kolaylaştırır.”

Flare’in State Connector protokolleri, bilgilerin Flare üzerindeki akıllı sözleşmelerle güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu, ağdaki en güçlü veri sınıfı sağlıyor ve daha fazla çapraz zincir çözümünün oluşturulmasına imkan tanıyor. Flare’ın State Connector protokolleri güvenliği, merkezsiz bir dizi doğrulayıcıyı, veri sağlayıcıların kötü niyetli çoğunluğuna meydan okunmasına olanak tanıyan ikili bir çatallanma protokolü ile birleştirmesiyle sağlıyor. Veri sağlayıcıların değer yatırmakla yükümlü olduğu Proof-of-Stake tabanlı bir sistemin aksine, State Connector’ın güvenliği sistemde yatırılan miktarla sınırlı değildir. Bu, State Connector protokollerinin güvenliğinin işlem boyutuna göre değişmediği anlamına geliyor. Böylelikle Flare, büyük miktarlarda değeri işleyebilen güvenli bir sistem sunuyor.

Flare Time Series Oracle (FTSO), merkezi veri sağlayıcılarına güvenmeden Flare üzerindeki dApp’lere son derece merkezsiz fiyat verileri ve veri serileri sunmak için ağ yapısını kullanır. FTSO, her 3 dakikada bir güvenilir veri sağlamaya teşvik edilen yaklaşık 100 bağımsız veri sağlayıcısı ile son derece merkezsiz bir veri besleme oracle’ıdır.

Airdrop’a hak kazanan kullanıcılara hak edişlerinin %15’lik kısmı dağıtıldı. Kalan kısmı ise 36 aylık bir zamana yayılarak dağıtılacak. Token arzının kalan %85’inin dağıtım yöntemi, Flare Improvement Proposal 01 (FIP.01) üzerinde yapılacak topluluk oylamasının sonucuna bağlı.

Flare Hakkında

Flare, geliştiricilerin blockchain’ler ve internet ile birlikte çalışabilen uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan Katman-1 oracle ağı. Flare, yüksek bütünlüklü verilere merkezsiz erişim sağlayarak yeni kullanım alanları ve para kazanma modellerini mümkün kılıyor.

Flare‘in State Connector protokolleri, hem diğer blockchain’lerden hem de internetten gelen bilgilerin Flare üzerindeki akıllı sözleşmelerle güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Flare Time Series Oracle, merkezi sağlayıcılara güvenmeksizin Flare üzerindeki dApp’lere son derece merkezsiz fiyat ve veri beslemeleri sunar.

Flare ile her zamankinden daha fazla veriyle geliştirme yapabilirsiniz veya Flare ile birden fazla ekosisteme hizmet sunabilirsiniz.


Website
  |   Twitter   |   Telegram   |   Discord