Pine Script Nedir? Kodları, Kullanımı

Pine Script, TradingView tarafından geliştirilen indikatör (Gösterge) ve strateji geliştirme olanağı sağlayan bir kodlama dilidir


Pine Script, TradingView tarafından geliştirilen indikatör (Gösterge) ve strateji geliştirme olanağı sağlayan bir kodlama dilidir. Geleneksel kodlama dilleriyle benzer bir altyapıya sahip olan Pine Script, yazılımcılar tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Pine Script ile göstergeler, grafikler ya da çeşitli parametreler içeren görseller oluşturmak mümkündür. Ayrıca Pine Script, strateji geliştirmek için ideal bir programlama dilidir. Herhangi bir indikatörde kullanılan veri ve parametreler, uygun görülmesi halinde tekrardan optimize edilebilir.

Pine Script Nedir?

Pine Script, gösterge ve stratejiler geliştirmeyi sağlayan bir programlama dilidir. Yazılım geliştirici TradingView tarafından geliştirilmiştir. Büyük oranda, programlama bilgisi olan yazılımcılar için geliştirilen bu dil, henüz başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için de uygundur.

Pine Script ile oluşturulan grafiklerin alt bölümünde düzenleme işlevini yerine getiren bir düzenleyici bulunmaktadır. Bu düzenleyici yardımıyla programlama gerçekleştiren kullanıcı, çeşitli değişkenleri optimize edebilir, değiştirebilir, revize edebilir ya da şartlara göre yeniden uyarlayabilir. Bu doğrultuda geliştirilen stratejilerin, dönemlik değişkenlere göre yeniden uyarlanması mümkündür.

Pine Script, son derece fonksiyonel bir kütüphaneye de sahiptir. Grafikler üzerinde yapılan çalışmalar kütüphane yardımıyla diğer kullanıcılar ile paylaşılabilir. Aynı zamanda, kütüphanede paylaşılan grafiklerin diğer kullanıcılar tarafından optimize edilmesi ya da düzenlenmesi mümkündür.

Pine Script Kodları

Pine Script kodları, özellikle finansal yatırımcılar için son derece fonksiyoneldir. Oldukça verimli grafikler oluşturabilme imkanı sunan Pine Script kodlarıyla, özel göstergeler oluşturmak mümkündür.

Kullanıcı, bu göstergeler üzerinden teknik analiz yapabilir ya da stratejiler geliştirerek gelecekteki yatırım planlarını düzenleyebilir. Tüm bu avantajlarının dışında Pine Script kodları, grafik bölümünün altına konumlandırılan düzenleyici sayesinde kullanıcının, grafikler üzerinde arzu ettiği gibi düzenlemeler gerçekleştirebilmesini sağlar.

Pine Script Kullanımı

Pine Script kullanımı oldukça basittir. Söz dizimleri son derece kolay biçimde okunabilir. Kütüphanede yer alan gömülü fonksiyonlar, ekstra program yazmadan kullanıcının birçok işlemi gerçekleştirebilmesini sağlar.

Pine Script, aynı zamanda açık kaynak kodludur. Programı sınırlayan tek durum ve onu gerçek anlamıyla açık kaynak kodlu yapmayan tek şart, geliştirilen kodların TradingView üzerinden paylaşılıyor olmasıdır. Bu programlama dilinin geliştiricisi olan TradingView, program üzerinde yapılan değişiklikleri kendi platformunda yayınlama iznine sahiptir.