Nxt (NXT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Nxt (NXT) Nedir

nxt-nedir-temel-rehber

Nxt (NXT) Nedir?

Nxt, tümü NXT para birimi gerektiren merkezi olmayan özelliklerden oluşan eksiksiz bir ekosistem oluşturmak için blok zincirini kullanır. Birçok altcoin’in yaptığı gibi, orijinal Bitcoin kaynak kodunu değiştirmek yerine, Nxt geliştiricileri Java’da kendi kodlarını sıfırdan yazdılar. Nxt halka açık bir blockchain olsa da, yazılımına dayalı özel blockchain lisansları da satın alınabilir. Geliştiriciler, Nxt’den Blockchain 2.0 olarak bahsediyor ve işlemlerin halka açık bir defter tutmanın ötesinde çok sayıda uygulama sağlıyor.

Merkezi Olmayan Nxt Özellikleri

  • Varlıklar ve Varlık Değişimi

Bu platformda herhangi bir şeyi (tahviller, rezervasyonlar, sinema biletleri, ticari markalar vb.) temsil eden bir varlığa sahip olabilir ve bunları eşler arası değişim yoluyla takas edebilirsiniz.

  • Para Sistemi

Monetary System, kendi kripto para biriminizi oluşturmanıza ve hemen platformda veya Nxt Monetary System’ı destekleyen herhangi bir borsada işlem yapmaya başlamanıza olanak tanır .

  • Pazar Yeri

Aracı kullanmadan piyasada dijital ürünleri güvenle satabilirsiniz. Bir satın alma işlemi yapıldığında, dijital ürünü indirmek için bir bağlantı alırsınız. Platformun merkeziyetsiz doğası ürünün kaldırılmasını engelleyeceğinden, insanlar piyasada yasadışı malzeme satarsa ​​proje için ne gibi sonuçlar olacağı belirsiz.

  • Mesajlaşma

Tüm işlemler bir mesaj içerebilir ve platform varsayılan olarak mesajı şifreler.

  • Oylama

Nxt, oylama özelliğini vurgular. Bu sayede, bir işlem yapmak için birden fazla tarafın onayını gerektiren bir hesaba sahip olabilirsiniz. Bu özellik, kooperatifler veya hayır kurumları gibi kuruluşlarda faydalı olabilir.

  • Veri Bulutu

Verilerinizi Google Drive veya Dropbox’ta tutmak yerine, Nxt Data Cloud’da merkezi olmayan depolamayı kullanabilirsiniz . Geliştiriciler, kullanıcıların sertifikalar, sözleşmeler, vasiyetnameler ve lisanslar gibi kendi bulutuna güvenli bir şekilde yüklemek isteyebilecekleri sayısız belge olduğuna inanıyor.

Nxt Tarihçesi

Nxt ilk olarak Kasım 2013’te anonim bir yazılım geliştiricisi olan BCNext tarafından piyasaya sürüldü. Fikir ilk olarak bitcointalk.org’da önerildi ve yaklaşık 21 bitcoin fon sağladı. O zamanlar bir Bitcoin yaklaşık 250 dolar değerindeydi. Geliştirici daha sonra, katkıda bulundukları Bitcoin miktarıyla orantılı olarak 1 milyar madeni parayı 73 kişiye serbest bıraktı.

Madeni paralar daha sonra “platformun devam eden gelişimi için hediyeler, takaslar ve ödüller” yoluyla insanlara dağıtıldı.  Sonunda, BCNext projeden uzaklaştı ve daha fazla yönü koordine etmek için Nxt Vakfı kuruldu. Bununla birlikte, kaynak eksikliği ve merkezileştirmeye karşı yapılan baskı nedeniyle Vakıf, projeye etkili bir şekilde rehberlik edemedi. Jelurida BV şimdi platformu geliştiriyor.

Nxt Takımı ve İlerleme

Jelurida BV, orijinal olarak anonim olarak geliştirilen Nxt’yi devraldı ve şimdi IP haklarına sahip. Jelurida’nın kurucu ortağı ve hukuk uzmanı olan Kristina Kalcheva, “farklı açık kaynak lisanslama modellerinin ve bunların pratikte uygulanabilirliğinin nasıl keşfedileceğine” odaklanıyor.  Jelurida’daki kıdemli geliştirici Lior Yaffe’dir. Yıllar boyunca Nxt ve Jelurida’nın projeye birçok başka katkısı oldu.

Platformun hala aktif gelişimi devam ederken, ana şirket Jelurida, özellikle ölçeklenebilirlikle başa çıkmak için tasarlanmış, Ardor olarak bilinen bir Nxt 2.0’ı piyasaya sürdü.

Ardor, başlangıçta Nxt ile aynı blockchain teknolojisini ‘alt zincirler’ fikri ile birlikte kullandı. Ancak, artık Ardor kendi blok zincirine dayanıyor ve artık bir Nxt varlığı değil.

Ardor’un gelişmesine rağmen Jelurida, Nxt’in geliştirilmesine olan bağlılığını sürdürdüğünü belirtti. Bununla birlikte, 2018 boyunca projeyle ilgili çok az güncelleme yapıldı.

Kripto Para Arzı ve Sürdürülebilirlik

Geliştiriciler 2013 yılında bir milyar kripto para dağıttılar. Nxt proof of work yerine proof of stake kullandığından yeni kripto paralar asla oluşturulmayacak veya çıkarılmayacak. Nxt, tamamen proof of stake fikir birliğine dayanan ilk kripto paralardan biriydi. Proof of Stake , bazı dezavantajları da olmasına rağmen çeşitli avantajlar sunar.

Geliştirme devam ederken ve token sahipleri Ardor ICO’dan ücretsiz Ignis paraları alırken, projenin ölçeklenebilirlik sorunları ile karşılaşabileceğini belirtmekte fayda var. Bir sorun, platformda kendi tokenlerinizi veya para biriminizi uygulasanız bile, işlem ücretinin yine de Nxt tokenleri gerektirmesidir.

Rekabet

NEM  olarak bilinen Yeni Ekonomi Hareketi, Nxt’den esinlenmiştir ve uygulamalarında birçok benzerlik içermektedir. Bununla birlikte, Nxt kripto paralarının ilk merkezileştirilmiş dağıtımı nedeniyle, NEM bir hard fork gerçekleştirmemeyi seçti ve yeni bir kod tabanıyla başladı.

Nxt Nereden Alınır?

Bittrex  ve Poloniex gibi popüler borsalarda işlem yapmak için Bitcoin’i kullanabilirsiniz. Ayrıca HitBTC borsasında Nxt ile Ethereum ticareti yapabilirsiniz .

Nxt Nerede Saklanır?

Nxt İstemcisi, tüm paralarınızı ve işlemlerinizi depolar. Şu anda Linux, Windows, Mac ve Android işletim sistemlerinde mevcuttur. Blok zincirinde depoladığınız bilgilere erişmenin anahtarı olan bir hesap ve parola oluşturmanız gerekir.

Sonuç: Nxt

Bu proje, blok zincirinin tüm potansiyelini araştıran yenilikçi ve iddialı bir proje olma konusunda birçok ilk vaat gösterdi.  Gelecekteki ICO’lar ve mevcut merkezi olmayan uygulamalarla, NXT hala daha başarılı blok zinciri projelerinden biri olduğunu kanıtlayabilir. Bununla birlikte, Jelurida’daki ekip 2018 boyunca Ardor’u geliştirmek için daha proaktif bir yaklaşım benimsemiş gibi görünüyor. Bunun gelecekte değişip değişmeyeceği ise henüz belli değil.