Nexo Nedir?

Nexo, dijital varlıklar için dünyanın önde gelen düzenlenmiş finans kuruluşlarından biridir. Peki Nexo isminin arkasında yatan iş nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin

Nexo-nedir

Nexo, dijital varlıklar için dünyanın önde gelen düzenlenmiş finans kuruluşlarından biridir. Peki Nexo isminin arkasında yatan iş nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Nexo Nedir?

Şimdiye kadar, kripto yatırımcılarının servetlerinin tadını çıkarması ve büyütmesi için mevcut yollar son derece sınırlıydı. Tek seçenek, değer kazandıktan sonra kriptolarını satmaktı. Nexo, kullanıcıların kriptolarını satmak yerine ödünç almalarına izin vererek bu soruna bir çözüm sağlıyor.

Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatları (Instant Crypto Credit), kullanıcıların Nexo Cüzdanlarında teminat olarak hizmet etmek üzere çeşitli desteklenen kripto para birimlerini stake ederek bir itibari kredi almalarına izin veriyor. Kabul edilen teminat listesi şu anda Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Stellar, Bitcoin Cash , EOS ve diğerlerini içeriyor. Buna ek olarak Nexo ekibi, Nexo platformunda daha fazla varlığı kullanılabilir hale getirmek için sürekli çalışıyor. Teminat yatırıldıktan sonra, müşteriler 200’den fazla alanda 40’tan fazla fiat para biriminde kriptolarının değerine anında erişebilirler. Bu işlemler için ücret veya vergi bulunmuyor ve tüm süreç birkaç basit tıklamayla yapılabiliyor.

Nexo’yu blok zinciri alanında benzersiz kılan şey, Anlık Kripto Kredi Hatlarının dinamik olmasıdır. Yani varlıklarınız değer olarak takdir ederse, kredi limitiniz orantılı olarak artar. Müşteriler ayrıca, kredi limitlerinden istedikleri kadar çok veya az para çekebilir ve yalnızca gerçekte kullandıkları meblağ üzerinden faiz tahakkuk ettirebilirler.

Nexo’nun ayrıca bir şirket tokenı vardır: NEXO Token, dünyanın ilk uyumlu, temettü ödeyen, varlık destekli tokenıdır. Nexo, tokeni aracılığıyla, kârının %30’unu NEXO Token Sahipleri ile temettü şeklinde paylaşır. Şimdiye kadar NEXO Тoken sahiplerine Aralık 2018 ve Ağustos 2019’da iki temettü dağıtımı üzerinden 3,5 milyon dolara yakın dağıtıldı.

NEXO sahipleri ayrıca tokenlerini krediler için teminat olarak kullanabilir ve Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanırken onlara faiz indirimleri getirebilirler.

Kripto Alanındaki En Büyük Sorunları Çözme

Kripto alanındaki en büyük üç sorun:

  • Varlıkların likiditesine yavaş erişim.
  • Varlıklar için yardımcı program özelliklerinin eksikliği
  • Güven ve şeffaflık eksikliği

Varlıkların Likiditesine Yavaş Erişim

Kripto paranızın likiditesine erişmek, doğal olarak kripto sahipleri için pek çok soruna neden olan ve kriptonun benimsenmesini engelleyen yavaş bir süreç olabilir. Çok sayıda farklı borsa vardır ve ilgilendiğiniz varlık tüm borsalarda mevcut olmayabilir. Ayrıca, gereksinimler, prosedürler ve para çekme limitleri değişimden borsaya farklılık gösterir. Bu nedenle, tokenlerinizi paraya çevirmeniz birkaç gün sürebilir.

Nexo, bunu kripto paranın yavaş benimsenmesinin arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak tanımladı. Anında Kripto Kredi Hatları aracılığıyla kriptolarının arkasındaki likiditeyi hemen açarak çeşitli yatırım fırsatlarından yararlanabilmeleri için müşterilerini küresel ve anında nakit alma konusunda güçlendirirler.

Yardımcı Program Özelliklerinin Eksikliği

Şu anda kripto yatırımcılarının varlıklarından para kazanma konusunda çok fazla seçeneği bulunmuyor. Çoğu zaman, kriptolarını fiat para birimleri için satmak zorunda kalabiliyorlar. Maalesef bu, varlıklarının değer kazanması durumunda, kârlarından yararlanamayacakları anlamına geliyorr.

