Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) Nedir?

Mnemonic Phrase ya da bir diğer adıyla “Anımsatıcı İfade”, temel olarak bir verinin hatırlatılmak üzere saklanması anlamına gelir


Mnemonic Phrase ya da bir diğer adıyla “Anımsatıcı İfade”, temel olarak bir verinin hatırlatılmak üzere saklanması anlamına gelir. Temel olarak ise bir çeşit hafıza yardım tekniğidir. Blokzincir üzerinde kullanılır. Genel anlamıyla ise Anımsatıcı İfade, herhangi bir üyelikte tekrardan şifre edinme taleplerini karşılama sürecine benzerlik gösterir. Geleneksel olarak bir web siteye ya da servis sağlayıcıya üye olunduğunda şifrenin unutulması halinde yeni şifre klasik güvenlik önlemleri aracılığıyla kullanıcıya iletilir. Bu işlemin blokzincir üzerinde yapılması ise çok daha karmaşıktır. Kripto para cüzdanlarına koyulan şifrelerin, herhangi bir merkezi otorite tarafından muhafaza edilmemesi süreci geleneksel yöntemlerden farklı kılar. İşte tam da bu tarz durumlarda Mnemonic Phrase kullanılır.

Mnemonic Phrase Nasıl Oluşturulur?

Mnemonic Phrase oluşturmak, geleneksel yöntemlerden farklı olarak kullanıcının arzu ettiği zaman yeni bir şifre almasına ya da var olan şifresine erişmesini mümkün kılar. Anımsatıcı ifadenin klasik yöntemlerden en temel farkı ise kripto para cüzdanları üzerinde gerçekleşen bir işlem olması ve dolayısıyla çok daha fazla güvenlik gereksinimi talep etmesidir.

Dolayısıyla Mnemonic Phrase oluşturmak, klasik yöntemlere göre çok daha güvenlidir. Bununla birlikte anımsatıcı ifade oluştururken de son derece dikkatli davranılmalıdır. Kripto para cüzdanının güvenliğini zedeleyebilecek olası aksaklıklar en başında öngörülmelidir. En nihayetinde hatırlatıcı işlevini yerine getiren bu işlem, kripto para cüzdanına erişmek amacıyla kullanılır.

Bu doğrultuda cüzdan sahibinin dışında gerçekleşecek olası erişimleri engelleyecek nitelikte olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel nokta, oluşturulacak anımsatıcının şifreyi gerçek anlamıyla hatırlamasıdır. Aynı zamanda oluşturulan anımsatıcı ifade, kısa ya da uzun cümlelerden oluşabilir. Bununla birlikte anımsatıcı ifadenin birbirinden bağımsız ve ilişki içerisinde olmayan kelimelerden meydana gelmesi son derece dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Mnemonic Phrase Nasıl Saklanır?

Mnemonic Phrase oluştururken dikkat edilmesi gerektiği gibi aynı ölçüde saklama konusuna da dikkat edilmelidir. Anımsatıcı ifadenin muhafaza edilmesinde en önemli nokta, ifadenin nerede saklanacağıdır. Burada kesinlikle çevrimiçi bir ortamda anımsatıcı ifadenin saklanması tavsiye edilmez. İnternet erişiminin olmadığı bir donanım, çok daha güvenli olacaktır. Aynı zamanda olası tehlikelere karşı anımsatıcı ifadenin saklanması sürecinde birden fazla saklama alanının tercih edilmesi de önemli bir güvenlik önlemi olarak kabul edilir.