Monero (XMR) Nedir?

Monero (XMR) gizlilik odaklı hizmet veren kripto para projelerinin en köklü olanlarından birisidir


Monero (XMR) gizlilik odaklı hizmet veren kripto para projelerinin en köklü olanlarından birisidir. Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) gibi kripto paralar, Blockchain teknolojisinin getirdiği birtakım özelliklerden dolayı, şeffaf yapıya sahiptir. Başka bir deyişle bir kullanıcının bu ağlarda gerçekleştirdiği her türlü işlemi dünyadaki her kullanıcı rahatlıkla görebilir. BTC’nin gündeme getirdiği bu özellik aslına bakılırsa kripto paraların temel felsefesini ifade ediyor. Ancak bu durum bazen kullanıcılara sorun çıkarabiliyor. Her nasılsa bu şeffaflık özelliğinin bazen kullanılmaması yönünde bir tür ihtiyaç hasıl olmuştu. Monero ekibi de bu ihtiyacı gidermek adına gizlilik odaklı bu projeyi piyasaya dahil etti. Monero ağı tarafından kullanılan çeşitli gizlilik odaklı teknolojiler sayesinde herkese açık nitelikteki adresler gizli kalabiliyor. Monero (XMR) projesi, başka bir deyişle, kullanıcıların anonim kalmasını sağlıyor. Monero ağında gerçekleşen işlemler gizli ve izlenemez niteliklere sahip oluyor. Piyasadaki rakiplerinin aksine Monero, bütün kullanıcılarına standart bir şekilde anonim olmayı vadediyor. Zcash (ZEC) gibi alternatiflerde bu durum isteğe bağlı. Bir işlemin göndericisi, alıcısı ve gönderilen miktarın tutarı Monero’nun sahip olduğu teknolojiler sayesinde gizli kalabilecek. Bu teknolojiler Stealth Addresses, Ring Signatures ve RingCT olarak biliniyor.

Okuduğunuz bu içerik boyunca Monero (XMR) ekosisteminden ve bu ekosistemin kripto para topluluğuna kazandırdıklarından bahsediyor olacağız. Üstelik burada kullanılan kripto para XMR coin hakkında da bazı teknik ve ilginç verileri sizlerle bu yazıda paylaşacağız. Gizlilik odaklı hizmetler sunan Monero projesi kullanıcıların bir ihtiyacına karşılık veriyor. Monero kullanıcıları izlenemez işlemler gerçekleştirebiliyor. Üstelik ekibin iddialarına göre bu işlemler hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanıyor. Monero ağında herhangi bir elektronik transfer ya da onaylama ücreti yok. İşlemler anlık ve ucuz bir şekilde yapılıyor. İçerik boyunca bu ekosistemin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Monero (XMR) Ne Zaman Çıktı?

Monero (XMR) projesi ilk çalışmalarına 2013 yılında başladı. Projenin tanıtıcı evrakının bu tarihi taşıdığını görüyoruz. Piyasadaki en eski girişimler arasında yer alan Monero uzun yıllardır kullanıcılarına başarılı hizmetler veriyor. Bu durumun bir tür avantaj olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Başlangıçta yedi geliştirici Monero’nun oluşturulmasına dahil oldu. Bunlardan beşi anonim kalmaya karar verdi. XMR’nin Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından da icat edildiğine dair söylentilerin bulunduğunu da belirtelim. XMR’nin kökenleri, 2012’de piyasaya sürülen gizlilik odaklı ve merkezi olmayan bir kripto para birimi olan Bytecoin’e kadar uzanıyor. İki yıl sonra, Bitcointalk forumunun bir üyesi, thankfulfortoday, BCN’nin kod tabanını fork’ladı ve Monero doğdu. Bytecoin’e topluluktaki diğerlerinin katılmadığı ve meseleleri kendi ellerine almaya karar verdiği “tartışmalı değişiklikler” önerdiler. Yüzlerce geliştiricinin yıllar içinde XMR’ye katkıda bulunduğuna inanılıyor.

Monero (XMR) Fiyatı Nedir?

Monero (XMR) fiyatı ile ilgili en yeni verilere aşağıda yer alan başlıklardan ulaşabilirsiniz. Monero ekibi, projelerinin kripto para topluluğuna en verimli şekilde tanıtılması adına bazı çalışmalar gerçekleştirdi. Bu doğrultuda ekip önce bilgilendirici bir web sayfası tasarladı. Daha sonra platforma yönelik merak edilen tüm soruların yanıtlanabileceği bir tanıtıcı evraka da bu sayfada yer verdi. Bu tür evraklara whitepaper deniliyor. Whitepaper dosyalarında projeler hakkında hem sektörel hem de teknik veriler yer alıyor. Böylece o projeye yatırım yapacak kullanıcılar ve projeyle teknik anlamda ilgilenen geliştiriciler istedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor. İyi hazırlanmış bir whitepaper dosyasına sahip projeler, kripto para kullanıcıları tarafından güvenilir olarak değerlendiriliyor. XMR coin’in de iyi yazılmış bir whitepaper dosyası bulunuyor.

XMR coin projesinin whitepaper dosyasında yer alan veriler aracılığıyla  bu kripto paralardan piyasaya en fazla ne kadar arz edileceğinin bilgisine erişiyoruz. Buna göre piyasadaki XMR coin miktarı toplamda 18 milyon civarında olacak. Bu miktar ekibin belirlediği toplam arza karşılık geliyor. XMR coin’in sınırlı arzlı olmadığı teknik olarak düşünülebilir. Dolaşımda toplam arzın tamamı yer alıyor.

Monero (XMR) Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Monero (XMR) 3.077,19 TL’den işlem görüyor. Monero (XMR) coin fiyatı son 24 saat içerisinde 4.33% değişim gösterdi. Monero (XMR) son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 195,288,626 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 3,496,046,779 dolar seviyesinde.

Monero (XMR) Kaç Dolar?                   

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Monero (XMR) $ 192.96 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının ocak ayı itibariyle Monero (XMR) coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 487 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Monero (XMR) son bir yılın en düşük seviyesini ise 127 dolarla belirledi.

Monero (XMR) Nasıl Çalışmaktadır?

Kendi ağı bulunan Monero (XMR) yukarıda bahsettiğimiz teknolojiler yardımıyla gizlilik odaklı hizmetler sunuyor. Burada gerçekleşen işlemler diğer blok zincirlerindeki gibi şeffaf niteliklerde olmuyor. XMR coin kullanıcıları izlenemez, anonim yani gizli işlemler yapabiliyor. Merkezsiz özelliklere sahip Monero ağı Proof of Work konsensüs algoritmasıyla işlemlerini sürdürüyor. Ağın açık kaynak kodlu oluşu şimdiye dek çok sayıda geliştiriciyi ekibine dahil ettiği anlamına geliyor.

Monero (XMR) Nasıl Satın Alınır?

Monero (XMR) satın almak için kullanıcılar çoğu kripto para borsasından faydalanabilir. Binance, Bitfinex, Huobi Global, Gate.io ya da Kraken kullanıcılarına XMR işlemleri sunan platformlara örnek olarak gösterilebilir. XMR’ye platformunda yer veren yüze yakın borsa bulunuyor. Kullanıcılar diledikleri platformu tercih ederek XMR satın alabilirler.