Kripto Para Birimi Bitcoin Gold (BTG) Nedir? Nasıl Çalışır?

Çeşitli türlerdeki kripto para birimi çatalları artık düzenli olarak gerçekleşiyor


Çeşitli türlerdeki kripto para birimi çatalları artık düzenli olarak gerçekleşiyor. Bitcoin bile bu şekilde birkaç farklı yineleme ve çatallanma yaşadı. En büyük ve en çok tartışılan Bitcoin çatallarından biri 2017’nin sonlarında gerçekleşti.

Bitcoin Cash hard forkundan sadece birkaç ay sonra Bitcoin , Bitcoin Gold (BTG) olarak bilinen başka bir topluluk odaklı hard fork yaşadı.Bitcoin gold, 24 Ekim 2017’de gerçekleşen orijinal açık kaynaklı kripto para biriminin hard fork’uydu. Sert çatallar, bir kripto para birimi müşteri tabanı büyüdükçe ölçeklendirme amaçları, hedeflerin farklılıkları veya geliştirici çatışması dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle gerçekleşir. Bitcoin Gold’un belirtilen amacı ise, “bitcoini yeniden merkezi olmayan hale getirmek” olmuştur.

Yüzeysel olarak, “bitcoini yeniden merkezi olmayan hale getirme” fikri mantıksız görünebilir. Bitcoin, diğer tüm kripto para birimleri gibi, halihazırda  merkezi olmayan hale getirilmek üzere tasarlanmıştır. Bitcoin zaten herhangi bir merkez bankasıyla, özellikle de ülke veya devlet kurumuyla bağlantılı değildir.

Bununla birlikte, Bitcoin Gold’un gelişimini tetikleyen Bitcoin ile ilgili en büyük sorunlardan biri, merkezi ihraç sorunuyla hiç deilgili değildi. Daha ziyade bu çatalın gerçekleşmesini sağlayan sorun madencilik süreciyle ilgili idi. Bitcoin Gold geliştiricileri, madencilik süreci için yeni bir algoritma benimsedi.

Bitcoin Gold Ne Zaman Yayınlandı?

Bitcoin Gold hard fork’u 24 Ekim 2017’de Bitcoin blok zincirinde 491.407 blok ile gerçekleşti. Bu gerçekleştiğinde, Bitcoin Gold o noktaya kadar Bitcoin üzerindeki tüm bakiyelerin ve işlemlerin anlık görüntüsünü aldı. Yeni blok zinciri oradan başladı.

Amaç: Madencilik Sürecini Demokratikleştirmek

Bitcoin madenciliği kazançlı ancak kaynak yoğun bir süreçtir. En karlı madencilik girişimleri, genellikle her biri pahalı, özel ekipman gerektiren çok sayıda madencilik teçhizatını bir araya getiren girişimlerdir. (Madencilik İle İlgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin: Bitcoin Üretimi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği )

Bitcoin için kendi başlarına madencilik yapmaya çalışan bireyler, kendi makinelerini oluşturmak için büyük miktarda para ve zaman harcamak zorundadır. Ya da bu kimselerin bilgisayarları profesyonel teçhizat sistemleriyle rekabet edemediğinden bu süreçte sınıfta kalırlar.

Sanal para birimleri dünyasında, bilgisayar korsanlarından ve diğer kötü niyetli varlıklardan gelen tehditler sürekli bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle Bitcoin gold, müşterilerinin hesaplarını ve sanal paralarını güvence altına almaya yardımcı olmak amacıyla piyasaya sürüldüğü andan itibaren ek güvenlik ve koruyucu önlemler alırlar. Bunlar, tekrar koruma ve benzersiz cüzdan adreslerini içerir.

Bitcoin Gold’un “gönüllü geliştiriciler tarafından oluşturulan ve dünyanın dört bir yanına yayılan, hızla büyüyen bir bitcoin meraklıları topluluğu tarafından desteklenen ücretsiz bir açık kaynaklı yazılım projesi” olması da potansiyel müşteriler için bir çekicidir.

