Lightning Network (LN) Nedir? LN Coin Yorum, Geleceği

Lightning Network (LN), Bitcoin blok zincirindeki ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla hayata geçirilmiştir


Lightning Network (LN), Bitcoin blok zincirindeki ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla hayata geçirilmiştir. Asıl odak noktası Bitcoin olsa da diğer kripto para birimleri için de uygulanabilir niteliktedir. Bu teknolojinin önerisi ilk olarak 2015 senesinde Joseph Poon ve Thaddeus Dryja ortaya atıldı. Yıllar içinde ise sürekli olarak geliştirilmeye devam edildi.

Lightning Network ile yapılan işlemler blockchain üzerinde gerçekleşir. O nedenle çok daha hızlı ve düşük maliyetlidir. İşlemleri zincir dışına taşıdığı içinde blok zincirde meydana gelen tıkanıklıkların yarattığı problemleri rahatlıkla çözüyor. Lightning Network (LN) ek olarak atomik takas işlemlerini basit hale getirmek için de kullanılıyor.

Lightning ağı, akıllı kontratlar ve imzalı komutlardan ibarettir. P2P (eşler arası) mekanizması ile çalışır. Transfer işlemleri için eşlerden biri fon sağladığında ödeme kanalı meydana gelir. Söz konusu kanallar üzerinden transferler gerçekleştirilebilir. Blockchain sisteminin merkeziyetsiz yapısı gereği günlük işlem hacimleri belirli bir yoğunluk oluşturur. Bu da çeşitli sorunları beraberinde getirir. Bu sorunlardan bazıları yüksek enerji harcaması, ağ bakımı ve maliyetlerdir. Fakat Lightning Network, blok zincir üzerinde ikinci bir katman oluşturur. Bu sayede ölçeklendirme sorununu ortadan kaldırır. İşlem gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar bu katman üzerinde bulunan ödeme kanalları aracılığı ile transferlerini gerçekleştirirler. Lightning Network ağında işlem sayısı kaç olursa olsun oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir.

Lightning Network Güvenli midir?

Tüm kripto para projelerinde olduğu gibi Lightning Network teknolojisi de çeşitli riskler barındırmaktadır. Fakat bu riskler emsallerine kıyasla çok daha azdır. Öncelikle yazılımın mutlaka bilinen ve güvenilir kaynaktan indirilmesi gereklidir. Bunun yanından internet bağlantısının korunaklı olması büyük önem taşıyor. Her ihtimale karşı Bitcoin ödeme kanallarında az miktarlarda nakit bulundurmakta fayda var. Ayrıca zincir işlemlerinde ödeme yapabilmek için BTC bulundurmanız gerekiyor.

Lightning Network teknolojisinin ilk sürümü 2018 yılında kullanıma sunuldu. Bu sistem günümüzde Bitcoin Test Network tarafından denenmektedir. LN sisteminde bulunan her protokolün sürekli olarak geliştirilmesi ve güncel uygulamalara sahip olması gerektiği için resmi bir kullanım tarihi verilemiyor. Fakat 4 yılı aşkın süredir Lightning Network düğümleri ve ödeme kanallarında büyük gelişmeler yaşandı. Kullanım oranı da ciddi boyutlara ulaştı.