Kusama (KSM) Coin Nedir? KSM Coin Yorum ve Geleceği

Kusama (KSM), Polkadot’un kod tabanına dayanan ve Polkadot (DOT) ekosistemi için bir test ağı görevi gören rafine edilmemiş, deneysel, hisse kanıtı ağıdır


Kusama (KSM), Polkadot’un kod tabanına dayanan ve Polkadot (DOT) ekosistemi için bir test ağı görevi gören rafine edilmemiş, deneysel, hisse kanıtı ağıdır. Kusama, ağın istikrarını tehdit edebilecek herhangi bir sorun veya güncelleme hakkında bir uyarı sistemi olarak hizmet ederek Polkadot’u güvende tutar. Kusama ağı, topluluk onu koruduğu sürece var olmaya yöneliktir ve bu da onu yeni projeler ve yüksek riskli yatırımlar için en iyi alanlardan biri haline getirir.

Kusama (KSM) ile ilgileniyor, ancak bunun ne hakkında olduğundan veya nereden başlayacağından emin değil misiniz? Endişelenmeyin. Bu kılavuz, Kusama (KSM) Coin nedir, yorum analizi ve geleceği hakkında detaylara yanıt verecek şekilde hazırlanmıştır.

Kusama (KSM) Coin Nedir?

Kusama (KSM), Polkadot blok zincirinin denetlenmemiş erken bir sürümünde çalışan, Polkadot için halka açık bir üretim öncesi ortamıdır. Kusama, herhangi bir geliştiricinin Polkadot projelerinin erken sürümlerini canlı, gerçekçi bir ortamda test etmesine olanak tanıyan bir sanal alan işlevi görür. Kusama bir “Kanarya Ağı” olarak hareket ettiğinden, DOT ekosisteminin çok önemli bir bileşenidir ve büyük güncellemelerin ve kod sürümlerinin Polkadot’ta halka açıklanmadan önce kapsamlı bir şekilde test edilmesini ve incelenmesini sağlar.

Ağın yerel kripto para birimi KSM, Kusama ağı yönetmek için kendi blok zinciri teknolojisini kullandığından bir ERC20 belirteci değildir. Kusama’nın çeşitli nedenlerle kendi tokeni vardır: ağın yönetimi için kullanılmak, ağın çalışması için stake edilmek, bir zinciri Kusama’ya parachain olarak bağlamak için bağlanmak ve kullanıcıları için bir yardımcı token olarak hizmet etmek.

Kusama (KSM) Nasıl Çalışır?

Kusama, Polkadot’un kardeş zinciridir ve Polkadot ağının birçok önemli tasarım özelliğini taklit eder. Örneğin, Kusama işlemleri işlemek ve ağ etkinliğini yönetmek için iki tür blok zinciri kullanır. Ana ağ, doğrulayıcıların stake edildiği Röle Zinciri olarak adlandırılır. Röle Zinciri minimum işlevselliğe sahiptir ve sistemin bir bütün olarak koordinasyonundan sorumludur. Ayrıca, her biri farklı mimarilere, özelliklere ve her birini kullanan projeye bağlı olarak kullanım durumlarına sahip olabilen Parachains adı verilen kullanıcı tarafından oluşturulan ağlar da vardır.

Kusama’nın Kurucuları Kimlerdir? (KSM’nin Tarihi)

Kusama, 2016 yılında Polkadot’un yaratıcıları Gavin Wood, Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından kuruldu.

Polkadot (ve dolayısıyla Kusama) için token satışı, Gavin Wood’un başkanı olduğu Web3 Vakfı tarafından gerçekleştirildi. Kusama, Web3 tarafından DOT’tan önce piyasaya sürüldü ve Aralık 2019’da 1,71 $ fiyatla açıldı. Kusama’nın dağılımı Polkadot’un dağılımıyla eşleşti. Ön satış sırasında DOT satın alan uygun kullanıcılar eşit miktarda Kusama talep edebildiler. KSM ağındaki gelecekteki teşvikler için KSM’nin %1’i ekip tarafından ayrıldı.

Kusama’nın (KSM) Özellikleri Nedir?