Borsalarda Bitcoin Gold

Tüm kripto para birimleri için, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli başarıyı belirlemeye yardımcı olan en önemli faktörlerden biri, kripto para birimi borsalarındaki kullanılabilirliğidir. Kullanıcılar işlem yapabilmek için borsalardaki kripto para birimine erişebilmelidir.

Bitcoin Gold web sitesine göre, Mart 2018 itibarıyla kripto para birimi Bithumb, Bitfinex, Binance, Bittrex, HitBTC, Uphold, YoBit, Gate.io, Changelly, Shapeshift, BitBay, Abucoins, Change Now, Evercoin, Bitsane, Bitstarex, QuadrigaCX, Cex.io, Okex, Anybits, BestRate, Bitmarket, Indacoin, CoinSwitch. Unocoin ve Tdax’ta canlı olarak işlem görüyordu.

Yakın gelecekte Bitcoin Gold’u sunması planlanan ek borsalar da var. Kripto para birimi, Trezor Wallet, Ledger Wallet, Exodus, Coinomi, Bitpie, Guarda, Freewallet, BTGWallet ve Kasse dahil olmak üzere bir dizi cüzdan hizmetinde de mevcuttur. Web sitesine göre, kripto para birimi Ocak 2018 itibarıyla 46 pazarda ve 26 borsada listelendi.

Bitcoin Gold’un Lansmanı ve Ardından Devam Eden Tartışmalar

Bitcoin Gold geliştiricileri lansmandan sonra “post-mine” denen şeyi kullandılar. Bu, çatal çoktan gerçekleştikten sonra 100.000 kripto paranın geriye dönük madenciliğiydi. Bunun gerçekleşmesinin yolu, daha geniş bitcoin gold ağını büyütmek ve sürdürmek için kullanılmak üzere sonuçları bir tür “bağış” olarak bir kenara bırakılan yaklaşık 8.000 bloğun hızlı madenciliği yoluyla gerçekleşti. Bu 100.000 kripto paranın yaklaşık %5’i, altı ana takım üyesinin her biri için bonus olarak ayrıldı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, lansman sırasında özellikle Bitcoin Gold konusunda şüpheciydi. Coinbase temsilcileri, borsanın “Geliştiricileri kodu gözden geçirme amacıyla kamuya sunmadığı için Bitcoin Gold’u destekleyemiyor. Bu büyük bir güvenlik riski oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

4 Mart 2018 itibariyle, Bitcoin Gold 253 erişilebilir düğüme sahiptir. En yüksek düğüm konsantrasyonu Almanya’da (46 düğüm), sonraki en yüksek düzeyler Amerika Birleşik Devletleri (38), Fransa (37) ve Rusya’dır (18).

Şubat 2018’de, Bitcoin Gold, “tamamen işlevsel bir bitcoin gold içgörü örneği ve Insight UI ve Insight API sunan web uygulaması hizmeti” olarak adlandırılan Bitcoin Gold İnsight Explorer‘ı başlattı.

Çoğu kripto para birimi gibi, Bitcoin Gold da tartışmalardan payını aldı. Lansmandan sadece günler sonra madenciler, Bitcoin Gold geliştiricilerinden birini madencilik topluluğundan gizlenen %0,5’lik bir madencilik ücreti eklemekle suçladı.

Bitcoin Gold’u Kimler Aldı?

Bitcoin Gold, orijinal Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olduğu için, çataldan önce BTC’ye sahip olan herkes 1: 1 oranında aynı miktarda BTG aldı. BTG’yi almak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktu.

Yaklaşık 20 borsada BTG ticareti yapabilirsiniz . En popüler seçenekler HitBTC, OKEx, Bitfinex ve Binance’dir .

Bitcoin Gold Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Gold madenciliğinin nasıl yapılacağıyla ilgileniyorsanız, iyi haberlerimiz var. Kurulum süreci nispeten basittir ve yalnızca bir GPU ile madencilik yaparsınız yani ASIC gerekmez.

