Kripto Para Airdrop’u Nedir? Airdrop’a Nasıl Katılınır?

Airdrop terimi, dijital varlıkların halka açık dağıtımını ifade eder


Airdrop terimi, dijital varlıkların halka açık dağıtımını ifade eder. Airdrop, bazı yatırımcıların yararlanabileceği ücretsiz bir kripto para birimi (token) dağıtımıdır. Bazı kripto para birimleri ICO gerçekleştirmez. Token’lar, onları edinme koşullarını yerine getiren yatırımcılara doğrudan bir Airdrop aracılığıyla dağıtılır.

Airdrop, kripto projelerinin arkasındaki kuruluşların kendilerini tanıtmak için düzenlediği pazarlama kampanyasıdır. Bir airdrop’un arkasındaki fikir her zaman aynıdır: kullanıcı tabanını artırmak için kendisini kamuoyuna tanıtmak. Böylece şirketler son derece rekabetçi hale gelen bir ortamda kendilerine bir yer bulmaya çalışırlar. Kripto para airdroplarının amacı, bir haber bültenine kaydolmak, projenin sosyal medya sayfalarını takip etmek veya bir projeye dikkat çekmek ve bir proje platformuna daha fazla insanı çekmektir.

Airdrop, bir şirketin daha iyi görünürlük elde etmek amacıyla ICO’sunu başlattığında kullanılan yaygın bir yöntemdir. Dağıtılmış kripto para birimleri o esnada popüler olmasa da her kripto piyasaya çıktıktan hemen sonra bir fiyat artışı yaşayabilir. Bu yüzden bazı yatırımcılar sadece bu yolla para kazanmaktadır.

Airdroplar sunmak, kullanıcıları bir projeye ilgi duymaya ve yatırım yapmaya motive etmenin bir yoludur. Özellikle geliştirme aşamasında olan kripto para birimleri yeni projelerini öne çıkarmak için bu yolu kullanır. Blok zinciri projeleri tarafından yerel tokenler diğer blok zincirlerinin kullanıcılarına airdrop ile ücretsiz olarak dağıtılır. Çoğu durumda airdrop, tokenlere hak kazanmak için bir gönderiyi retweetlemek veya bir Telegram grubuna katılmak gibi birkaç sosyal medya görevini tamamlamayı gerektirir. Şirketler bu sayede çok sayıda takipçi göstererek projenin inandırıcılık kazanmasını sağlamakta, bu da bazı kararsız kullanıcılara güven vermektedir.

Airdrop’a Nasıl Katılınır?

Bir kripto airdropuna katılabilmek için bazı şartları taşıyor olmak gerekir. Bu yüzden her katılımcı uygunluk koşullarını karşılıyor olmalıdır. Kripto airdroplarına katılmanın temel şartı, bakiyesi olan bir kripto para cüzdanına sahip olmaktır. Bir airdrop almak veya talep etmek için bir cüzdan adresine sahip olmak zorunludur. Standart bir kripto para birimi airdrop’u, bir pazarlama stratejisinin parçası olarak mevcut cüzdanlara bir miktar token aktarır. Genel olarak, yeni projede bir hesaba kaydolmak ve dağıtım etkinliği sırasında cüzdanının adresini vermek yeterlidir. Bazı durumlarda, katılımcıların proje bilgilerini sosyal medyada yayınlamak gibi küçük görevleri tamamlamaları gerekir.