Kripto Para İşlem Hacmi Nedir?

2022 yılı itibarıyla kripto para piyasasında 21.000’den fazla aktif kripto para bulunuyor

hacim-ağırlıklı-ortalama-fiyat-VMAP-nedir-temel-rehber

2022 yılı itibarıyla kripto para piyasasında 21.000’den fazla aktif kripto para bulunuyor. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar herhangi bir coin’i değerlendirirken genellikle arzı, madenciliği, dolaşımdaki miktarı ve hacmi gibi kritik unsurları göz önünde bulunduruyor. Bunların arasında en çok takip edilen faktör şüphesiz işlem hacmidir. Kripto para birimlerindeki işlem hacmi, bir token’a ne sıklıkla yatırım yapıldığının tahmin edilmesini sağlar.

İşlem hacmi, coin’lerin alım ve satım miktarlarının belirli bir dönem içerisindeki değerlerinin toplamını kapsar. İlgili token’ın, herhangi bir zaman aralığında yatırımcılar tarafından toplamda ne kadar el değiştirdiğini gözler önüne serer. Bu hesaplama genellikle saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık veriler baz alınarak yapılır.

Kripto Para Birimlerinde Hacim Neden Önemlidir?

İlgilendiğiniz bir token’a yatırım yapmak için o kripto para biriminin işlem hacmini göz önünde bulundurmak sizlere pek çok fayda sağlayabilir. İşlem hacmi, geçmiş dönemlerde yatırımcıların o coin’e ne kadar ilgi gösterdiğini anlamanızı sağlar. Ayrıca kıyaslama yapmanızı mümkün kılar. Böylece geleceğe dair öngörülerde bulunmanız kolaylaşır. Kripto para endüstrisinde hacim, token’ların değerini etkileyen en temel unsurlardan biridir.

Herhangi bir coin’in işlem hacmi yükselirse, yatırımcıların bu kripto para birimine güvendiğini ve yatırım yaptığını anlayabilirsiniz. Hacmi yükselen bir dijital varlığa karşı kullanıcılarda güven duygusu oluşabilir. Bu da doğal olarak daha fazla insanın yatırım yapmasını sağlar. Ayrıca işlem hacmi yüksek olan kripto para birimlerinin manipüle edilmesi diğerlerine kıyasla çok daha zordur. Kripto para işlem hacminin artması halinde ilgili token’da fiyat yükselişi beklenir. Bu, yatırımcıların coini fazlasıyla tercih ettiğini ve ciddi alımlar yaptığını gösterir. Aynı zamanda kripto para piyasasında token’ın popüler bir konuma ulaşmasını mümkün hale getirir. Tradingview gibi grafik platformlarından dilediğiniz dijital varlığın işlem hacmini inceleyebilirsiniz.

Eğer ilgilendiğiniz bir token’da işlem hacmi düşüyorsa o kripto para birimine yatırım yapan kullanıcı sayısı azalıyor demektir. Bu tür gelişmeler yatırımcıların gözünde token’lara karşı güvensizlik oluşmasına sebep olabilir. Ek olarak düşük hacimli bir coinde ani fiyat hareketleri meydana gelebilir. Hacmi düşük olan dijital varlığa yüksek oranda sahip olan yatırımcılar beklenmedik fiyat dalgalanmalarının gerçekleşmesine neden olabildiği için, bu durum genellikle keskin düşüşler şeklinde karşımıza çıkmaktadır.