Ontology Coin (ONT) Nedir?

Ontology, veri bütünlüğü ve kimlik güvenliği ile ilgili çözümlere odaklanan, veri ve dijital kimlik yönetimi için tasarlanmış yüksek performanslı bir blok zinciridir


Ontology, veri bütünlüğü ve kimlik güvenliği ile ilgili çözümlere odaklanan, veri ve dijital kimlik yönetimi için tasarlanmış yüksek performanslı bir blok zinciridir. Başlangıçta, işletmeler için çok yönlü bir hizmet sunmayı hedefleyen bir blok zinciri (BaaS) projesi olarak takdim edildi. Ancak, dijital tanımlama konusunda gördüğü ilgi ve başarının ardından, veri bütünlüğü ve kimlik güvenliğine odaklanan bir alana geçiş yaptı.

Ontology, 2017 yılında OnChain adlı bir Çinli şirket tarafından oluşturuldu. Kurucuları Erik Zhang ve Da HongFei tarafından yönetiliyor. OnChain, kripto para birimi endüstrisinde büyük başarı elde etti, çünkü onlar aynı zamanda kripto para biriminin arkasındaki kuruculardı. Onchain aynı zamanda milyarlarca dolarlık bir proje olan NEO blok zincirinin (bazen “Çin Ethereumu” olarak anılır) arkasındaki ekiptir. NEO, kendi kripto para birimini destekleyen ve dijital varlıkların ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir platformdur. Bu açıdan ABD merkezli Ethereum blockchain ağına benzer.


Ontology’i Farklı Kılan Ne?

Ontology’yi diğer blok zinciri projelerinden benzersiz kılan şey, yalnızca tek bir blok zinciri olmaması, kurumsal kullanıcıların tescilli sistemlerini minimum kesinti ve bozulma ile dağıtılmış defter teknolojisine geçirmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir blok zincirler ağı olmasıdır. Ontology, Katman 2 ölçeklenebilirliğini ve güçlü zincirler arası iş birliğini destekleyen benzersiz altyapısıyla merkezi olmayan kimlik ve verilerde uzmanlaşmıştır.

Ontology’nin arkasındaki ekip, onu halka açık bir blok zinciri haline getirdi. ONT, ortalama kullanıcılar yerine kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarına hizmet etmek için tasarlandı ve oluşturuldu. Özellikle en yüksek düzeyde gizliliğe ihtiyaç duyanlar verilerini özel bir blok zincirinde paylaşmak istiyorlar. Ontology’nin oluşturduğu araçlar aracılığıyla şirketler, kripto evreninde güven mekanizmalarını uygulayabilme ve bunları iş ihtiyaçlarına göre uyarlayabilme imkanı buldu.

ONT Token Yapısı

ONT, Mart 2018’de NEO sahiplerine airdrop olarak sunuldu. Toplam 1 milyar ONT tokeni vardır. Ancak dolaşımdaki arz bu miktarın yarısından biraz fazla. Bunun nedeni, ONT arzının çok azının topluluğa dağıtılmış olmasıdır. Token dağılımının daha detaylı dökümü şu şekilde:

  • %12 Ontology topluluğuna gidecek
  • Kurumsal ortaklar için %28
  • NEO Konseyine %10
  • Ontology ekosisteminin gelişimine %25
  • Ontology teknik topluluk ödüllerine %10
  • Ontology çekirdek ekibine %15

Bu belirteçler NEO blok zincirinde NEP-5 belirteçleri olarak piyasaya sürüldü, ancak Ontology ana ağının 30 Haziran 2018 lansmanından sonra yerel belirteçlerle değiştirildi.

ONT Fiyat Performansı

ONT tokeni ilk olarak Mart 2018’de borsalarda listelendi ve 3 doların üzerinde bir fiyatla giriş yaptı. Kısa süre sonra 2 doların altında işlem gördü, ancak Mart sonunda 2 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Nisan 2018’de hızla tırmandı ve ayın sonuna 9 doların üzerine ulaştığı için ivme kazandı.

Mayıs 2018’de şarj oldu ve 3 Mayıs 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10,00 dolara ulaştı. Bundan sonra, Aralık ayında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşana kadar istikrarlı bir şekilde geri çekildi. 2019’un çoğunu 1 doların üzerinde geçirdi, ancak son zamanlarda düştü ve 28 Ağustos 2019 itibariyle 0,77 doların biraz üzerinde işlem gördü.

Ontology, 875,25 milyon dolar dolaşım arzına ve 1 Milyar dolar toplam arza sahiptir ve bu performansla kripto piyasasında 132. sırada yer alıyor. 29 Mart 2022 itibarıyla, OTN, 0,64 dolar fiyatla satılmaktadır. OTN’nin Türk Lirası cinsinden değeri ise 9,48 TL’dir. Maksimum arzı 1 Milyar Dolar, piyasa değeri 559,07 Milyon Dolar ve tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 638.76 Milyon Dolardır.

Fiyat Tahminleri

Digitalcoin’in, 2022 için Ontology fiyat tahmini 1,18 dolar iken, 2025 için Ontology fiyat tahmini 2,03 dolar seviyesindedir. CryptoNewsZ’in fiyat tahmini, 2025 için 3 ila 5 dolar 2023 için ise 2 ila 2,80 dolar arasında değişiyor.


Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, Digital Coin Price’ın fiyat tahmin sisteminde ONT’nin fiyatının 2030’a kadar 3 doların üzerine çıkacağı öngörülüyor.