Nimiq (NIM) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Nimiq, dünya çapında web için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir eşler arası ödeme protokolüdür. Nimiq, tarayıcı tabanlı erişim sunarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanmanın sürtüşmesi nedeniyle ertelenebilecek yeni kullanıcı toplulukları için giriş engellerini azaltmayı ve dolayısıyla...

nimiq-NIM-nedir-temel-rehber

Nimiq, dünya çapında web için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir eşler arası ödeme protokolüdür. Nimiq, tarayıcı tabanlı erişim sunarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanmanın sürtüşmesi nedeniyle ertelenebilecek yeni kullanıcı toplulukları için giriş engellerini azaltmayı ve dolayısıyla blok zinciri benimsemesini artırmayı hedefliyor.

Nimiq (NIM) Nedir?

Nimiq’in tek bir vizyonu var: Blockchain’in benimsenmesini ana akıma getirmek. Bunu, pazara yeni giren kişiler için kullanımı mevcut platformlardan çok daha kolay olan bir ödeme protokolü geliştirerek gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Nimiq, Javascript ES6 ile yazılmıştır, bu nedenle bir düğümle senkronize edilmesine gerek kalmadan tamamen bir web tarayıcısında çalışır. Kullanıcılar, NIM tokenlarını yalnızca tarayıcılarını veya bir mobil cihazı kullanarak depolayabilir ve değiştirebilir. Tüm platform, kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Öyle ki, tam bir kripto parası bile cüzdan, P2P ağı veya kriptografi gibi terimleri hiç duymadan çalışmaya başlayabilir.

Kullanıcılar ayrıca yalnızca web tarayıcılarını kullanarak NIM tokenlarını kolayca çıkarabilirler. Tüm kurulum, herhangi bir özel yazılımın uygulanmasından kaçınacak şekilde tasarlanmıştır, yani hafiftir ve herhangi bir makinede, hatta bir mobil cihazda çalışabilir.

Nimiq aynı zamanda açık kaynaklı bir projedir. Yine, Javascript kullanmanın basitliği nedeniyle, yeni başlayan geliştiriciler bile dahil olabilir.

Nimiq Nasıl Çalışır?

İnanılmaz derecede basittir ki her şey tarayıcı üzerinden yapılıyor. Nimiq ana sayfasına gitmeniz yeterlidir ve dakikalar içinde ilk NIM ödemelerinizi göndermenize veya almanıza izin verecek bir hesap oluşturabilirsiniz.

Nimiq Madeni Nasıl Yapılır?

Nimiq, yalnızca bir CPU kullanarak madencilik yapabileceğiniz birkaç projeden biridir. Projenin kullanımı en basit olma misyonu doğrultusunda, noob madencileri tarayıcı tabanlı madenciliği kullanmaya bile başlayabilirler. Buna projenin ana sayfasından bir seçenek olarak erişilebilir.

Daha deneyimli madenciler node.js istemcisini indirebilir ve bir omurga tarayıcısı olabilir. Omurga madencileri, tarayıcı madencilerinden daha yüksek bir hash oranı sunduğundan, ödüller bir omurga tarayıcısı için daha büyüktür. Bununla birlikte, proje, kitlelerin erişebilirliğini sürdürme vizyonunun bir parçası olarak tarayıcı tabanlı madenciliği sürdürüyor. 

NIM’i tek başına kullanabilir veya madencilik havuzlarından birine katılabilirsiniz. Bir akım liste aktif maden havuzlarının proje sitesinde mevcuttur.

Coin Temini

Genesis bloğunda yüzde 12’si veya 2,5 milyarı serbest bırakılan toplam 21 milyar NIM arzı var. 

Nimiq Yol Haritası ve Ekip

NIM tokenı, bir ERC-20 tokenı olan NET tokenı olarak hayata başladı. Nimiq, Haziran ve Temmuz 2017’de başarılı bir şekilde 10 milyon   dolar toplayan bir ICO başlatmak için başlangıçta NET’i başlattı. Nimiq ana ağı Nisan 2018’de yayına girdi ve bu sırada NET token sahipleri NIM tokenları ile takas edebildi.

Ekip, ana ağın lansmanından bu yana, pazarlama ve topluluk oluşturma ile birlikte arka ve ön uç iyileştirmeleri de dahil olmak üzere sistem geliştirme çabalarına odaklanıyor. Ekip, NET akıllı sözleşmesini Aralık ayında resmi olarak devre dışı bıraktı ve o sırada mevcut NIM tokenlerinin yüzde 80’inden fazlası etkinleştirildi.

Nimiq, Robin Linus ve Philipp von Styp-Rekowsky tarafından oluşturuldu. Şu anda web sitesinde listelenen, çeşitli roller oynayan 18 başka ekip üyesi var. Ocak 2019’da, Linus altı aylık bir yokluktan döndüğünde ve Reddit’te projeyle ilgili çeşitli şikayetler yayınladığında büyük bir iç çatışma ortaya çıktı.

2019 yol haritası ayrıntıları majör ve minör gelişmeleri planlanmış. En önemlisi, Nimiq bir değişim işlevselliği başlatmayı ve platform genelinde bir JS’den Rust dili tabanlı bir uygulamaya geçmeyi planlıyor. Proje ayrıca web mağazaları için bir ödeme eklentisi başlatacak.

Rakipler

Nimiq, kripto piyasalarında oldukça özel bir yer işgal ediyor. Kullanımı kolay, anlık bir kripto para birimi haline gelme açısından Dash ile karşılaştırılabilir. Ancak Dash, Bitcoin’in bir çatalı olarak başladığı için NIM’in basitliğine sahip olamaz.

Ark veya Lisk gibi Javascript tabanlı başka projeler de var , ancak bunlar sadece ödemelerden daha geniş kullanım durumlarını yerine getirmek istiyorlar. Nimiq, saf, tarayıcı tabanlı bir ödeme çözümü için Javascript tabanlı basitlik üzerinde çalışan kendi nişindeki tek rakip gibi görünüyor.

NIM Nereden Alınır?

TradeSatoshi ve HitBTC şu anda NIM tokenleri satın almak için en büyük iki borsadır. Nimiq ana ağı başlattığından beri artık bir ERC-20 tokenı değil. Bu, her bir borsanın NIM işlem çiftleri için yapılandırmaya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir, bu nedenle şu anda yalnızca birkaç borsa bu tokenı desteklemektedir.

NIM Nerede Saklanır?

Soğuk depolama için, her zaman güvenilir Ledger Nano S cüzdanı NIM entegrasyonu sunar. Eğer bir hesabınız yoksa, Nimiq platformu, NIM tokenlarını gönderip alabileceğiniz Nimiq Safe adlı özel bir sıcak depolama cüzdanı sunar.

Sonuç: Nimiq

Hala nispeten belirsiz bir altcoin olmasına rağmen, Nimiq potansiyel gösteriyor. Tüm insanlar için her şey olmaya çalışmıyor. Açık ve basit bir vizyonu var: iyi, açık ve kullanımı kolay. Kripto, özellikle dünyadaki daha teknoloji fobisi olan insanlar için, benimsemenin önünde hala engellere sahip ve Nimiq bu engelleri aşmayı hedefliyor. 

Nimiq’teki ekip, kurucu ortağının Reddit isyanıyla başa çıkmada hızlı hareket etti. Ancak, topluluğun proje vizyonunda umudunu kaybetmemesini sağlamak için şimdi yapacak bazı işleri var. Bunu başarabilirlerse, Nimiq’in parlak bir gelecek için hala bir şansı var.