Kullanıcılar Nexo’yu kullanarak kriptolarının %100’ünü elinde tutarlar. Varlıklarını satmalarına gerek yoktur. Kriptolarının sahipliğini kaybetmeden ödünç almak için Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanabilirler. Bu, Nexo kullanıcılarının kriptolarının artı potansiyelini korurken ihtiyaç duydukları likiditeye erişmelerini sağlar.

Güven ve Şeffaflık Eksikliği

Şimdiye kadar, gerekli güvenlik standartları ve şeffaflık sağlanmadığı için kripto varlıklar üzerinden kredi almak zordu. Kripto kredileri genellikle P2P kredisi yoluyla yapıldı, bu da genellikle dolandırıcılığa ve şüpheli faiz oranlarına yol açtı. Kurallar katı bir şekilde uygulanmadığından, kripto ödünç verme yasal yöntemlerle doğrulanamadı.

Nexo , dijital varlıkların sahipliğini güvence altına almak ve garanti altına almak için şeffaf kredi sözleşmeleri kullanır . Sözleşmelerin detayları blok zincirinde saklanır ve halka açıktır. Nexo kullanıcılarının, Nexo’nun hizmetlerini kullanırken tüm kripto para birimlerinin sahipliğini koruduğunu unutmamak önemlidir.

Nexo Nasıl Çalışır?

Bir Nexo Anında Kripto Kredi Hattının yaşam döngüsü aşağıdaki adımlara ayrılabilir.

Adım 1: Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanmaya başlamak için bir müşteri kripto varlıklarını güvenli Nexo Hesabına aktarır. Nexo Oracle daha sonra kredi limiti için mevcut tutarı otomatik olarak hesaplar ve teminat varlıkları için ilgili blok zinciri onayları alındıktan sonra krediyi ayarlar. Kredi limiti, teminat olarak verilen kripto varlıklarının piyasa değerine dayanmaktadır. Kredi limiti dinamik olduğundan, Nexo Oracle, müşterinin varlıklarının değer kazanması durumunda kredi limitini artırır. Anında Kripto Kredi Hatlarının bir diğer benzersiz özelliği, kullanıcıların kredilerini desteklemek için çeşitli kripto para birimlerinden oluşan bir sepet kullanabilmeleri ve kripto piyasasının dalgalanmalarına karşı daha az savunmasız kalmalarıdır. Güvenlik açısından, Nexo Cüzdan’a yerleştirilen tüm saklama varlıkları, SOC 2 Tip 2 sertifikalı lider kripto saklama kuruluşu BitGo ile Sınıf III banka sınıfı kasalarda soğuk depoda tutulur.

Adım 2: Müşteri, banka havalesi veya ücretsiz Nexo Card ile kredisini anında 40+ itibari para biriminden birinde alır. Daha sonra, kredilerinin bir kısmını veya tamamını istedikleri zaman, tek bir işlemde veya birden fazla daha küçük para çekme işleminde, yalnızca gerçekte harcadıklarına faiz tahakkuk ettirerek çekebilirler.

Adım 3: Krediyi geri ödemeye gelince, Nexo birden fazla seçenek sunar. Krediler, itibari para birimi cinsinden basit bir banka havalesi veya kripto para birimi ile geri ödenebilir. Nexo Oracle, işlemi blok zincirine kaydeder ve geri ödeme alındığında kredi limitlerini anında günceller. Bir kullanıcının hesabında birikmiş kredi faizini karşılamaya yetecek kadar NEXO Tokeni varsa, Nexo bu toplam tutarda %50 indirim sağlar. Bununla birlikte, müşteri, tam indirimi alabilmek için bu NEXO Tokenlerini tüm kredi süresi boyunca Nexo Hesabına yatırmalıdır. Kullanıcılar ayrıca Nexo Hesaplarındaki kripto varlıklarını kısmen satarak kredileri geri ödeyebilirler. Ödenmemiş bakiye mevcut kredi limiti içinde olduğu sürece, Nexo herhangi bir aylık geri ödeme gerektirmez.

Nexo’yu Kimler Kullanabilir?

  • Varlıklarının sahipliğini kaybetmeden kripto varlıklarından para kazanmak isteyen yatırımcılar
  • Her büyüklükte işletme
  • Madenciler
  • Kripto portföylerini kullanarak yeni yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen hedge fonlar
  • Emeklilik fonları