Öncelikle bir maden havuzuna katılmanız gerekir . Pool.gold ile  en popüler seçeneklerden biri ancak yine de ondan fazla seçeneğiniz var. Ardından, katıldığınız havuzdan madencilik yazılımını indirin. Pool.gold, NVIDIA ve Radeon için madencilik yazılımına sahiptir .

BTG cüzdanınız yoksa bir tane kurmanız gerekecektir. Seçenekleriniz arasında BTGWallet.online , Bitcoin Gold Core Cüzdan veya BTG’yi destekleyen herhangi bir cüzdan bulunmaktadır.

Bitcoin Gold, Bitcoin’e Rakip mi?

Bitcoin Gold, orijinal Bitcoin blockchain’inin hard fork’u olmasına rağmen, Bitcoin’e gerçekten rakip değildir. Bitcoin Cash gibi diğer sert çatallar, Bitcoin ağındaki bazı madencileri yeni blok zinciri üzerinde çalışmak için kullanırken, Bitcoin Gold’un anti-ASIC algoritması, Bitcoin’in mevcut madencilerinin neredeyse hiçbirinin madencilik BTG’sine geçmek istemeyeceği anlamına geliyor.

Bunun yerine Bitcoin Gold , madencilik gücü için Ethereum gibi diğer ASIC karşıtı kripto para birimleriyle rekabet ediyor . Bu tür ağlarda madencilik, daha küçük ölçekli GPU madenciliği şeklinde gelir. Bitcoin Gold için sorun, diğer ASIC karşıtı kripto para birimlerinin daha uzun bir geçmişe sahip olması ve madenciler için daha öngörülebilir olmasıdır. BTG başına fiyat yükselmedikçe, bir madencinin neden BTG’ye geçmek isteyeceği belli değil.

Bitcoin Gold’un sahip olduğu tek avantaj, geniş çapta yayılmasıdır. Alınan Bitcoin ağındaki herkes BTG alacak, bu nedenle yaygın olarak benimsenme potansiyeli vardır.

Bitcoin Gold vs Bitcoin, Bitcoin Cash 

Bitcoin blok zincirinde bu kadar hızlı bir şekilde art arda gelen bu kadar çok çatal ile, farklılıkları takip etmek kafa karıştırıcı olabilir.

Bitcoin Gold, ASIC’e dayanıklı yeni bir Proof of work  algoritması uygulayan bugüne kadarki tek Bitcoin çatalıdır. Bu yeni hash algoritması ile birlikte, Bitcoin Gold her blokta yeni bir zorluk ayarı uygular ve geçmiş blok sürelerine göre zorluk derecesini kademeli olarak arttırır. Son olarak, Bitcoin Gold, hem Segregated Witness (SegWit) teknolojisini hem de tekrar korumasını (replay protection) destekleyen tek Bitcoin forklarından biridir. SegWit, blok başına olası işlem sayısını artırır ve tekrar koruması, iki çatal üzerinde dolandırıcılık amaçlı paralel işlemleri önler.

Çataldan Sonra Tekrar Koruma (Replay Protection)

Tekrar koruması, mevcut bir blok zincirinin çatalını uygularken çok önemlidir. BTC ve BTG arasındaki paylaşılan kod ve cüzdan adresleri, bir tekrar saldırısı gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Temel olarak, hem BTC hem de BTG’de aynı anda bir işlem yapmak istiyorsanız, sorun yok. Ancak, BTC’de birine ödeme yapmak ve BTG’nizi korumak istiyorsanız, bir saldırıya açıksınız. Bir saldırgan, çatallar arasında yanlış bir sinyal göndererek, yalnızca birini göndermek istediğinizde her iki para birimini de kaybetmenize neden olabilir.

