Kripto Para Nedir & Nasıl

MetaMask Nedir ve Nasıl Kullanılır?

metamask-nedir-temel-rehber-coin-bilgi

GİRİŞ

MetaMask, Ethereum’un Dapp ekosistemine erişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış bir tarayıcı uzantısıdır. Ayrıca, kullanıcıların cüzdan aracılığıyla ağda yerleşik hizmetlere erişmesine olanak tanıyan ERC-20 tokenlarını tutmak için bir cüzdan görevi görür.

Kısaca

  • MetaMask, Ethereum cüzdanı görevi gören bir tarayıcı eklentisidir.
  • Kullanıcılar, MetaMask cüzdanında Ether ve diğer ERC-20 tokenlarını saklayabilir.
  • Cüzdan, merkezi olmayan uygulamalarla yani dapp’larla etkileşimde bulunmak için de kullanılabilir.

Birçok kullanıcı için dapp’lerin kullanımı çok zordur. MetaMask, harika dapp dünyasına giriş engelini azaltarak ve merkezi olmayan ağı kitle pazarına getirerek bunu değiştirmeyi umuyor.

MetaMask Nedir?

MetaMask, bir Ethereum cüzdanı görevi gören ve herhangi bir normal eklenti gibi yüklenen bir tarayıcı eklentisidir. Kurulduktan sonra, kullanıcıların Ether ve diğer ERC-20 tokenlarını depolamasına ve herhangi bir Ethereum adresine işlem yapmalarına olanak tanır.

Kullanıcılar, Ethereum tabanlı Dapps’a bağlanarak paralarını oyunlarda harcayabilir, tokenlarını birçok farklı uygulamada paylaşabilir ve merkezi olmayan borsalarda takas edebilirler. MetaMask ayrıca kullanıcılara, merkezi olmayan finansın yani DeFi’nin gelişmekte olan dünyasına giriş noktası sağlayarak, Compound ve PoolTogether gibi DeFi uygulamalarına erişmenin bir yolunu sağlar.

MetaMask Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Başlangıçtan itibaren karmaşık görünse de MetaMask, kullanımı daha basit Ethereum cüzdanlarından ve dapp tarayıcılarından biridir. Buna ek olarak birkaç dakika içinde kurulabilir.

MetaMask’ı kullanmak için Chrome’a, Brave gibi Chromium tabanlı bir tarayıcıya veya Firefox’a ihtiyacınız olacak.

Öncelikle, tarayıcınız için resmi Metamask uzantısını / eklentisini indirip yüklemeniz gerekir; Google Chrome uzantısı  veya Firefox eklentisi.

Kurulduktan sonra aşağıdaki açılış ekranını görmelisiniz. MetaMask kullanarak Ethereum cüzdanınızı oluşturmaya başlamak için ‘Başlayın’ düğmesine tıklayın.

metamask-nasil-kullanilir-resim-1

Sonraki adımda, ‘Cüzdan Oluştur’ düğmesini tıklayın.

metamask-nasıl-kullanılır-resim-2

Daha sonra MetaMask’ı geliştirmeye yardımcı olmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu kısım ilginizi çekmiyorsa ‘Hayır, Teşekkürler’i tıklayın, aksi takdirde’ Kabul ediyorum’u tıklayabilirsiniz.

metamask-nasıl-kullanılır-resim-3

Sonraki adımda bir şifre seçin. Bunun en az 8 karakter uzunluğunda olması gerekiyor. Başka hiçbir yerde kullanılmayan ve büyük ve küçük harflerin, sembollerin ve sayıların bir karışımını içeren tamamen benzersiz bir şifre kullanmanızı öneririz.

metamask-nasıl-kullanılır-resim-4

Kullanım Koşullarını okuyup kabul edin ve şifrenizi belirledikten sonra ‘Oluştur’u tıklayın.

MetaMask size 12 kelimelik yedekleme ifadenizi sunacaktır. Bunu ekranınızda görüntülenen sırayla yazmanız gerekecek. Bu, bilgisayarınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda cüzdanınızı kurtarmak için gerekli olacaktır ve güvenli bir yerde saklanmalıdır. 12 kelimelik yedekleme ifadenize erişimi olan herkes paranızı geri alabilir, bu yüzden gizli tutun.

