Kripto Para Birimi Bitcoin SV (BSV) Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto para ekosisteminin büyümesiyle birlikte sürekli gelişen yeni bir endüstri ortaya çıkıyor

Bitcoin nedir

Kripto para ekosisteminin büyümesiyle birlikte sürekli gelişen yeni bir endüstri ortaya çıkıyor. Kullanıcılar değişim ve büyüme için bir alan gördükçe, yerleşik blok zincirlerinde her zamankinden daha fazla seçenek sunan yeni çatallar ortaya çıkıyor. Bitcoin Satoshi Vision (BSV), kendisi 2017’de Bitcoin’den (BTC) çatallanan Bitcoin Cash’ten (BCH) ayrıldı. Bitcoin Satoshi Vision, kripto borsalarında BSV olarak listelenir. Ayrıca bazen Bitcoin SV olarak da anılmaktadır. Bu rehber yazımızda BSV Nedir? BSV’nin Gelişimi Nasıl Olmuştur? gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. Şimdi Bitcoin SV’yi daha yakından inceleyelim…

Bitcoin SV Nedir?

Bitcoin Satoshi Vision (SV), 2018 sonlarında Bitcoin Cash blok zincirini çatallayarak ve işlem ücretlerini azaltmak için protokolü daha büyük blok boyutlarıyla ayarlayarak oluşturulan bir kripto para birimidir. Bitcoin Satoshi Vision ismi, destekçilerinin daha ucuz ücretlerin Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin vizyonuyla uyumlu olduğu inancından geliyor.

Yaratıcılarına göre BSV, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun orijinal vizyonuna bir geri dönüş niteliği taşıyor. Satoshi’nin gerçek kimliği bir gizem olsa da, 2008’deki orijinal Bitcoin teknik incelemesinin arkasındaki kişi (veya bir grup insan) hala çok sayıda hayrana sahip. Web sitesinde, “Bitcoin SV, Bitcoin’in geleceğini ateşlemek için orijinal vizyonu geri yüklüyor,” ifadelerine yer veriliyor. Buna ek olarak iki ana hedef belirtiliyor:

  1. Bitcoin SV, dünyadaki her ödeme sistemini daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha ucuz bir satıcı maliyeti ve daha güvenli bir güvenlik seviyesi ile değiştirebilir.
  2. İşletmeler, BSV blok zincirini kullanmak için yatırım ve kaynakları taahhüt etme amacıyla ihtiyaç duydukları istikrarı ve ölçeği sağlarken Bitcoin SV markasına güvenebilirler.

Kripto Para Birimi BSV’nin Tarihçesi

Biraz geriye dönelim. Bildiğiniz gibi, Bitcoin 2009’da sahneye çıktı ve ilk olarak 2010’da gerçek dünya ticaretinde (iki pizza karşılığında) kullanıldı. O zamandan beri, kripto para biriminin ana akım farkındalığa girmesine yardımcı olan büyük bir itici güç oldu. Bitcoin hâlâ en iyi bilinen ve en değerli kripto para birimidir.

Bununla birlikte, BTC’nin hızlı yükselişinin bazı dezavantajları vardı. Bunlardan en önemlisi ücretleri artırmış olmasıdır. Bitcoin daha popüler hale geldikçe, 1MB blok boyutu daha sınırlayıcı hale geldi. 2017’de bazı geliştiriciler, Bitcoin topluluğunun bir kısmını çekerek ve Bitcoin Cash’i (BCH) oluşturdu. Böylelikle Bitcoin sert bir şekilde çatalladı.

