Non-custodial Cüzdan Nedir?

Non-custodial, Türkçe’de ”Gözetimsiz” anlamına gelir


Non-custodial, Türkçe’de ”Gözetimsiz” anlamına gelir. Bilindik bir kripto para cüzdan türüdür. Genellikle offline çalışan cüzdanlar için kullanılır. Bu tanımı tam anlamıyla kavrayabilmek için öncelikle zıt anlamlısı olan Custodial’i bilmek gerekiyor.

Custodial Nedir?

Kripto para birimlerinin üçüncü taraf kişilerin kontrolünde saklandığı cüzdan türüne Custodial denir. Kripto para borsaları ve online cüzdanlar buna en iyi örnektir. Cüzdanların güvenliği kullanıcıların değil, hizmeti sağlayan platformların sorumluluğundadır.

Non-custodial Cüzdanın Farkı Nedir?

Non-custodial cüzdan türünde güvenlik cüzdan sahipleri tarafından sağlanır. Beklenmedik saldırılara karşı savunma gücü çok daha fazladır. Burada önemli olan özel anahtar bilgilerini korumaktır. Böylece sizden başka hiç kimse bu cüzdana erişemez. Custodial cüzdan ile arasındaki en büyük fark da budur.

Non-custodial Cüzdan Türleri Nelerdir?

Non-custodial cüzdan çeşidi 5 tip olarak bilinmektedir. Bunlar masaüstü, web, mobil, donanım ve kâğıt cüzdanlardır. Bunların hepsinin kullanım yöntemi farklıdır. Fakat teknik açıdan aynı özelliğe sahiptir. Masaüstü cüzdanlar genellikle bilgisayarla indirilen programları kapsar. Bu cüzdanlar ağırlıklı olarak çevrimdışı çalışır. Güvenlik üst seviyededir. Mobil cüzdanlar ise Google Play Store ve App Store gibi uygulama mağazalarından indirilir. Son derece pratik ve kullanışlıdırlar. Fakat güvenlik açısından bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Mobil uygulamalarda çok fazla taklit sistem devreye sokulduğu için kullanacağınız firmanın orijinal olduğundan emin olmanız lazım. Aksi halde maddi ve manevi kayıplar meydana gelebilir. Bu da şüphesiz en istenmeyen durumlardan biridir.

Donanım cüzdanları USB bellek vb. taşınabilir cihazlardır. Emsallerine kıyasla daha fazla koruma sağlar. En bilindik donanım cüzdanı ise Ledger olarak bilinmektedir. Farklı özellikle sahip pek çok donanım cüzdan çeşidi mevcut. Donanım cüzdanalarda güvenliğin maksimum seviyede olmasının nedeni, iki adımlı doğrulama ve PIN seçeneğine sahip olmasıdır. Eğer PIN kodu 3 defa üst üste yanlış girilirse, kurulum esnasında oluşan seed kodu olmadan asla erişim sağlanamaz. Böylece herhangi bir çalınma durumunun önüne geçilmiş olur.

Web cüzdanlar adı üzerinde internet tarayıcı üzerinden çalışır. Fakat hizmeti sağlayanlar tarafından cüzdan bilgileri saklanmaz. Kâğıt cüzdan, en eski yöntemlerden biridir. Cüzdan adresi, özel ve açık anahtar bilgileri basit bir şekilde kâğıda yazılır. QR kod ile çalıştırılabilir.