Kripto Paralarda Mum Grafik Formasyonları Nasıl Kullanılır?

Trader’ların hemen hemen hepsi teknik analizden yararlanarak yatırımlarına yön veriyor


Trader’ların hemen hemen hepsi teknik analizden yararlanarak yatırımlarına yön veriyor. Teknik analizleri doğru yorumlayarak, en verimli yolu bulabilmek için de birçok gösterge ve formasyon bulunuyor. Bu yardımcı analiz araçları içerisinde en çok tercih edilenlerin başında ise mum grafik formasyonları yer alıyor. Aynı zamanda en eski yol göstericilerden biri olan mum grafik formasyonları sayesinde birçok yatırımcı portföylerine yön veriyor. Hisse senetlerinden endekslere kadar kullanılan mum grafik formasyonları, kripto para yatırımcıları tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Fiyat ve trend dönüşlerine işaret eden bu formasyonlar diğer indikatörler ile birleştirilerek doğru bir şekilde analiz edildiğinde etkili birer yol göstericiye dönüşüyor. 

Birbirinden Farklı Mum Grafik Formasyonları 

Fiyatların yükselebileceğine, düşebileceğine veya trend dönüşlerine işaret eden mum grafik formasyonları birbirinden farklı yapılarda oluşarak karşınıza çıkabilir. Bu çerçevede 13 farklı tipte ayı (bearish) ve 21 farklı tipte boğa (bullish) formasyonu olmak üzere toplamda 34 farklı mum grafik formasyonu bulunuyor. Bu grafik formasyonları içinden boğa (bullish) grafik formasyonları adıyla müstesna; fiyatların yükselebileceğine ve trendin yukarı yönlü olabileceğine işaret ediyor. Ayı (bearish) grafik mum formasyonları ise tam tersi olarak; fiyatların düşebileceğini ve piyasa trendinin aşağı yönlü seyredebileceğini gösteriyor. Siz de bu mum grafik formasyonlarının göstergelerinden yararlanarak değişen piyasa koşulları karşısında pozisyon alabilirsiniz.

Mum Grafik Formasyonları Nasıl Yararlanılır? 

Temel olarak ayı (bearish) ve boğa (bullish) olarak iki ana gruba ayrılan mum grafik formasyonları farklı nitelikler barındırır. Bunların başlıcaları; fiyat iniş çıkışları, trend dönüşleri, piyasasının devamlılığını ve kararsızlığı göstermesidir. Mum grafik formasyonları piyasalar ve fiyatlar hakkında bir ön görü sağlıyor olsa da tek başına bir alım ya da satım sinyali sağlamaz. Alım ve satım noktasında bir nihai karara varabilmeniz için diğer indikatör ve formasyonlardan da destek almanız gerekir. Bu çerçevede mum grafik formasyonları, diğer indikatörler ile birleştirildiğinde oldukça etkili bir hale dönüşebilir. Traderlar ve teknik analizden yararlanan yatırımcılar, mum grafik formasyonlarını bu bağlamda etkin bir şekilde kullanarak kendileri en doğru yol haritasını çizmeye çalışırlar.