Ekonomi Nedir & Nasıl

Limit Emri Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

limiit-emri-nedir-temel-rehber

GİRİŞ

Borsa işlemlerinizi yönetirken, kâr elde etmenize veya zararı azaltmanıza yardımcı olacak birçok teknik ve yöntem mevcuttur. Bu seçeneklerden biri de limit emridir. Limit emri, işlemin otomatik olarak durdurulmasına neden olacak bir işleme puan koyarak bir işlem için ne kadar harcayacağınızı veya kazandığınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Birçok alıcı ve satıcı, limit emrinin, yatırım başarısı oluşturmada en önemli ve faydalı araçlardan biri olduğunu düşünmektedir.

Limit Emri Nedir?

Limit emri, bir menkul kıymeti belirli bir fiyattan veya daha yüksek bir fiyattan satın almak veya satmak için bir emir türüdür. Alış limit emirlerinde emir sadece limit fiyattan veya daha düşük bir fiyattan gerçekleştirilirken, satış limitli emirlerde emir yalnızca limit fiyat veya daha yüksek bir fiyattan gerçekleştirilir. Bu şart, yatırımcıların işlem yaptıkları fiyatları daha iyi kontrol etmelerine olanak tanır.

LİMİT EMRİ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Limit emri, bir emrin belirli bir fiyat seviyesinde veya daha iyi gerçekleşmesini garanti eder.
  • Bununla birlikte, bir limit emrinin yerine getirilmesi garanti edilmez.
  • Limit emirleri uygulama fiyatını kontrol eder. Ancak olumsuz bir özellik olarak  hızlı hareket eden piyasa koşullarında kaçırılan fırsatlara neden olabilir.
  • Limit emirleri, büyük olumsuz kayıpları önlemek için stop emirleri ile birlikte kullanılabilir.
  • Limit emrinin tersi piyasa emridir.
  • Limit emirleri, komisyoncunuz tarafından bir ticaret öncelik listesine yerleştirilebilir.

Limit Emirleri Nasıl Çalışır?

Bir limit emri, bir menkul kıymeti satın almak veya satmak için önceden belirlenmiş bir fiyatın kullanılmasıdır. Örneğin, bir yatırımcı XYZ’nin hisselerini satın almak istiyorsa ancak limiti 14.50 $ ise, hisse senedini yalnızca 14.50 $ veya daha düşük bir fiyattan satın alacaktır. Yatırımcı XYZ hisselerinin hisselerini 14.50 $ limitle satmak istiyorsa, bu yatırımcı fiyat 14.50 $ veya daha yüksek olana kadar herhangi bir hisse satmayacaktır.

Bir alış limit emri kullanarak yatırımcının alış limit emir fiyatını veya daha fazlasını ödemesi garanti edilir, ancak emrin yerine getirileceği garanti edilmez. Bir limit emri, bir yatırımcıya, özellikle yüksek volatilite dönemlerinde bir piyasa emrini kullanmaktan korkuyorlarsa, bir menkul kıymetin uygulama fiyatı üzerinde daha fazla kontrol sağlar .

Tüm bunlara ek olarak, bir yatırımcı bir hisse senedini izlemiyorsa ve bu menkul kıymeti almaktan veya satmaktan memnun olacağı belirli bir fiyatı aklında varsa, bir limit emri yararlı olabilir. Limit emirleri ayrıca bir son kullanma tarihi ile açık bırakılabilir.

Bir Limit Emri Gerçek Dünya Örneği

Bir portföy yöneticisinin Tesla Inc’in hissesini satın almak istediğini, ancak hisse başına 325 $ ‘lık mevcut değerlemesinin çok yüksek olduğunu düşündüğünü ve hisse senedini belirli bir fiyata düşerse satın almak istediğini hayal edelim. Bu portföy yöneticisinin, yatırımcılarına, fiyatın 250 doların altına düşmesi durumunda 10.000 Tesla hissesi satın almaları talimatını verdiğini varsayalım. Yatırımcılar daha sonra 250 $ limitiyle 10.000 hisse satın almak için bir emir verir. Hisse senedi bu fiyatın altına düşerse, yatırımcı hisse senedini almaya başlayabilir. Stok, PM limitine ulaşana veya PM siparişi iptal edene kadar emir açık kalacaktır.

Ek olarak, portföy yöneticisi Amazon.com Inc.’in  hissesini satmak istiyor ancak şu anki 1.350 $ ‘lık fiyatının çok düşük olduğunu düşünüyor diyelim. yönetici, yatırımcısına, fiyatın 2.500 $ ‘ın üzerine çıkması durumunda 5.000 hisse satması talimatını verebilir. Yaturımcı daha sonra 2.500 $ limiti ile 5.000 hisse satma emrini verecektir.

Limit Emri ile Piyasa Emri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir yatırımcı bir hisse senedi satın almak veya satmak için bir emir verdiğinde, fiyat açısından iki ana uygulama seçeneği vardır: “piyasa” veya “limit” emri vermek. Piyasa emirleri, mevcut fiyat veya piyasa fiyatı üzerinden mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanan işlemlerdir. Tersine, bir limit emri, satın almak veya satmak istediğiniz maksimum veya minimum fiyatı belirler.

Hisse senedi satın almak, araba satın almaya benzetilerek düşünülebilir. Bir araba ile bayinin etiket fiyatını ödeyebilir ve aracı alabilirsiniz. Ya da bir fiyat için pazarlık yapabilir ve bayi fiyatınızı karşılamadığı sürece anlaşmayı sonuçlandırmayı reddedebilirsiniz. Borsanın da benzer şekilde çalıştığı düşünülebilir.

Bir piyasa emri, emrin yürütülmesi ile ilgilenir. Menkul kıymetin fiyatı, ticareti tamamlama hızına ikincildir. Limit emirleri öncelikle fiyatla ilgilidir. Menkul kıymetin değeri halihazırda limit emrinde belirlenen parametrelerin dışında kalıyorsa işlem gerçekleşmez.

Sonuç

Limit emirlerinin nerede ayarlanacağını bilmek biraz deneyim gerektirir. Sınırlı satın alma emirlerini çok düşük ayarlarsanız, bunlar hiçbir zaman yerine getirilmeyebilir ki bu da size bir yarar sağlamaz. Aynı şey limitli satış emirleri için de geçerlidir. Biraz deneyimle, siparişinizin gerçekten yerine getirildiğinden emin olurken size iyi bir fiyat kazandıran yeri bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

Limit emirleri mükemmel imkanlar sağlayabilir, ancak kesinlikle kusursuz değildir. Sizi aşırı kayıplardan koruyan aynı işlev, beklenmedik kazançlar elde etmenizi de engelleyebilir. Oldukça dalgalı bir piyasada, birçok örnekte olduğu gibi limit emirleri, çok erken gerçekleştiği için ek kâr veya hisse kaybına neden olabilir.

Bir hisse senedi satın almak veya satmak istiyorsanız, siparişinize günlük fiyat dalgalanmalarının dışında bir limit belirlemeniz daha iyi olacaktır. Limit fiyatın, sonuçla yaşayabileceğiniz bir noktada belirlendiğinden emin olun. Her iki durumda da, ödediğiniz veya aldığınız fiyat üzerinde bir miktar kontrole sahipsiniz demektir.

Yorum Yap