Kusama, Polkadot için benzersiz bir “Canary” test ağı görevi görür. Çoğu blok zinciri ekosistemi, yalnızca merkezi olmayan uygulamalarını (dApps) ve projelerini geliştirmek için bir test ağı kullanır. Kusama, canlı bir blok zinciri ağı kullanarak, diğer zincirlerin sağlayamadığı bir çalışma piyasası ve test ağı koşulları sunabiliyor. Kusama, Polkadot’tan dört kata kadar daha hızlı çalışmasına izin veren değiştirilmiş yönetişim parametrelerinden de yararlanır.

Kusama’nın bir diğer özelliği de ana ağ ve kullanıcı tarafından oluşturulan ağlar (Parachains) olmak üzere iki blok zincirinin kullanılmasıdır. Parachainler oldukça benzersizdir ve kullanıcıların Kusama ağı ile uyumlu olarak ayrı katman-1 blok zincirleri çalıştırmasına izin verir. Relay Chain’e bağlı benzersiz katman-1’leri çalıştırabilmek, yalnızca Parachain’lerin güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Kusama ağının ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini de büyük ölçüde artırır.

Kusama’ya (KSM) Değer Veren Nedir?

Kusama’nın Polkadot için bir Canary ağı olarak benzersiz yerleşimi, ona Polkadot ekosistemi için birçok yeni dApp ve projede “ilk hareket eden” bir avantaj sağlıyor. Pek çok dApp, ürünlerini Polkadot ağı için stabilize etmeden ve güncellemeden önce Kusama’da başlayacak.

Kusama ayrıca, kullanıcıların normalde Kusama Ağı’nda bulunmayan belirteç modellerine ve teşviklere katılmasına izin veren ayrı katman-1 blok zincirleri olan Parachains’i kullanır. Parachains’i kullanmak için projelerin Parachain Auctions’da bir slot kazanması gerekir. Parachain yuvaları yalnızca değerli olmakla kalmaz, aynı zamanda kiralama süresi boyunca KSM’nin kilitlenmesini gerektirir. Bir Parachain yuvası kazanan katılımcıların, projelerin istikrarlı bir KSM akışına ihtiyaç duymasını sağlayan kiralamayı yenilemek için daha fazla açık artırma kazanmaları gerekecektir.

KSM belirtecinin nihai rolü, Kusama ağını korumak ve işletmektir. Kullanıcılar, Kusama ağındaki stake, bonding ve yönetişim gibi çeşitli etkinliklere katılarak değer elde eder.

Dolaşımda Kaç Kusama (KSM) Coin Var?

2022 itibariyle, Kusama’nın toplam 10.000.000 KSM arzından 8.980.098 KSM tokeni dolaşımda bulunuyor. Belirteç, DOT ile aynı %10 yıllık enflasyon oranına tabi olduğundan, maksimum KSM arzı yoktur. Yeni basılan KSM jetonlarının dağılımı, KSM’nin stake edilen oranına bağlıdır ve Kusama doğrulayıcıları, KSM arzının tam olarak yarısı stake edildiğinde tamamen yeni jetonlar alır. Stake edilen KSM miktarı %50’nin üzerinde veya altındaysa, enflasyonun bir kısmı Kusama Hazinesine gider. KSM jetonları ikincil piyasadan satın alınabilir. KSM, Kusama’nın çift düğüm ağına katılım yoluyla da kazanılabilir.

Diğer Teknik Veriler

Nokta Gösterge Simgesi: İlk jeton sunumu (ICO) sırasında DOT satın alan kullanıcılar bu jetonu aldı ve Token Üretim Etkinliği sırasında eşit miktarda KSM kullanabildi.

Doğrulayıcılar: Doğrulayıcılar, bir doğrulama düğümü çalıştırmak için stake etme ödüllerini talep edebilirler. Doğrulama düğümü olmak için gereken KSM sayısı dinamiktir ve zamanla değişir.

Aday Gösterenler: Kusama ağındaki adaylar, KSM’lerini en fazla 16 doğrulayıcıya devrederek KSM’de pasif bir ödül alırlar. Ödüller dinamiktir ve katılımcı sayısına ve mevcut getiriye bağlıdır.

Kusama (KSM) Nasıl Kullanılır?