Bunu yazdıktan sonra ‘İleri’yi tıklayın.

metamask-nasıl-kullanılır-resim-5

Daha önce kaydedilen aynı sırayla kelimeleri girerek sonraki ekranda yedekleme ifadenizi onaylayın. Tamamlandığında “Onayla” yı tıklayın.

metamask-nasıl-kullanılır-resim-6

Artık MetaMask kurulum sürecini neredeyse tamamladınız. Son sayfadaki ‘Tümü Tamamlandı’ seçeneğine tıklayın ve MetaMask’ta otomatik olarak oturum açacaksınız. Herhangi bir zamanda çıkış yaptıysanız, web tarayıcınıza eklenen simgeyi tıklayarak tekrar oturum açabilirsiniz (genellikle URL çubuğunun yanında bulunur).

metamask-nasıl-kullanılır-7

Ardından, ‘Varlıklar’ sekmesinden varlık listenize erişebilecek ve ‘Faaliyet’ sekmesinde işlem geçmişinizi görüntüleyebileceksiniz.

İşlemleri göndermek, ‘Gönder’ düğmesine tıklamak, gönderilecek alıcı adresini ve tutarı girmek ve bir işlem ücreti seçmek kadar basittir. Daha uygun bir gas fiyatı seçmek için ETH Benzin İstasyonu veya benzeri platformlardan gelen bilgileri kullanarak ‘Gelişmiş Seçenekler’ düğmesini kullanarak işlem ücretini manuel olarak da ayarlayabilirsiniz.

‘İleri’yi tıkladıktan sonra, sonraki sayfada işlemi onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

metamask-nasıl-kullanılır-8

Bir DApp veya akıllı sözleşmeyle etkileşimde bulunmak üzere MetaMask’ı kullanmak için, kullanmaya çalıştığınız platformda genellikle bir ‘Cüzdana Bağlan’ düğmesi veya benzeri bir şey bulmanız gerekir. Bunu tıkladıktan sonra, DApp’ın cüzdanınıza bağlanmasına izin vermek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı göreceksinizdir.

Aşağıdaki örnek Uniswap içindir, ancak diğer DApp’ler için benzer bir süreç gözlemlenmelidir. Basitçe bir DApp ile bağlantı kurmak, adreslerinizi görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Bağlandıktan sonra DApp’ler ile etkileşime girebilecek ve özelliklerini kullanabileceksiniz.

metamask-resim-9

Dapps, bağlantı sürecini basitleştirerek otomatik olarak MetaMask’a bağlanır. Dapp içinde, ödeme gerekiyorsa, MetaMask hesabından işlemi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere görünecektir.

MetaMask’ın Avantajları Nelerdir?

Popüler: Yaygın olarak kullanılır, bu nedenle kullanıcıların çok çeşitli Dapp’lara erişmek için yalnızca bir eklentiye ihtiyacı vardır.

Basit: Özel anahtarları yönetmek yerine, kullanıcıların sadece bir kelime listesini hatırlamaları gerekir ve işlemler kendi adlarına imzalanır.

– Yer tasarrufu sağlar:  Kullanıcıların, kullanıcının bilgisayarının dışındaki düğümlere istek gönderdiği için Ethereum blockchain’i indirmesi gerekmez.

– Entegre: Dapp’ler onunla çalışmak üzere tasarlanmıştır, bu nedenle Ether’i içeri ve dışarı göndermek çok daha kolay hale gelir.

Ne Gibi Dezavantajları Vardır?

– Üçüncü taraf: MetaMask, kullanıcının tarayıcısında özel anahtarları tutar. Bu, bir donanım veya kağıt cüzdandan daha az güvenlidir. Kullanım kolaylığı için makul bir uzlaşmadır.

– Harici düğümler: Tam bir düğüm olmak yerine, bazen MetaMask’ın çalışmayı durdurmasına neden olabilecek kesinti süresine sahip olan harici düğümlere dayanır.

MetaMask Alternatifleri Nelerdir?

  1. Parity – Dapps ve Ethereum işlemlerine erişim sağlayan başka bir tarayıcı tabanlı cüzdan.
  2. Mist browser – Tam düğüm Ethereum cüzdanı olan Mist cüzdan ile çalışan Dapps’a erişmek için tasarlanmış bir tarayıcı.
  3. MyEtherWallet – Ethereum coin’lerine ve token’larına dayanan benzer şekilde popüler bir çevrimiçi cüzdan. Ethereum blok zincirini indirmenize gerek kalmadan işlem yapmanızı sağlar ancak aynı şekilde Dapps’a entegre olmaz.

Yorum Yap