Nedir & Nasıl

Measurable Data Token (MDT) Nedir?

Measurable Data Token’in Özellikleri

Measurable Data Token Ethereum Blockchain’i üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir veri alışverişi ekonomisidir. MDT tokeni, standart bir ERC-20 token’ıdır ve MDT ekosisteminin işleyişini kolaylaştırır. Büyük verinin değerini ifade eder ve ekosistemde fayda mekanizması olarak hizmet eder. MDT, Singapur’da kayıtlı garanti ile sınırlı bir halka açık şirket olan Measurable Foundation Ltd tarafından basıldı ve Singapur Muhasebe ve Kurumsal Düzenleme Kurumu (ACRA) tarafından onaylanmış ve tescil edilmiştir. MDT tokenin asıl amacı MDT ekosistemini geliştirmek, teşvik etmektir ve geliştirici ekip kaynaklarını araştırma, geliştirme ve yönetime adayacaktır.

Kullanıcı onayı olmadan veri ticareti dönemi sona erdi. Yeni oluşturulan ekosistem, merkezi değildir, tarafsız ve karşılıklı olarak faydalıdır. Bu haksız ve verimsiz ticaret modelini değiştirmek için yeni bir veri alışverişi platformuna ve birimine ihtiyacımız var. Bu vizyonu gerçekleştirmenin ilk adımı, veri alışverişi için yeni bir token olan Measurable Data Token’ı (MDT) tanıtmaktır. Measurable Data Token (MDT) kullanıcıları, veri sağlayıcıları ve veri alıcılarını birbirine bağlar ve verinin değerini belirler. Veri alıcılarına ve sağlayıcılarına daha verimli bir ticaret modeli sağlarken, kullanıcıları anonim veri noktalarını paylaşmaları için değişim değeri oluşturur. MDT, Ethereum blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanan akıllı sözleşmelere sahip blok zinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur.

MDT ekosisteminin parçaları.

Measurable Data Token (MDT) Nasıl Çalışır?

Bu yeni ekosistemde, kullanıcıların kendi verilerini paylaşmaları artık gereksiz bir davranış değil; kullanıcılar, değiştirilen gerçek verileri karşılığında MDT ile teşvik edilir. Tüm taraflar için her bir veri alışverişi hakkında daha şeffaf bilgi sunulduğundan kullanıcılar da bu girişime katılmak için daha fazla motive olacaklar. Öte yandan alıcılara, tüm işlemlerin kriptografik olarak güvenli akıllı sözleşmelerle sıkı bir şekilde uygulandığı daha verimli bir değişim modeli de sunuluyor. Geleneksel kapalı veri alışverişlerinde, alıcılar herhangi bir doğrulama yolu olmaksızın geçersiz veya sahte veri satın alma riskiyle karşı karşıyaydı. Bu yeni açık modelde, alıcılar daha güvenilir ve risksiz bir anlaşma almalarını sağlayan her işlemin doğrulama sürecine de katılırlar.

MDT Kullanım Örneği

Messenger uygulamaları, basit olduklarından iletişim kurmak adına tercih edilen araçlar haline geldi, ancak pazar bölünmüş durumda. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype gibi tüm haberciler tescilli, kapalı platformlara sahiptir. Bunları kullanmak için tüm arkadaşlarınızla aynı platformlarda olmanız gerekir. Tencent Penguin Intelligence’ın son raporuna göre, Wechat artık 2016 itibariyle 889 milyon aktif kullanıcıya sahip. Günde 4 saatten fazla zaman harcayan günlük aktif kullanıcı sayısı geçen yıldan bu yana ikiye katlandı. Nisan 2016’da Facebook Messenger ayrıca 120 milyon aylık aktif kullanıcıya sahipti.

Bu devasa platformlarda kullanıcılar sosyal hayatlarını, banka hesaplarını, ulaşım, eğlence ve daha birçok hizmeti yönetiyor. Wechat ve Facebook gibi platformlar, kullanıcılarının kalmasını ve daha fazla zaman ve para yatırmasını sağlamak için mümkün olduğunca çok özellik geliştirmek için hiçbir çabadan kaçınmıyor. Bu arada, bu devasa platformlar, kullanıcıların yalnızca diğerleriyle etkileşimde bulunabileceği ve iletişim kurabileceği kapalı ağlardır. Ağ ve hizmetleri ve özellikleri yalnızca aynı platformlarda kullanılabiliyor.

Kullanıcılar, dijital yaşamlarını giderek farklı dev teknoloji şirketleri tarafından kontrol edilen farklı kapalı baloncuklarda yaşıyor. Bahsettiğimi uygulamalara alternatif olan E-posta, açık ve evrensel olarak kullanılan bir iletişim protokolüdür. MailTime Email Messenger, merkezi olmayan bir çözümü benimsemek için doğal bir uyum sağlayan açık e-posta protokolünün üzerine inşa edilmiş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Açık bir iletişim platformu olmak yeterli değil, gelecekte MailTime Email Messenger, kripto para birimi MDT’yi desteklemek ve yeni MDT ekonomisinin kurulmasına yardımcı olmak için blok zinciri tabanlı, açık bir mesajlaşma platformu olacak. Bu uygulamada kullanıcılar verilerini dilerlerse merkezi otoriteden saklayabilecekler.

MDT uygulaması Rewardme’de yer alan platformlar.

