NFT Nasıl Satılır?

2021 senesinde kripto para piyasasının değeri 3 trilyon dolara yaklaştı


2021 senesinde kripto para piyasasının değeri 3 trilyon dolara yaklaştı. Bu devasa artışın ardından NFT ve Metaverse kavramları hayatımıza girdi. Bunların içerisinden en dikkat çekeni ise şüphesiz NFT’ler oldu. Bu alanda ortaya çıkan çılgın manşetler ve milyonlarca dolarlık satış haberleri herkesin NFT’lere odaklanmasına neden oldu. Günümüzde bireysel ve kurumsal yatırımcıların büyük bir kısmı bu sektörü radarına aldı. Dolayısıyla yediden yetmişe herkes NFT satma hayaliyle yoğun bir araştırma içerisine giriyor. Peki, NFT nasıl satılır? Sizler için bu konuyu pratik bir anlatımla ele aldık.

5 Adımda NFT Satışı

NFT satışı gerçekleştirmek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız aşağıda paylaştığımız adımlar imdadınıza yetişebilir.

1. Bir platform seçin

İlk işiniz platform seçmek olmalıdır. Şu an en popüler Pazar yerlerinden biri şüphesiz OpenSea’dir. Bunun yanında Rarible, Binance NFT Marketplace ve Shopify gibi platformları da deneyebilirsiniz.

2. Bir kripto cüzdanı oluşturun

NFT’lerinizi sergilemek ve yeteneklerinizi kazanca dönüştürmek için bir kripto para cüzdanınız olması gerekir. NFT satışı için faydalanabileceğiniz en bilindik cüzdanlar MetaMask, Trust Wallet ve Coinbase Wallet’tır.

3. Fiyat belirleyin

NFT’lerinizin nadirlik oranı, belirli bir metaverse veya oyunda sanal bir öğeyle takas edilebilir olması gibi faktörler fiyatı artırabilir. Bu alanda henüz yeniyseniz satış geçmişi olmayan yeni bir satıcıysanız, ortalamaya daha yakın bir yerden başlayabilirsiniz.

4- Liste oluşturun

Sanat eserleriniz için fiyat etiketi belirledikten sonra bir liste oluşturmalısınız. İlk olarak kullanmakta olduğunuz NFT platformunda oturum açın. Daha sonra sağ üst kısımda bulunan ”Oluştur” butonuna tıklayın. Daha sonra tekli ya da çoklu koleksiyon arasından seçim yapın. NFT’niz için bir başlık ve açıklama girmeyi de unutmayın.

5- Bir teklifi kabul edin

NFT’nizi listeledikten sonra alıcılardan çeşitli teklifler gelebilir. Bu konuda genellikle kullanıcılara bildirim gönderilir. Ancak yine de sizlerde sık sık kontrol edin ve herhangi bir teklifi kaçırmadığınızdan emin olun. Ayrıca NFT’lerinizi açık artırma yöntemi ile de satabilirsiniz. Bu tür bir listelemede, NFT’niz için bir minimum fiyat belirlemeniz gerekiyor. Bu, en yüksek teklifi veren kişinin eserinizi satın alması anlamına gelir. Yani kullanıcılar belirlemiş olduğunuz tutardan daha az teklif gönderemez.