GİRİŞ

OCO emri, iki emrin verildiği ve emirlerden birinin yerine getirilmesi durumunda diğerinin otomatik olarak iptal edildiği bir durumu ifade eder. OCO’nun otomatik bir ticaret platformunda bir stop emrini bir limit emriyle birleştirdiği bilinmektedir ve bu nedenle tecrübeli yatırımcılar tarafından riskleri azaltmak amacıyla kullanılır.

Aynı zamanda braket emri olarak da anılan OCO, bir stop loss emrini bir limit emri ile ilişkilendirmek amacıyla yayınlanan bir emirdir. 

OCO Emri (One Cancels the Other) Nedir?

OCO, ‘Biri Diğerini İptal Eder’ anlamına gelir. Limit, Market, Stop Loss ve diğerlerinin yanında bir emir türüdür. Genellikle çoğu borsa tarafından yatırımcılara ticaret pozisyonlarına fayda eklemek için sunulur. 

Diğer bir deyişle OCO emri (One Cancels the Other), bir emrin yürütülmesi durumunda diğer emrin otomatik olarak iptal edilmesini şart koşan koşullu bir emir çiftidir . Bir OCO emri, otomatik bir ticaret platformunda genellikle bir stop emrini bir limit emriyle birleştirir. Stop veya limit fiyatına ulaşıldığında ve emir gerçekleştirildiğinde, diğer emir otomatik olarak iptal edilir. Deneyimli yatırımcılar riski azaltmak ve pazara girmek için OCO emirlerini kullanır.

OCO EMRİ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Biri diğerini iptal eder anlamına gelen OCO emri, birinin yürütülmesinin diğerini otomatik olarak iptal ettiği koşullu bir emir türüdür.
  • OCO emirleri genellikle yatırımcılar tarafından geniş bir fiyat aralığında işlem gören değişken hisse senetleri için kullanılır.
  • Birçok ticaret platformunda, birden fazla koşullu emir verilebilir ve diğer emirler, bir kez gerçekleştirildikten sonra iptal edilebilir.

OCO Emrinin Temelleri

Yatırımcılar, geri çekilme ve kırılma işlemleri için OCO emirlerini kullanabilir. Bir yatırımcı, direncin üstünde veya altında bir kırılma ticareti yapmak isterse, piyasaya girmek için alış stop ve satış stopu kullanan bir OCO emri verebilir.

Örneğin, bir hisse senedi 20 $ ile 22 $ arasında bir aralıkta işlem yapıyorsa, bir yatırımcı 22 $’ın biraz üzerinde bir alış stopu ve 20 $’ın hemen altında bir satış stopu olan bir OCO siparişi verebilir. Fiyat, direncin üstüne veya altına düştüğünde, bir işlem gerçekleştirilir ve karşılık gelen stop emri iptal edilir. Bu durumun tersine, bir yatırımcı destekle satın alan ve dirençle satış yapan bir geri çekme stratejisi kullanmak isterse, 20 $ ‘lık bir alış limiti emri ve 22 $’ lık bir satış limiti emri olan bir OCO emri verebilir.

Pazara girmek için OCO emirleri kullanılırsa, işlem gerçekleştirildiğinde yatırımcının manuel olarak bir stop loss emri vermesi gerekir. OCO emirleri için yürürlükte geçen Süre aynı olmalıdır, yani hem stop hem de limit emirlerinin yerine getirilmesi için belirlenen zaman çerçevesi aynı olmalıdır.

OCO Emri Nasıl Verilir?

İlk adım, birincil siparişle başlar. Yatırımcı olarak, ticaret platformunuza gitmeniz ve sipariş bilgilerini girmeniz gerekir. İşiniz bittiğinde, koşullu siparişler veya gelişmiş siparişler altındaki mevcut seçeneklerden OCO öğesini seçmeniz gerekecektir. Bu işlemin ardından diğer siparişi girmek için önizleme sırasını seçebilirsiniz.

Size sunulan ikincil sipariş penceresinde, ikinci sipariş için koşulları ekleyebilir ve siparişi önizlemeye tıklayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde bir özet sunulacaktır. Her iki siparişi de kabul ediyorsanız, onaylayarak sistemin sizin için çalışmasına izin vermiş olursunuz.

OCO Emri Örneği

Bir yatırımcının 10 $ ‘dan işlem gören değişken bir hisse senedinin 1.000 hissesine sahip olduğunu varsayalım. Yatırımcı, bu hisse senedinin yakın vadede geniş bir yelpazede işlem görmesini bekliyor ve hedefi 13 dolar. Risk azaltma için hisse başına 2 dolardan fazla kaybetmek istemiyor. Bu nedenle yatırımcı, hangisi önce gelirse, 8 $ ‘dan 1.000 hisseyi satmak için bir stop-loss emrinden ve 1.000 hisseyi 13 $’ dan satmak için eş zamanlı bir limit emrinden oluşan bir OCO emri verebilir. Bu siparişler, günlük siparişler veya iptal edilene kadar geçerli siparişler olabilir .

Hisse senedi 13 $ ‘a kadar işlem yaparsa, satış limit emri gerçekleşir ve yatırımcının 1.000 hisseye sahip olması 13 $’ dan satılır. Aynı zamanda, 8 $ ‘lık zararı durdur emri, ticaret platformu tarafından otomatik olarak iptal edilir. Yatırımcı bu emirleri bağımsız olarak verirse, zararı durdur emrini iptal etmeyi unutması riski vardır ve bu , hisse senedinin daha sonra 8 $ ‘a düşmesi durumunda 1.000 hisse gibi istenmeyen bir kısa pozisyonla sonuçlanabilir.

Son Düşünceler

Deneyimli yatırımcılar, piyasadan ve kârdan yararlanmak için farklı stratejiler uygular. Hem deneyimli hem de yeni başlayanlar için mükemmel olan stratejilerden biri de, OCO emridir.

OCO emri, yatırımınızı her gün izleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca, sistem koşullu emirlerinizi kabul edecek ve gerektiği gibi uygulayacaktır ve nihayetinde riskleri ve zararları azaltacaktır.

OCO özelliği, kullanıcılarının daha güvenli ve çok yönlü bir şekilde ticaret yapmasına olanak tanıyan basit ama güçlü bir araçtır. Bu özel emir türü, kârları kilitlemek, riskleri sınırlamak ve hatta pozisyonlara girip çıkmak için yararlı olabilir. Yine de, OCO emirlerini kullanmadan önce limit ve  stop-limit emirlerini iyi anlamak önemlidir.