Venom Vakfı ile Iceberg Capital 1 Milyar Dolarlık Venom Ventures Fonu Başlattı

Fon, blockchain teknolojisini kullanarak gerçek dünyadaki sorunları çözen yenilikçi Web3 şirketlerine yatırım yapacak


Fon, blockchain teknolojisini kullanarak gerçek dünyadaki sorunları çözen yenilikçi Web3 şirketlerine yatırım yapacak.

Abu Dhabi Global Market (ADGM) tarafından lisanslanan ve düzenlenen ilk Katman-1 blok zinciri olan Venom Foundation ve yine ADGM tarafından düzenlenen yatırım şirketi Iceberg Capital, Venom Ventures Fund (VVF) adlı 1 milyar dolarlık bir risk sermayesi fonu başlatmak için ortaklık kurduklarını resmen duyurdu.

Söz konusu fon, ödemeler, varlık yönetimi, DeFi, bankacılık hizmetleri ve GameFi gibi uzun vadeli trendlere odaklanarak yenilikçi protokollere ve Web3 dApp’lere yatırım yapacak. İkili böylelikle yeni nesil dijital teknolojilerin ve girişimcilerin önde gelen destekçisi olmayı hedefliyor.

Venom Ventures Fund (VVF), girişimlere kuluçka programları sunmak ve kapsamlı bir şekilde sektöre erişim sağlamak için Iceberg Capital’in ağından, uzmanlığından ve yeteneklerinden yararlanacak. Ayrıca, yatırım yapılan projelere pazarlama, borsa listelemeleri, teknik detaylar, yasalar ve düzenlemeler konularında yardımcı olacak.

Fonun yönetim ekibinde çok önemli isimler yer alıyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden BlackRock’ın eski CIO’su Peter Knez, MENA bölgesinde etkileyici bir geçmişe sahip olan tecrübeli yatırım uzmanı olan Mustafa Kheriba ve daha birçok deneyimli geleneksel finans ve blockchain profesyonelleri fonun yönetim ekibinde yer alıyor. Mustafa Kheriba’nın daha önce Orta Doğu ve Avrupa’da çeşitli finansal hizmetler ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarında rol aldığını belirtelim.

Iceberg Capital tarafından işletilen fon, tohum öncesinden Seri A turlarına kadar projelere ve ekiplere yatırım yapacak. Yatırımcılar için uzun vadeli değer yaratırken, blockchain, DeFi ve Web3’ün benimsenmesini hızlandırmaya çalışacak.

Iceberg Capital’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kheriba yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Venom Vakfı ile ortak olmaktan ve 1 milyar dolarlık yeni fonlarını başlatmaktan heyecan duyuyoruz. Blockchain piyasası sert bir fiyat düzeltmesine tanık olsa da, geliştiricilerin inşa etmeye ve yenilik yapmaya devam edeceğine inanıyoruz. Venom Ventures ile Web3 alanındaki en umut verici ekiplere ve projelere vizyonlarını hayata geçirmelerine yardımcı olmak için finansal, teknik ve pazarlama desteği sağlayacağız.

Abu Dhabi Global Market (ADGM), piyasa katılımcılarına dünya standartlarında bir yasal sistem ve düzenleyici rejim sağlayan uluslararası bir finans merkezi ve serbest bölge. Abu Dhabi Global Market tarafından düzenlenen Venom Foundation ve Iceberg Capital ortaklığında kurulan Venom Ventures Fund (VVF) şeffaf olacak ve düzenlemelere bağlı kalacak.

Öte yandan Venom Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Peter Knez’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamadan bir kesit şu şekilde:

Abu Dabi’de yeni Risk Sermayesi fonumuzun lansmanının bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Deneyimli yatırım uzmanları ve kripto sektöründen yetenekli insanlardan oluşan bir ekiple çalışmaktan heyecan duyuyorum ve kitlesel olarak benimsenmeye hazır en yenilikçi web3 start-up’larına stratejik yatırımlar yapmaya hazırız. Misyonumuz dijital varlık yönetimini dönüştürmek ve sektör üzerinde kalıcı bir etki yaratmak. Venom bu hedefe ulaşmamız için ideal bir platform.

Venom Ventures Fund (VVF), Nümi Metaverse’e 20 milyon dolarlık yatırım yaptı

Fon, Nümi Metaverse’in 20 milyon dolarlık finansman turuna öncülük ederek ilk yatırımını gerçekleştirdi. Nümi, oyuncular için bir dizi özel ödül içeren bir mini oyun deneyimi olan ‘Visual Novel’’ı 2023 yılında piyasaya sürecek.

Nümi ayrıca bu yılın sonuna kadar VR metaverse’i, 2024’te ise PC ve mobil versiyonunu piyasaya sürecek. Nümi yatırımı, fonun yatırım stratejisini gözler önüne seriyor. Yenilikçi Web3 projeleri üzerinde çalışan geliştirici ve kurucular Venom Ventures Fund web sitesi üzerinden fon başvurusunda bulunmaya davet ediliyor.

Iceberg Capital Hakkında

Iceberg Capital Limited, FSRA tarafından ADGM merkezli bir yatırım yöneticisi olarak düzenleniyor. Iceberg Capital, doğrudan ve özel sermaye, girişim sermayesi, teknoloji ve sanal varlıkları içeren çeşitlendirilmiş yatırım yönetimi platformları sağlayan ve hızla büyüyen bir alternatif varlık yönetimi şirketi. Iceberg Capital ayrıca yerel ve uluslararası piyasalarda yatırım portföyleri, finansal araçlar (hisse senetleri, ETF’ler, emtialar, türevler vb.) gibi geleneksel varlık yönetimi hizmetlerinin yanı sıra menkul kıymetler ve blok zinciri teknolojisi için özel platformlar da sunuyor.

Iceberg Capital hakkında daha fazla bilgi için, ziyaret edin: Website | LinkedIn

Venom Vakfı Hakkında

Venom dünyanın ilk düzenlenmiş blockchain ağı. Merkezsiz ağ, ADGM’nin düzenlemelerine uygun olarak fayda (utility) token’ları çıkarma lisansıyla faaliyet göstermektedir. ADGM, yatırımcılar ve finansal hizmet firmaları için çölde bir vaha olarak değerlendirilebilir. Dünyanın ilk düzenlenmiş blockchain ağı Venom, geliştiricilere ve işletmelere inşa etme, yenilik yapma ve ölçeklendirme özgürlüğü sağlar.

Venom blockchain ağında çeşitli şirketler tarafından kurum içi dApp’ler ve protokollerden oluşan bir portföy geliştirilmiştir. Şu anda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve dünya genelinde CBDC’lerin benimsenmesi için bir köprü olma potansiyelini barındırıyor.

Medya sorularınız için lütfen iletişime geçin: Adam Newton, [email protected]   

Venom Ventures hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıları ziyaret edebilirsiniz: Website  |  Twitter

Venom Foundation hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıları ziyaret edebilirsiniz: Website  |  Twitter