Bitcoin Gold, bu tür saldırıları önlemek için BTG’de tam tekrar koruması sunar. Çözüm, işlemleri yeniden düzenleyen bir SIGHASH_FORK_ID mekanizmasını içerir, yani BTC’den BTG’ye aktarılamaz.

Bitcoin Gold’un Geleceği

Bitcoin Gold web sitesine göre, kripto para birimi geleceğe genişleme ve büyüme için iddialı planlar sürdürüyor. Örneğin 2018’in ilk çeyreğinde web sitesi, BitcoinJS, BitcoinJ ve CoPay ile “açık kaynak kitaplık entegrasyonu” ve yenilenmiş bir web sitesi de dahil olmak üzere “akademik ve üniversite işbirliği” ve “tasarım ve yeniden markalaşma” gibi hedeflerini açıkladı. .

2018’in ikinci çeyreğinde dijital para birimi, P2Pool aracılığıyla bir yıldırım ağı ve merkezi olmayan madenciliği entegre etmeyi hedefliyor. Bir banka kartı programı ile diğer ödeme sistemleri entegrasyonlarını entegre etme planı da vardır.

2018’in sonunda, kripto para birimi, “yan zincirler ve zincirler arası atomik takaslar” geliştirmenin yanı sıra bir dizi buluşma ve geliştirici konferansları, üniversite sosyal yardımları ve daha fazlasını geliştirmeyi hedefliyor. 2019’a baktığımızda, kripto para biriminin gözleri özel işlemlere ve burs veya araştırma desteğine sahip.

Uzun vadede, Bitcoin Gold akıllı sözleşmeler ve blok zinciri demokrasisi üzerine araştırmalar yürütecek ve merkezi olmayan bir fiat-kripto komisyonculuk ağı geliştirecek.

Bitcoin Gold geliştiricileri, bu kripto para biriminin, ana bitcoinin ve daha geniş dijital para dünyası arasındaki bağlantıların bilincindedir. Bu nedenle, “üzerinde çalıştığımız temel iyileştirmelerin, yalnızca Bitcoin Gold için değil, daha geniş Bitcoin ve kripto dünyalarında büyük ilgi gördüğünü” belirtiyorlar. Bu tek taraflı olarak uygulanabilir iyileştirmelerin bazılarının, dijital para biriminin geliştirilmesi için sert çatalları, “akıllı oylama mekanizmalarını” ve “merkezi olmayan karar verme mekanizmalarını” ele almak için ölçeklenebilir yolları içerebileceğini söylediler.

İnsanlar Bitcoin Gold Hakkında Ne Diyor?

Çoğu yeni kripto para birimi, ASIC dirençli karma algoritmaları içerir ve merkeziyetsizliği teşvik etmek için bir endüstri standardı haline gelir. Bu bakımdan Bitcoin Gold heyecanlanacak çok şey barındırıyor. Ayrıca Bitcoin Gold özünde, Bitcoin ağını daha merkezi olmayan madenciliğe geçirmekle ilgileniyor.

Ancak yukarıda da gördüğümüz gibi, mevcut Bitcoin madencilik sisteminin bozuk olduğuna dair elimizde çok fazla kanıt yok. Bazı küçük şikayetler oldu ve ağın bu kadar merkezi olması ideal değil. Bununla birlikte, Bitcoin madencilerinin güçlerini çok agresif kullanırlarsa kaybedecekleri çok şey var. Bitcoin madenciliği topluluğuna, birkaç önemli ASIC çiftliğinden kontrolü merkezden uzaklaştıran yeni girişler de mevcut.

Bitcoin uzmanlarının genel fikir birliği, Bitcoin Gold’da bağımsız bir yatırımı garanti edecek kadar güvenilir olmadığıdır. Çatallaşmanın bir sonucu olarak aldığınız ücretsiz BTG’nizi elinizde tutmak kesinlikle zarar görmese de (24 Ekim’den önce Bitcoin’e sahipseniz), daha fazla alıp almayacağınıza karar vermeden önce değerlendirme yapmanız gerekebilir.