Kripto Paralarda Boğa Başlangıcı Mum Formasyonları 

Mum grafik formasyonları teknik analiz içerisinde kullanılan en eski ve en çok tercih edilen formasyonlardan biri olarak bilinir


Mum grafik formasyonları teknik analiz içerisinde kullanılan en eski ve en çok tercih edilen formasyonlardan biri olarak bilinir. Günümüzde de birçok trader tarafından kullanılan ve hala geçerliliğini koruyan mum grafik formasyonları, yatırım portföyünüzü yönetme hususunda size birçok noktada yol gösterici olabilir. Trend dönüşleri, piyasa karasızlığı, fiyatların düşeceğine ya da yükseleceğine dair sinyaller verse de tek başına alım veya satım sinyali içermez. Mum grafik formasyonlarını bu anlamda değerlendirebilmek için yardımcı indikatörlerden de destek almanız gerekir. Bununla birlikte mum grafik formasyonları temel olarak iki durum hakkında ön görü sahibi olmanıza zemin hazırlar; ayı (bearish) trendi ve boğa (bullish) trendi başlangıçları mum grafik formasyonundan ön görülebilir. Bu çerçevede özellikle boğa başlangıçlarıyla için sıkla tercih edilen formasyonlar bulunuyor. Boğa başlangıcını haber veren ve en çok tercih formasyonlar ise şekilde: 

Çekiç Formasyonu 

Bullish Hammer (Çekiç Boğa) olarak adlandırılan çekiç formasyonu, en popüler ve sıklıkla kullanılan bir mum grafik formasyon türü. Bu formasyonda dip seviyeye döven bir çekiç oluşur. Düşüş trendi esnasında oluşan bu çekiç formasyonu, gelecek olan yükselişe işaret eder. Barın en üstünde veya üstüne oldukça yakın bir noktada oluşan küçük bir gövdeye ve gövdenin alt kısmında oluşan uzun bir gölgeye sahiptir. Teyit noktası çekiç gövdesinin üst kısmıyken, stoploss seviyesi ise barın görmüş olduğu en düşük fiyattır. 

Ters Çekiç

Bullish Inverted Hammer (Ters Çekiç Boğa), Ssiyah bir gövde ve onu takip eden ters çekiç görünümündeki mum grafik formasyonudur.  Küçük bir gövdeden ve uzun bir üst gölge oluşan çift mum çubuklu bu formasyon, sıklıkla kullanılan bir türdür. Bu formasyonda teyit seviyesi Ters Çekiç’in üst gölgesinin ortası noktası, zarar durdur seviyesi ise formasyonun oluştuğu en düşük barın dip noktasıdır.

Üç Beyaz Asker 

Bullish Three White Soldiers (Üç Beyaz Asker Boğa), merdiveni andıran görünümü ile dikkat çeker. Bu formasyonu oluşturan mumların her biri diğerinden daha yüksek üç mumdan meydana gelir. Üç Beyaz Asker’de teyit seviyesi son barın kapanış fiyatı, stoploss noktası ise son barın gördüğü en düşük fiyat seviyesidir. 

Harami Boğa 

Bullish Harami (Hamile Boğa), adından da anlaşılacağı üzere görünüm olarak hamile bir kadını andırır. Bu formasyon siyah bir gövde ve gövdenin içinde kalan beyaz bir gövdeden meydana gelir. Formasyondaki teyit noktası için; formasyonu oluşturan ikinci barın kapanış fiyatı, ilk barın gövdesinin orta noktası kıyaslanır, bunlardan yüksek olanı seçilir. Stoploss seviyesi içinse formasyonu oluşturan iki bardan daha düşük olanı kullanılır.