Kripto Paralar Yasa Dışı Faaliyetleri Kolaylaştırıyor mu?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bir yandan giderek olgunlaşan kripto sektörüne yenilikler katmaya devam ederken diğer taraftan da yanlış yargı ve düşüncelere karşı doğruları anlatmaya devam ediyor


Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bir yandan giderek olgunlaşan kripto sektörüne yenilikler katmaya devam ederken diğer taraftan da yanlış yargı ve düşüncelere karşı doğruları anlatmaya devam ediyor. Bu kapsamda kripto dünyasını daha güvenli bir hale getirmek için birçok ülkedeki emniyet teşkilatlarıyla omuz omuza çalışan Binance uyum ekibi üyeleri, dünyanın farklı bölgelerinde görev alarak kazandıkları eşsiiz deneyimleri paylaştılar.  

Binance Uyum Ekibi’nin deneyimli üyelerine tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklamaya göre, kripto paralar, yasa dışı faaliyetlere şeffaflığı ve güvenliğiyle geçit vermiyor. Üstelik kripto üzerinden dolandırıcılık veya sahtekarlık yapmak isteyen kişilerin tespiti, diğer finansal modellerde olamayacak kadar çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşiyor. 

Kripto Paralarla Yapılan Tüm İşlemler Kalıcı

Binance Küresel İstihbarat ve Soruşturma Müdürü Matt Price bu konuda 6 bölümlük video serisi hazırladı. Price, videoda doğru bilinen en büyük yanlışlardan birini ele aldı: Kripto paraların anonim olması ve bu nedenle de yasadışı faaliyetlere ev sahipliği yapması. Ancak gerçek ise bunun tam tersini oluşturuyor. Bu kapsamda kripto üzerinde yapılan tüm işlemler herkese açık ve kalıcı bir şekilde kaydediliyor. Bu da soruşturma yapanlar için büyük kolaylık sağlıyor. Geleneksel finansal sektördeki soruşturmaların aksine; kriptonun şeffaf olması kötü niyetli kişilerin tespit edilmesini kolaylaştırıyor. 

Şeffaflık

Binance Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Richard Teng, özellikle geleneksel medyada kimi zaman kripto paraların yasa dışı fonlardan ibaret olduğu bir alan olarak, abartılacak biçimde olumsuz haberlerin çıktığının altını çiziyor. Ancak kripto dünyasında kara para aklamak o kadar da kolay olmuyor. Bu kapsamda itibari para alanında yaklaşık 800 milyar USD ila 2 trilyon USD arasında para aklanırken, bu rakam kripto paralarda ise itibari para alanındakinin yalnızca %0,03’ü kadar. Teng bu oranın, itibari para yanında oldukça “mikroskobik” kaldığını belirtiyor. Binance Mali Suçlar Uyum Müdürü Tigran Gambaryan da kriptonun kara para aklamanın en kötü yolu olduğunu belirtiyor.  Çünkü kripto para, işlemlerde eş benzeri görülmemiş bir şeffaflık sunuyor ve emniyet güçlerinin işlerini daha verimli bir şekilde yapmasına olanak tanıyor. 

Suç Oranı En Düşük Finans Argümanı: Kripto

Binance Uyum Yetkilisi Steve Christie, kripto paraların suçlular tarafından kullanıldığı ve içsel değere sahip olmadığına yönelik yanlış kanıyı çürütüyor. Christie’ye göre kripto paralarla gerçekleştirilen yasadışı faaliyetler fazlasıyla abartılarak yansıtılıyor. Üstelik suç faaliyetleri, çok büyük bir oranda gerçek kullanım alanlarına yapılan yatırımlara yönelik oluyor. Küresel ekonomiyi değiştirecek ölçüde büyük gerçek yatırımların olduğu düşünülürse, bu yöndeki suçların da geleneksel finansal yöntemler üzerinden gerçekleştiği kolaylıkla ortaya çıkıyor.