Ontology (ONT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş Ontology, Da HongFei ve Erik Zhang tarafından ortaklaşa kurulan özel veya kamu hizmetlerine hizmet veren diğer Blockchain’leri barındırmak için kurulmuş bir platformdur

Ontology (ONT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Giriş

Ontology, Da HongFei ve Erik Zhang tarafından ortaklaşa kurulan özel veya kamu hizmetlerine hizmet veren diğer Blockchain’leri barındırmak için kurulmuş bir platformdur. ONT Blockchain’i işletmelere verilerini özel veya halka açık şekilde saklama imkanı vadeder. Bununla birlikte Ontology ekosistemi, işletmelerin verilerinin kontrolünü sağlarken aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve token’laştırma gibi Blockchain avantajlarından yararlanmalarını sağlamaktadır. Kısacası Ontology’yi bir Blockchain platformu olarak düşünebiliriz.

Ontology’nin Kısa Tarihi    

Ontology, Da HongFei ve Erik Zhang tarafından kurulan Çin merkezli OnChain firması tarafından yaratıldı. Genelde yapılanın aksine ICO (Initial Coin Offering) sunmayan ekip farklı bir yöntem izleyerek, Ontology haber bülteni e-posta abonelerine ücretsiz olarak 1000 ONT Token’ı airdrop olarak dağıttı. Aynı zamanda halihazırda elinde NEO token bulunduranlara, NEO token başına 0,01 ONT token ve ek olarak NEO DevCon etkinliğine katılanlara 500 ONT token paylaşmış oldu. Bu yılın Haziran ayında Ontology kendi Blockchain ağına geçti ve bunu bir dizi airdrop izledi. Geçişin tamamlanmasının ardından NEO Blockchain’inde olduğu gibi kendi iki token türünü tanıttı.

Ontology Çalışma Sistemi

Ontology, ana Ontology Blockchain sisteminin üzerine inşa edilmiş çok blockchain’lerin oluşturulmasına izin vermekte. Bu Onyology’nin işletmelere hizmet sunmasına olacak sağlamakta Ontology işletmeleri belirli kurallar ve özellikler ile birlikte teki bir halka açık blockchain kullanmaya zorlamak yerine, kendi teknolojilerini inşa etmeyi seçen işletmelere kendileri için çalışabilecek bir blockchain hizmeti tasarlamasında daha fazla seçenek ve esneklik tanıyor.

Kurucu Jun Li Sydney NEO toplantısında şunları kaydetti:

“İşletmelerin halen bir çok gereksinimi var. Onlar kendi yönetim modelleri ile kendi blockchain sistemlerini istiyorlar. Gizlilik, işletmelerin en başlı sorunlarından birisi, çünkü genellikle tüm verilerini, özellikle tüketiciyi gizliliğini koruma yasalarına uymak için özel olan veya özel olması gereken verileri kamuya açık etmek istemiyorlar. Aslında bu çoğu işletmenin Ethereum veya NEO’dan uzak durmasının arkasındaki en büyük nedenlerden.”

Ontology bu açıdan bakıldığında işletmelerin blockchain teknolojisinin sağlayabileceği yararlardan faydalanmasını sağlar, örneğin:

·         Süreçlerini otomatikleştirebilen ve iş verimliliği arttıran akıllı sözleşmeler.

·         Pasaport gibi hassas belgelere ulaşmak zorunda kalmadan ONT ID tarafından sağlananlar gibi kriptografik kimlik kanıtları.

Ontology, işletmelerin kendi blockchain sistemlerini, hangi verileri verip hangilerini gizli tutmalarını seçme seçeneği sunarken yukarıdakilerin hepsini mümkün kılar. Bu Blockchain devriminde geride kalmak istemeyen ve güncelliğini koruyan işletmeler için önemli bir hizmettir.

Ontology Token’ları

Ontology kendi içerisinde iki farklı token’a sahiplik yapmakta bunlardan bir tanesi ONG diğeri ise ONT. Bu iki farklı token’in kullanım alanları birbirinden farklı olduğu gibi yapılarında da  farklılıklar gösteriyorlar.

ONT , Ontology ağını etkileyen konularda karar verirken, sahiplerine söz hakkı ve kripto “pasif gelir” veya faiz olarak düşünebileceğimiz elde tutma ödülleri verir ve 1 milyar adet sınırını aşmaz. Ayrıca ONT bölünemez, 1, 2 ve 3 gibi tam olarak sahip olunabilir. ONG ise bölünebilir ve 0.05 gibi sayılarda elde edilebilir.

ONG’yi ise işlem ücretleri için kullanılan GAS olarak düşünebilirsiniz. Akıllı sözleşmeler gibi diğer işlemlerin ücretlerinde kullanılır. ONG üretimi, her yıl farklı üretim yüzdeleri ile 22 yıl boyunca sağlanır. Platformda kullanılan ONG token’ları, ONT’ye sahip olanlara dağıtılır.

Anlattığımız iki token sisteminin NEO tarafından oluşturulanlara benzer mantalitelerde çalışmakta. NEO token’ı NEO ekosisteminde ana kripto para birimi olarak çalışır ve her zaman GAS’tan daha değerlidir. GAS token’ı ise ağ ücretlerini ödemek için kullanılır ve her iki token da farklı borsalarda satın alınabilir veya satılabilir. 

OND ID Sistemi

Ontology Blockchain ekosisteminde bulunan verileriniz, telefon veya sadece sizin erişim sağlayabileceğiniz özel bir anahtar ile güvenli bulut depolama şeklinde yönetmeye olanak tanıyor.

Böylece kimliğinizi 3. parti uygulamalar ile paylaşırken, tüm kimlik bilgilerinizi vermek zorunda kalmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken, noter tasdikli bir belge için noter imzasına benzeyen kimliğinizi kanıtlamaktır. Ve bu durumda belgeyi değil sadece imza sağlamış olursunuz. Bu sistem, kanıt ve doğrulama aşamalarında ONT token karşılığında ONT ID kullanıcıları için kimlik bilgisi doğrulama hizmeti sağlayan Ontology Trust Anchors tarafından sağlanan bir hizmet. Aynı zamanda bu sistem, imza gibi sahte olabilen bir yönetim aksine oldukça gelişmiş kriptografik protokoller sayesinde güvenilir ve kurcalamaya karşı korumalı.

Ontology Token Nasıl Alınır?

Aslında satın almak için bir çok seçeneğiniz mevcut, eğer hali hazırda kripto paranız varsa, Exodus Ontology Cüzdanını indirebilir ve ONT ile takas edebilirsiniz. Elbette Exodus kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer kripto paranız yoksa, dolar veya Euro cinsinden bir fiat ile en popüler borsalardan olan Coinbase, Kraken, Bitfinex gibi seçenekleriniz de mevcut. Ek olarak Binance ise bir diğer popüler borsalardan biri ve ONT’nin toplam işlem hacminin %2.76’sını temsil ettiğini söyleyelim.

Ontology’nin Geleceği

Ontology kurmuş olduğu ekosistem ile işletmelere bir çok fayda sağlamakla birlikte bunu güvenli ve uzun vadeli bir şekilde yapmayı vadediyor. Günümüz Blockchain devriminde işletmelerin ve kurumların bu devrimde geri kalmak istemedikleri ve kendilerini güncel tutmaya çalıştıklarını ise sektördeki hareketlilikten görebiliyoruz. Yakın zamanda ne gibi gelişmelerin olacağını bilemeyiz ama uzun vadede hem işletmeler hem de tüketiciler için oldukça güzel gelişmelerin yaşanacağını söylemek zor değil.