MDT Ağındaki Kullanıcılar

MDT ekosisteminin teknolojisini tam olarak detaylandırmak için tüm varlıkların tanımları aşağıda listelenmiştir:

Measurable Data SDK’sı: Açık kaynaklı ve ücretsiz bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti): MDT ekosistemi tarafından herhangi bir veri sağlayıcının veya geliştiricinin kullanması için sunulur. SDK, kullanıcıların MDT ekosisteminden elde ettikleri ödül gelirlerini yönetmek için yararlanabilecekleri bir cüzdan adresi içerir.

Veri Sağlayıcı: Kullanıcı verilerini toplayabilen ve veri alışverişi ve kullanıcı ödüllendirme gerçekleştirmek için MDT ekosistemini kullanabilen varlık.

Kullanıcı: MDT ekosistemine dahil olan ve anonim tanımlanamayan verilerini paylaşan son kullanıcılar, MDT ekosisteminden ödül geliri alacaklardır.

Veri Alıcısı: Değişim sırasında veri noktalarının kullanım hakkını satın alan işletme. Bu, bir veri tabanına erişmek veya bir veri sağlayıcı tarafından sunulan büyük veri raporunu satın almak anlamına gelebilir. MDT ekosisteminde veri satın almak, şu anda veri sahipliği tamamen verinin kontrolünü ele almaya benzememektedir.

Measurable Veri Noktası: MDT ekosisteminde doğrulanmış ekonomik değerle, işlemde çağrılan her veri noktası.

Measurable Platformu: Tüm işlemlerin akıllı sözleşme teknolojisine dayalı olduğu merkezi olmayan bir veri alışverişi platformu. Başlangıçta Ölçülebilir Platform, MDT vakfı tarafından yönetilecek ve her işlemden hesaplama ücreti alacaktır, ancak zamanla, tamamen akıllı sözleşme teknolojisine dayalı olacaktır.

MDT Cüzdanı

Herhangi bir kripto para ekonomisi için cüzdan çok önemli bir rol oynar. MDT cüzdanı ilk olarak MailTime Email Messenger’da oluşturulacak bir uygulama olacak. Gelecekte, diğer geliştiriciler tarafından kullanılabilecek bağımsız bir açık kaynak projesi hakine gelecek. MDT, Ethereum blok zincirinde, dijital varlıkları yayınlamak için ortak bir standart olan bir ERC20 tokeni olarak var olur. MDT ekosistemi, açık, merkezi olmayan ve faydalı bir platformu benimseyen tüm dijital kullanıcılara fayda sağlamak için tasarlanmıştır. Çoğu tüketici için kripto para birimi teknolojisinin engellerini azaltmak için MDT cüzdanı, mümkün olduğunca basit tutmayı hedefliyor.

Ayrıca, kripto para birimine yeni başlayanlar için daha kullanıcı dostu bir alıştırma eğitimi de yayınlanması planlanıyor. Gelecekte, MDT cüzdanı, kullanıcıların arkasındaki ham teknolojiyi anlamadan ödeme göndermesine, almasına veya transfer etmesine olanak sağlayacak.

MDT Coin Nedir?

Measurable Data Token (MDT) Ethereum’a dayalı bir tokendir ve bu yeni veri alışverişi ekosistemindeki en önemli unsurdur. Ethereum blok zincirinde depolanan uygulamalar olan akıllı sözleşmeler, veri sağlayıcılar, veri alıcıları ve MDT platformu tarafından oluşturulur. Kriptografik olarak güvenli token sözleşmelerinin kullanılması, sözleşmelerin performansının uygulanmasına yardımcı olur.

MDT token dağılımı şöyledir:

  • MailTime Email Messenger Ekibi: 240.000.000 MDT
  • İlk Yatırımcılar ve Danışmanlar: 110.000.000 MDT
  • Kullanıcı Büyüme Havuzu: 150.000.000 MDT
  • Ön satış: 150.000.000 MDT
  • Token Dağıtım Etkinliği: 350.000.000 MDT

MDT Vakfı’nın kurucu ekibi olarak MDT ekibine 24 aylık bir hakediş süresi boyunca 240.000.000 MDT tahsis edilecektir. %10’u Token Dağıtım Etkinliğinden sonra, %15’i Token Dağıtım Etkinliğinden 6 ay sonra dağıtılacak. Kalan miktar, sonraki 18 ay içinde ayda 1/18 oranında ödenecektir. Bu, ekibin tokenlerini hemen takas edilemeyeceği anlamına gelir.

MDT bütçesi şöyle ayrılmıştır:

  • MDT ekibine bütçenin %40’ı ayrıldı. Ekip araştırmaya ve MDT ekosisteminin, Measurable Platformunun, MailTime Email Messenger’ın geliştirilmesi ve bir açık kaynak topluluğunun sürdürülmesi için bu fonu kullanacak.
  • Yönetim için bütçenin %10’u ayrıldı. Bu, yasal, güvenlik, muhasebe, insan kaynakları ve diğer ilgili yönetim giderlerini kapsayacaktır.
  • Pazarlamaya bütçenin %25’i tahsis edildi. Pazarlama, MailTime Email Messenger ve MDT veri alışverişi ekosisteminin veri sağlayıcılar, veri alıcıları ve kullanıcılar arasında benimsenmesini genişletmeye odaklanacaktır. Bu aynı zamanda ekosistem topluluğunun büyümesini de kapsar.
  • Beklenmedik durumlar için bütçe de bulunmaktadır. Bütçenin %5’i Bu, öngörülemeyen harcamalar için ayrılmıştır.

MDT Nasıl Alınır?

MDT Binance, Bittrex, Gate.io gibi borsalardan alınabilir. Daha detaylı nasıl alınır içeriği için MDT Nasıl Alınır? başlığına göz atabilirsiniz.

Yorum Yap