Çatallaşmadan sonra bile, Bitcoin Cash topluluğu kripto para biriminin geleceği konusunda çatışmaya devam etti. Böylece, 2018’de topluluk daha da bölünerek Bitcoin ABC (Ayarlanabilir Blok Boyutu Sınırı) ve Bitcoin SV (Satoshi Vision) olarak ayrıldı. Bölme, ağ kapasitesini ve ölçeğini artırmak için Bitcoin ABC’nin ağ betiklerinin üzerine yazmak ve blok boyutunu 32 MB’den maksimum 128 MB’ye çıkarmak için tasarlandı. BSV savunucuları, hareketin orijinal Bitcoin protokolünü geri yükleyerek madenciler için daha uzun vadeli gelire yol açacağını iddia ederek “önce madenciler” felsefesini benimsiyorlar.
BSV’ye geçiş, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı girişimci Craig Wright tarafından desteklendi.

Bitcoin Derneği’nin kurucu başkanı Jimmy Nguyen, BSV bölünmesinde de etkili oldu. Bitcoin SV tam düğüm uygulaması başlatıldığında Nguyen, “Bitcoin’in geleceği büyük bloklar, büyük işler ve büyük büyümedir. Bitcoin SV, Bitcoin’in profesyonelleşmesini ilerleterek bu büyük geleceğe doğru atılan önemli bir adımdır. “ ifadelerini kullandı.
BSV, 2018’de piyasaya sürülen kripto alanına hala nispeten yeni bir eklemedir. Web sitesi gelecekteki planlar için bir yol haritası çizmektedir, ancak temel değerleri istikrar, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve birinci sınıf bir ödeme deneyimidir.

Bitcoin SV’nin Gelişimi Nasıl Olmuştur?

BSV’nin yaratılmasına yol açan Bitcoin Cash hard forkunun ardından, Bitcoin SV geliştiricileri, kendi görüşlerine göre orijinal Bitcoin protokolünü geri yüklemek için bir yol haritası belirlediler. Yol haritası dört ana hedefi vurguladı: ölçeklendirme, güvenliği artırma, ödeme deneyimini iyileştirme ve protokolü geri yükleme.

Quasar adlı ilk protokol yükseltmesi 24 Temmuz 2019’da gerçekleşti. Bu yükseltme, temel olarak ölçeklendirmeye odaklandı ve en büyük değişiklik, varsayılan blok boyutunun sabit sınırının 2 GB’a yükseltilmesi oldu. Birçok BSV savunucusu, bu hareketin devasa zincir üzerinde ölçeklendirme gücünün kilidini açacağına ve BSV’nin küresel kurumsal blok zinciri olmasını sağlayacağına inanıyor. Quasar yükseltmesinden önce BSV, herhangi bir sorun olmadan saniyede 300’den fazla işlemi gerçekleştirebiliyordu. Ancak şimdi BSV’nin saniyede 1.000 işlemi aşması bekleniyor.

Jimmy Nguyen, Quasar yükseltmesinin madencilerin kârlılığı sürdürmelerine yardımcı olacağını, özellikle de Mayıs 2020’de ufukta bir sonraki blok yarılanmasında yardımcı olacağını belirtti. Nguyen’e göre BSV, önümüzdeki yıllarda madenciler için getiri sağlayacak bir hızda ölçeklenebilen tek protokoldür. Nguyen, Satoshi’nin vizyonunun her zaman böyle olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, artan blok boyutlarıyla birlikte, ağa ayak uyduramayan düğüm olayları bildirildi ve bu da geçici bir zincir bölünmesine neden oldu.

Kripto Para Birimi Bitcoin SV’nin Bugünü

Bitcoin SV, lansmanından sonra 2018’in 4. çeyreğinde, birçok iniş çıkışlar yaşadı. Ancak Mayıs 2019’daki dalgalanmadan bu yana nispeten sabit kaldı. Yatım anı itibariyle $3.389.140.786’lik piyasa değeri bulunuyor ve $183,15’dan işlem görüyor. Bu, USD değeri açısından Bitcoin ve Bitcoin Cash’in altına düşüyor. Ancak, kripto para birimi yolculuğuna yeni başlayanlar için alternatif bir seçenek olmaya devam ediyor.

İster BTC, BCH veya BSV’yi seçin, önemli olan her şeyden haberdar olmak ve size en uygun seçimi yapmaktır.