KSM, protokol güncellemelerini ve düzeltmelerini yönetmek ve ayrıca mesajları parachainler arasında taşırken ücret ödemek için bir yönetişim belirteci olarak kullanılabilir. Doğrulayıcılar, ağı güvenli tutmak ve enflasyondan ödüller kazanmak için KSM’lerini paylayabilirken, aday gösterenler, söz konusu ödüllerden bir pay almak için KSM’lerini doğrulayıcılara pay edebilir. Ek olarak, yeni parachainleri desteklemek için KSM kullanılabilir.

Kusama (KSM) Cüzdanı Nasıl Seçilir?

Seçtiğiniz Kusama (KSM) cüzdan türü, büyük olasılıkla onu ne için kullanmak istediğinize ve ne kadar depolamanız gerektiğine bağlı olacaktır.

Donanım cüzdanları veya soğuk cüzdanlar, çevrimdışı depolama ve yedekleme ile en güvenli seçeneği sunar. Hem Ledger hem de Trezor donanım cüzdanları, KSM için depolama çözümleri sunar. Donanım cüzdanları biraz daha fazla öğrenme süreci gerektirebilir ve bununla birlikte daha pahalı bir seçenektir. Bu nedenle, daha deneyimli kullanıcılar için daha büyük miktarlarda KSM depolamak için daha uygun olabilirler.

Yazılım cüzdanları başka bir seçenek sunar ve ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Akıllı telefon veya masaüstü uygulamaları olarak indirilebilirler ve gözetim altında veya gözetimsiz olabilirler. Saklama cüzdanları ile özel anahtarlar sizin adınıza servis sağlayıcı tarafından yönetilir ve yedeklenir. Gizli olmayan cüzdanlar, özel anahtarları saklamak için cihazınızdaki güvenli öğelerden yararlanır. Uygun olmakla birlikte, donanım cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülürler ve daha küçük miktarlarda Kusama (KSM) veya daha fazla acemi kullanıcı için daha uygun olabilirler.

Çevrimiçi cüzdanlar veya web cüzdanları da ücretsizdir ve kullanımı kolaydır ve bir web tarayıcısı kullanarak birden fazla cihazdan erişilebilir. Sıcak cüzdanlar olarak kabul edilirler ve donanım veya yazılım alternatiflerinden daha az güvenli olabilirler. KSM’nizi yönetmek için platforma büyük olasılıkla güvendiğiniz için, güvenlik ve gözetim konusunda geçmişe sahip saygın bir hizmet seçmelisiniz. Bu nedenle, daha küçük miktarlar tutmak veya daha deneyimli sık tüccarlar için en uygundurlar.

Kusama (KSM) Staking

Kusama’nın KSM’yi stake etmek için cüzdan oluşturmanın üç yolu vardır: Polkadot UI, Polka Wallet veya Polkadot JS stake uygulaması. Bir cüzdan oluşturulduktan sonra, kullanıcıların uygulamalarının stake bölümünü kullanarak KSM’lerini Bond etmeleri gerekecektir (gaz için bir miktar KSM bıraktığınızdan emin olun!). Bağlanan varlıklar, bağ süresince ağa kilitlenir. Varlıklar bağlandıktan sonra kullanıcılar varlıklarını da göndermek için 16’ya kadar farklı doğrulayıcı seçebilir. Kullanıcının seçtiği doğrulayıcılardan herhangi biri uygunsuz davranırsa, kesintiye uğrayacak veya cezalandırılacak ve fonlarının küçük bir miktarını kaybedeceklerdir.

KSM Coin Yorum ve Geleceği

Kullanıcılar, Polkadot ağı için sunduğu üretim öncesi yeteneklere ve iki blok zinciri arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmaya odaklanmasına dayanarak Kusama’yı çekici bulabilir.

Projeler ayrıca, Polkadot parachainlerini yükseltmeden önce yeni özellikleri denemek ve test etmek için Kusama parachain’lerini kullanarak hem Kusama hem de Polkadot’ta parachainleri koruyabilirler.

Geliştiricilere açık kaynaklı projelere bağlayarak ücretli fırsatlar sağlayan bir platform olan Gitcoin ve merkezi olmayan borsalar için bir platform olan 0x dahil olmak üzere çeşitli projeler her iki ağda da parachainler kullandı.

Yatırımcılar, Polkadot ekosisteminin geleceğine ve uygulamalar için bir temel görevi gören blok zincirlerine inanmaları durumunda portföylerine KSM’yi eklemek isteyebilirler.